Czym wyczyścić farbę z kostki brukowej

Plamy z farby na kostce brukowej wyglądają nieestetycznie i powodują że bruk sprawia wrażenie starego i zaniedbanego. Bez względu na to czy są to pojedyncze plamki czy też duży ślad po farbie, jeżeli poświęcimy trochę czasu, to możemy pozbyć się tego nieładnego problemu. 

Zanim sięgniemy po środki chemiczne, lub skontaktujemy się z firmą do takich zadań specjalnych warto pierwsze wypróbować naturalne sposoby usunięcia tego rodzaju zabrudzeń. Poniżej pokażemy 4 sposoby czym wyczyścić farbę z kostki brukowej.

Pierwszym krokiem jaki należy zawsze wykonać jest zmycie farby strumieniem wody najlepiej pod ciśnieniem (gdy farba jest świeża). 

Jeżeli jednak substancja zdążyła już zaschnąć, to trzeba będzie użyć innych środków,
a w ostateczności zwrócić się do firmy która specjalizuje się w tego typu usługach. 

Usuwanie plam z kostki brukowej przy użyciu oleju lnianego

Wracając do sposobu usunięcia farby z kostki brukowej, która zdążyła już zaschnąć tworząc brzydkie plamy, to będziemy potrzebować olej lniany, szczotkę drucianą i szpachelkę. 

Na plamę nakładamy olej lniany dosłownie na 2, 3 minuty tylko po to aby wszedł w reakcję z farbą i następnie delikatnie zeskrobujemy farbę szpachelką. Pozostałe resztki farby można delikatnie szorować szczotką drucianą. Oczywiście wszystko trzeba zrobić z wyczuciem, aby nie uszkodzić podłoża. Na koniec najlepiej kostkę brukową dobrze i intensywnie przemyć wodą na przykład z płynem do naczyń, tak aby odtłuścić powierzchnię z oleju lnianego.

Usuwanie plam z kostki brukowej przy użyciu octu i sody oczyszczonej

Dobrze może sprawdzić się również mieszanka kwasu octowego z sodą oczyszczoną. Mieszamy składniki to znaczy kwas octowy oraz sodę aż uzyskają konsystencję kremu i na parę minut zostawiamy na plamie z farby, gdy zajdzie reakcja (farba zmięknie) używamy szpachelki i szczotki drucianej jak w pierwszym punkcie. 

Należy pamiętać aby wszystko robić szybko i sprawnie tak by niezbyt długo pozostawiać substancję na powierzchni, gdyż może odbarwić dane miejsce. Gdy decydujemy się na użycie substancji o odczynie kwaśnym do czyszczenia bruku, zawsze należy zachować szczególne środki ostrożności, szczególnie na kolorowych kostkach

Usuwanie plam z kostki brukowej przy pomocy rozpuszczalnika

Jeżeli dwa powyższe sposoby zawiodą, wtedy należy użyć środka chemicznego jakim jest rozpuszczalnik, natomiast trzeba również bardzo uważać, aby płyn ten usuwając farbę nie pozostawił po sobie odbarwionej plamy. 

Przed rozpoczęciem czyszczenia należy dokładnie zabezpieczyć dłonie i ubranie. Najlepiej nasączyć materiał rozpuszczalnikiem i pocierać plamę z farby do momentu jej usunięcia, następnie miejsce to jak najszybciej przemyć wodą z detergentem..

Usuwanie plam z farby z kostki brukowej przez piaskowanie

Piaskowanie to również jedna z możliwości usunięcia plam z farby które pojawiły się na kostce brukowej. Co prawda wiąże się to z zakupem specjalnego pistoletu oraz piasku, natomiast może to być najlepsze wyjście zanim zatrudnimy specjalną firmę. 

Pamiętajmy że pistolet do piaskowania może być używany nie tylko do usuwania plam z farby na kostce brukowej, ale również do czyszczenia wielu innych powierzchni oraz zabrudzeń. Jest to na pewno opcja godna rozpatrzenia.

Powyżej przedstawiliśmy kilka sposób na pozbycie się plam z farby z kostki brukowej. Jak widać jest kilka metod i jeżeli na przykład jedna okaże się nie skuteczna to warto wypróbować kolejną. Skuteczność poszczególnych metod będzie zależeć od czasu jaki farba znajduje się na powierzchni bruku, od wielkości plamy oraz rodzaju farby. Aby uniknąć takich sytuacji należy zmyć farbę od razu gdy rozleje się na kostce brukowej.