Czym wyczyścić białą fugę

Trudno wyobrazić sobie dom lub mieszkanie bez płytek. Bez wątpienia są one wciąż jednym z najczęściej kupowanych produktów do wykończenia ścian i podłóg. Niezawodne w łazienkach i kuchniach, trwałe nie nasiąkają wodą i łatwo utrzymać je w czystości.

Jedynym problematycznym elementem są fugi. Fugi czyli spoiny pomiędzy kafelkami na których osadza się brud, tłuszcz, osad z mydła oraz wszelkich środków myjących. Jeżeli dodatkowo fugi są białe, to trzeba bardzo się starać, aby utrzymać je w idealnym stanie. 

W tym artykule przedstawimy 4 porady czym wyczyścić białą fugę, aby odzyskała swój wygląd z nowości. Zanim zdecydujemy się na wymianę fug, (co jest możliwe), w pierwszej kolejności spróbujmy jednak przywrócić im właściwy kolor za pomocą dostępnych środków.

Czyszczenie białej fugi pastą z wody utlenionej, sody oczyszczonej i płynu do naczyń

Na początek jak zawsze zaczynamy od domowych sposobów na wyczyszczenie białej fugi. Otóż idealnie nada się do tego specjalnie przygotowana pasta. Będziemy potrzebować wodę utlenioną (1/4 szklanki), sodę oczyszczoną (0,5 szklanki), oraz 2 łyżki płynu do naczyń. 

Tak przygotowaną mieszankę nakładamy na białe fugi, zostawiamy na około 15 minut i następnie przy pomocy szczoteczki szorujemy połączenia między płytkami. Gdy nasze białe fugi odzyskają swój kolor, to przemywamy powierzchnię wodą aby usunąć resztki mikstury i gotowe. 

Jest to z pewnością rozwiązanie eko, tanie i skuteczne ponieważ każdy z tych składników ma działanie czyszczące, wybielające i niweluje bakterie.

Czyszczenie białej fugi sokiem z cytryny i wodą

Drugim ekologicznym sposobem na czyszczenie białych fug będzie wykorzystanie soku z cytryny i wody. Proporcje to sok z połówki dużej cytryny i woda (ok.1/4 szklanki), najlepiej płyn przelać do butelki z atomizerem co z pewnością ułatwi rozprowadzanie na fugach. 

Sok z cytryny ma właściwości rozjaśniające, a dodatkowo kwas owocowy bardzo dobrze poradzi sobie z pleśnią i grzybem jakie bardzo często pojawiają się na fugach w łazience.

Czyszczenie białej fugi pastą do zębów

Jeżeli zdarzy się że akurat nie mamy pod ręką żadnego z wyżej wymienionego składnika, to kolejną metodą prostą i skuteczną będzie użycie pasty do zębów. 

Nakładamy pastę na szczoteczkę i pocieramy fugi. Pasta do zębów ma właściwości wybielające i bakteriobójcze.

Czyszczenie białej fugi przy pomocy środków chemicznych

Gdy jednak brakuje nam czasu, lub po prostu nie mamy w domu octu, sody ani cytryny, to oczywiście można sięgnąć po gotowe preparaty do czyszczenia białych fug. Zazwyczaj są to środki intensywnie działające na bazie wybielaczy, natomiast nie mające żadnego wpływu na glazurę. 

Są to produkty których użycie jest łatwe ponieważ wystarczy polać fugi, odczekać podany na opakowaniu czas, następnie zebrać brud na przykład za pomocą papierowego ręcznika i następnie powierzchnię obficie spłukać wodą. Dodatkowo można zakupić płyny do pozbycia się pleśni i grzybów z fug, które zazwyczaj maja większe stężenie wybielacza.

Jeśli chcemy aby nasze płytki zawsze wyglądały jak nowe musimy należycie dbać o fugi, ponieważ to one właśnie najszybciej ulegają zabrudzeniu i przez to powierzchnie wyglądają nieestetycznie. 

Białe fugi są bardzo wymagające, natomiast istnieje wiele sposobów oraz środków które pomogą przy regularnym stosowaniu zachować ich kolor jak w pierwszych dniach nowości. 

Ważne aby podczas stosowania chemicznych środków do czyszczenia białych fug bezwzględnie przestrzegać wskazówek z etykiet. Pamiętajmy iż są to substancje żrące i drażniące więc każdorazowo chrońmy ręce, oczy i ubranie, a po zakończeniu czyszczenia dokładnie wszystko spłuczmy wodą.