Czym wyczyścić szafki kuchenne z tłuszczu

Tłuszcz na szafkach kuchennych to zjawisko częste i powszechne, jednak widok kuchennych półek ociekających tłuszczem może popsuć humor każdej pani domu. 

Szafki kuchenne na których pojawia się tego typu zabrudzenie sprawiają wrażenie starych i zniszczonych, a całe pomieszczenie wygląda nieestetycznie. 

Poniżej opiszemy 4 sposoby jak szybko i skutecznie wyczyścić tłuszcz z szafek kuchennych. 

Można to zrobić przy użyciu produktów które można znaleźć w kuchennych szafkach właśnie, lub gotowych preparatów do kupienia w sklepie. Zacznijmy jednak od domowych sposobów. Zapraszamy.

Czyszczenie szafek kuchennych octem z wodą

Ocet plus woda to doskonała para która poradzi sobie nawet z uporczywym tłuszczem. Dobrym rozwiązaniem jest użycie samego octu, natomiast jeżeli obawiamy się iż stężenie może być zbyt wysokie i uszkodzić powierzchnię szafki, to jak najbardziej możemy rozcieńczyć go z wodą ( 2 szklanki wody, 1 szklanka octu). 

Mieszankę przelewamy do butelki z atomizerem, spryskujemy powierzchnie szafek i po kilku minutach przecieramy suchą czystą ściereczką bądź gąbką.

Czyszczenie szafek kuchennych sodą oczyszczoną

Niezawodna soda oczyszczona to kolejny produkt który błyskawicznie rozprawi się z tłuszczem na szafkach kuchennych. 

Sody oczyszczonej możemy używać na dwa sposoby, po pierwsze jako płynu czyli należy wymieszać około 5 łyżeczek sody z litrem wody, po drugie możemy z niej przygotować pastę wtedy na około 1/3 szklanki dolewamy tyle wody aby po wymieszaniu mikstura miała konsystencję kremu. 

Gdy wybierzemy pierwszą metodę, to tak jak w punkcie pierwszym najwygodniej będzie użyć butelki z atomizerem do spryskiwania czyszczonych powierzchni, w drugim przypadku wystarczy miseczka i gąbka. 

Nasz krem z sody nabieramy na gąbkę i delikatnie przecieramy szafki kuchenne. Następnie czystą wilgotną szmatką usuwamy resztki mikstury i meble wycieramy na sucho.

Czyszczenie szafek kuchennych amoniakiem

Do walki z tłuszczem na szafkach nada się również amoniak. Preparat ten wykazuje dużo właściwości czyszczących, między innymi świetnie usuwa tłuszcz z powierzchni. 

Należy pamiętać o tym, iż amoniak jako środek chemiczny musi być stosowany zgodnie z instrukcją, a na koniec czyszczona powierzchnia musi zostać umyta wodą, aby usunąć resztki amoniaku. 

Proporcje jakie zazwyczaj się stosuje to 1 łyżka wody amoniakalnej na 3 litry wody.

Czyszczenie szafek kuchennych preparatem do czyszczenia

W sklepach dostępnych jest również wiele preparatów przeznaczonych do pozbycia się tłuszczu z kuchennych półek. Są to gotowe preparaty które również szybko i skutecznie pomogą w czyszczeniu. 

Decydując się jednak na dany produkt zawsze dowiedzmy się wcześniej czy nie zawiera przypadkiem substancji ściernych ponieważ mogą one porysować powierzchnię naszych mebli kuchennych. 

Wybierajmy zawsze delikatne środki czyszczące dopasowane do danego materiału z jakiego wykonane są nasze szafki kuchenne. Innego środka użyjemy do drewna, innego do mebli matowych, a jeszcze innego do szafek błyszczących.

Najlepszym sposobem na czyszczenie z tłuszczu szafek kuchennych jest robienie tego regularnie. Jeżeli na koniec każdego dnia przetrzemy szafki kuchenne ściereczką zamoczoną w wodzie z płynem do naczyń, to nie będziemy mieć problemu z zaschniętym tłuszczem i brudem. 

Jeżeli jednak trochę zwlekaliśmy z umyciem szafek to nie ma się czym przejmować, ponieważ sposoby jakie przedstawiliśmy powyżej skutecznie usuną tłuszcz, a nasze meble znów będą lśnić czystością. 

Bardzo dużym ułatwieniem jest fakt, iż większość składników potrzebnych do usunięcia tego typu zabrudzeń w zasadzie każdy posiada w kuchni, wystarczy otworzyć szafkę, wyjąć sodę lub ocet i do dzieła!