Myjki parowe

Myjki parowe są to urządzenia elektryczne, które służą do sprzątania różnych powierzchni przy użyciu gorącej pary wodnej. Znalazły zastosowania zarówno wśród prywatnych gospodarstw domowych, jak i u profesjonalnych firmy świadczących usługi sprzątające. 

Jak działają i co zdziałają w naszym domu? 

Specjalistka do powierzchni wszelkich

Myjki parowe wykorzystuje się do czyszczenia powierzchni trudno dostępnych, silnie
zabrudzonych. Dzięki strumieniowi gorącej pary są w stanie rozpuścić nawet zaschły i przyległy brud, który już sporo czasu zalega w naszym domu. Myjka parowa dzięki swoim poręcznym rozmiarom jest lekka i łatwo ją utrzymać w dłoni. Pamiętajmy jednak, że gorący strumień pary nie może być kierowany w kierunku ludzi i zwierząt. Na rośliny także powinniśmy uważać. Strumieniem gorącej pary można sterować, nie mniej jest on niebezpieczny i może silnie poparzyć człowieka. 

Powierzchnie, przy których zastosowanie znajdzie myjka parowa to szyby. Pamiętajmy jednak, aby zimą najpierw je ogrzać lekko ciepłym strumieniem pary, zanim skierujemy na szyby właściwy, gorący strumień. W przeciwnym razie szkło może pęknąć. Łazienka i jej zakamarki, czyli wanna, kabina prysznicowa, toaleta, zabrudzone fugi to miejsca, gdzie myjka parowa spełni świetnie swoją rolę. Wszelkie zakamarki w kuchni, łącznie z wnętrzem piekarnika możemy z powodzeniem doczyścić dzięki myjce parowej. Znajduje ona także swoich zwolenników podczas czyszczenia wnętrza auta, gdzie bez lania wody dostaniemy się do zakurzonych, ciasnych zakamarków samochodowego wnętrza. 

Zalety myjki parowej

Myjka parowa nie spełni wszystkich dedykowanych jej funkcji, jeżeli nie będzie miała
załączonych w zestawie końcówek. Na szczęście producenci z reguły nie szczędzą na wyposażeniu i razem z myjką parową otrzymujemy szeroki zestaw końcówek do czyszczenia i szczoteczek. Pamiętajmy, że myjka nie wsysa brudu. Jeżeli czyścimy końcówką ze szmatką, to brud zostanie na szmatce. Kiedy do czyszczenia używamy szczotki, to brud należy zebrać osobną gąbką, zanim ten na nowo wyschnie i przyklei się do wyczyszczonej powierzchni. 

Dużą zaletą myjki parowej jest brak konieczności stosowania środków chemicznych do sprzątania. Nie potrzebujemy, żadnych dodatkowych płynów, a jedynie czystą wodę. Jest to także ukłon w stronę alergików i małych dzieci. Powierzchnie po zastosowaniu myjki parowej są odkażone i pozbawione chemii. 

Koszt myjki parowej zaczyna się od około 80 zł, za wersję podstawową z jedną lub dwoma końcówkami. Za lepszy sprzęt marki Karcher wydamy około 300-400 zł, a do użycia będziemy mieć kilka różnych końcówek.