Nowe etykiety energetyczne dla sprzętu AGD od 1 marca w całej Unii.

1 marca 2021 wchodzą w życie zapisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE ustanawiające ramy etykietowania energetycznego.

Co to zmienia dla nas, zwykłych użytkowników?

Wszystkie sprzęty AGD (odkurzacze, lodówki, zamrażarki, zmywarki itd) otrzymują nową etykietę. Zamiast oznaczeń
A+, A++, A+++ a zostają wprowadzone nowe kategorie B, C i D. Wynika to z zaostrzenia kryteriów energooszczędności. Najważniejsza zmiana dotyczy likwidacji wariacji oznaczeń A i powrót do skali A-G. Skala ta jest bardziej rygorystyczna niż dotychczasowa, dodatkowo skonstruowana jest tak, aby klasę A mogły otrzymać tylko faktycznie egenrgooszczędne produkty. Produkty aktualnie oznaczane klasami A+, A++, A+++ dostępne teraz w sprzedaży będą miały oznaczenia B, C lub D.

Nowe kategorie ze zmienioną skalą zostały uzgodnione po przeprowadzeniu konsultacji w Unii i przy zapewnieniu odpowiedniego uczestnictwa i informowania producentów. Zgodnie z wymogami rozporządzenia ramowego zmianą skali zostaną objęte w nadchodzących latach inne grupy produktów takie jak suszarki bębnowe, klimatyzatory, urządzenia do gotowania, systemy wentylacyjne, ogrzewacze pomieszczeń i podgrzewacze wody oraz kotły na paliwo stałe.

Powstała też ogólnounijna baza danych produktów – EPREL, która umożliwia konsumentom porównanie podobnych produktów w przyszłości. Każda etykieta zawiera link QR do tej bazy.

Koniec z kupnem nowego sprzętu zamiast naprawy?

Kolejna ważna rzecz która również wchodzi 1 marca to przepisy gwarantujące konsumentom prawo do naprawy sprzętu i nakładające na producentów obowiązek utrzymania dostępności części zamiennych przez kilka lat po zniknięciu produktów z rynku. To istotna dla nas informacja, gdyż pewno każdy spotkał się z sytuacją, że kupujemy nowe urządzenie bo nie ma jak naprawić starego. Kwestia czy ceny części nie będą takie, iż nadal naprawa nie będzie opłacalna, ale to zobaczymy.

Opracowano na podstawie: EuroPAP News