Jak wyczyścić zmywarkę z kamienia

Obecnie w wielu domach wykorzystywane są zmywarki, których celem jest proste i szybkie uzyskanie czystych naczyń. Jest to rozwiązanie oszczędzające czas i pieniądze. Jeśli jednak chcemy, by zmywarka działała długo i bezproblemowo, musimy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu. 

 

Co jest potrzebne do czyszczenia zmywarki?

Na początek należy przygotować sobie rzeczy, które przydadzą się do czyszczenia. Mogą być specjalistyczne środki drogeryjne lub środki domowe, takie jak soda oczyszczona, ocet, płyn do mycia naczyń, ściereczka i szczoteczka.

 

Jak wyczyścić zmywarkę?

W przypadku dbania o zmywarkę potrzebna jest przede wszystkim systematyczność. Jeśli proces czyszczenia będziemy powtarzać regularnie, zapobiegniemy dalszemu gromadzeniu się brudu i kamienia.

Przygotowanie

Na początek należy wyjąć wszystkie elementy ze zmywarki i umyć je płynem do naczyń pod bieżącą wodą.

Filtry

Filtry w zmywarce mają za zadanie zatrzymywać zanieczyszczenia przed odpływem do rur, jeśli są zatkane, automatycznie spada efektywność zmywania. Filtry należy wyjąć, usunąć zabrudzenia i przepłukać pod bieżącą wodą. Jeśli na filtrach zgromadził się kamień, zanurzamy je w ciepłym occie aż do momentu, gdy kamień zniknie (zazwyczaj do kilku godzin).

Panel i drzwi

Na co dzień panel i drzwi można przecierać wilgotną ściereczką, ale od czasu do czasu warto też zaangażować starą szczoteczkę do zębów, by dotrzeć, do wszystkich zakamarków, w których zgromadził się brud. Do czyszczenia można użyć płynu do naczyń lub specjalistycznych środków.

Uszczelki

Uszczelki to też miejsce, gdzie gromadzi się sporo zanieczyszczeń. Powinny być myte szmatką z płynem do naczyń, a myć można je wewnątrz zmywarki lub wcześniej je wymontowując.

Wnętrze

To najważniejszy krok mający na celu odkażenie i wyczyszczenie zmywarki od środka. Wsypujemy sodę do pojemnika na tabletki do czyszczenia i nastawiamy program o najwyższej temperaturze. Po myciu wstępnym wlewamy szklankę octu na dno zmywarki i czekamy na zakończenie programu. Gotowe!
Jeśli chcemy zamiast domowej metody użyć profesjonalnych środków, pierwsze kroki się nie zmieniają, ale w ostatnim zamiast sody i octu, stosujemy środki chemiczne.

Co jeszcze jest ważne?

Oprócz regularnego czyszczenia warto pamiętać też o kilku podstawowych zasadach na co dzień.
Opłukiwanie wkładanych naczyń – zawsze przepłukujemy naczynia przed włożeniem do zmywarki, inaczej filtry szybko się zapchają.
Stosowanie soli do zmywarki – poza tabletkami do zmywarki wrzucamy specjalną sól, która zapobiega odkładaniu się kamienia. Jest to szczególnie ważne w domach, w których jest twarda woda.
Nabłyszczacz – warto pomyśleć o specjalnym środku, który nie pozwoli na powstanie na naczyniach nieestetycznych zacieków.
Właściwe środki – przede wszystkim dopasowujemy stosowane środki do twardości wody, ponieważ to ona odpowiedzialna jest za kamień na zmywarce i osad na naczyniach. Środki do mycia naczyń i zmywarki muszą odpowiadać twardości wody.