Czym wyczyścić wannę emaliowaną

Kąpiel w czystej i połyskującej wannie to sama przyjemność. Kto nie marzy o tym, aby po ciężkim dniu zażyć gorącej i relaksującej kąpieli. Aby taka cudowna chwila mogła nastąpić potrzebna jest z pewnością czysta wanna o którą trzeba należycie dbać. Wanna emaliowana jest bardzo delikatna, podatna na zarysowania i aby długo nam służyła należy ją czyścić i pielęgnować we właściwy sposób. Natomiast jaki to jest ten odpowiedni sposób opiszemy poniżej. 

Przedstawimy kilka możliwości czym wyczyścić wannę emaliowaną aby cały czas była lśniąca i wyglądała jak nowa. Pokażemy domowe sposoby pielęgnowania wanny emaliowanej jak i te przy użyciu gotowych środków do kupienia w sklepie. Zapraszamy.

Czyszczenie wanny z użyciem octu i soku z cytryny

Sposób pierwszy na wyczyszczenie wanny emaliowanej to użycie przygotowanego w domu roztworu. 

Skład jest bardzo prosty ponieważ potrzebować będziemy tylko ciepłej wody, octu i soku z cytryny. Mieszanką tą nasączamy miękką gąbkę i czyścimy wannę. 

Połączenie tych trzech składników daje gwarancję dokładnego i ekologicznego wyczyszczenia wanny bez obaw o zmatowienie i porysowanie wnętrza wanny. 

Ocet bardzo szybko rozprawi się z tłustym osadem, a sok z cytryny rozjaśni powierzchnię nie pozwalając jej szarzeć. Łatwo przygotować, produkt ekologiczny i tani, więc jak widać same plusy z zastosowania takiego rozwiązania.

Czyszczenie wanny pastą z soli kuchennej oraz soku z cytryny

Sposobem drugim który można wykorzystać w sytuacji gdy wanna emaliowana jest mocniej zabrudzona, jest użycie pasty przygotowanej z soli kuchennej oraz soku z cytryny. 

Łączymy ze sobą te dwa składniki aż do uzyskania konsystencji pasty do zębów którą nakładamy na powierzchnię wanny, oraz na miejsca najbardziej zabrudzone. 

Po około 30 minutach płuczemy ciepłą wodą jednocześnie przecierając gąbką. Można również zrobić mieszankę wykorzystując zamiast soku z cytryny sok z grejpfruta, ponieważ jego kwasy owocowe mają również bardzo dobre właściwości czyszczące i usuwające zacieki.

Czyszczenie wanny przy pomocy chemii

Jeżeli chcemy użyć do czyszczenia wanny gotowych produktów dostępnych w sklepie, to zawsze należy zwrócić uwagę na to, aby zakupić tylko preparaty do czyszczenia powierzchni emaliowanych. 

Jak wspomnieliśmy wcześniej emalia jest bardzo podatna na zarysowania i prawda jest taka, iż nawet niewielka zawartość większych substancji ścierających w produkcie może uszkodzić wannę. 

Na rynku dostępnych jest wiele mleczek czyszczących które bez problemu poradzą sobie z zabrudzeniami takimi jak osad z mydła i środków do kąpieli. Wystarczy wybrać delikatny środek czyszczący nanieś go bezpośrednio na wewnętrzne ścianki wanny, odczekać wskazany czas i następnie obficie spłukać wodą. 

Jeżeli chcemy zrobić to szybciej, możemy użyć gąbki (pamiętając aby nie była to ostra i szorstka gąbka), mleczko wlewamy na gąbkę i szorujemy wannę. Po skończonej pracy również intensywnie spłukujemy wannę wodą, aby pozbyć się całego środka do czyszczenia i gotowe..

Na co zwrócić uwagę przy czyszczeniu wanny emaliowanej

Wanna emaliowana może pięknie wyglądać i błyszczeć przez wiele lat tylko i wyłącznie wtedy, gdy będzie regularnie i we właściwy sposób czyszczona. 

Bez względu na to czy zdecydujemy się na używanie środków domowej roboty do których wykorzystamy to co mamy w kuchni, czy też jednak wybierzemy produkty gotowe dostępne w sklepie liczy się przede wszystkim regularność czyszczenia. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest to, aby unikać ostrych czyścików i intensywnego szorowania wanny emaliowanej. 

Może to doprowadzić do zmatowienia i zarysowania powierzchni co może z czasem się pogłębiać, a wanna będzie sprawiała wrażenie zniszczonej i zaniedbanej.