Jak wyczyścić parasol

Nikt nie lubi gdy pada mu na głowę. Deszcze jednak są nieodłączną częścią aury. Dlatego zawsze przydatny jest parasol który posiada nie tylko funkcję ochrony przed deszczem ale jest też swego rodzaju elementem wizerunku użytkowników. Istotne więc jest aby oprócz jego przydatności praktycznej stanowił dobrą wizytówkę człowieka. Dlatego z pomocą przychodzi nam poradnik 4 sposoby jak skutecznie wyczyścić parasol.

Czyszczenie parasola wodą z płynem do naczyń

Do tej metody potrzebujemy ciepłej wody oraz płynu do naczyń. Gdy na parasolu osiądzie brud, niezbędna może okazać się „kąpiel” sprzętu. Do ciepłej wody w wannie, brodziku czy wystarczająco dużej misce dodajmy kilka łyżek płynu do naczyń. 

Zanurzmy nasz parasol i poruszajmy nim w wodzie przez kilka minut. Po tej czynności przetrzyjmy go szmatką. Pozostawmy do wyschnięcia tak jak w przypadku powrotu z deszczowego spaceru.

Czyszczenie parasola wodą z octem

Do tej metody potrzebujemy 1 l wody, 2 łyżki octu i wacików. Gdy pierwsza metoda nie spełniła swego zadania powinniśmy sięgnąć po roztwór wody z octem. 

Po kąpieli w wodzie z płynem do naczyń przetrzyjmy wacikiem nasączonym roztworem szczególnie zabrudzone miejsca na poszyciu parasola.

Czyszczenie pleśni na poszyciu parasola

Do tej metody potrzebujemy alkoholu.
W przypadku wystąpienia pleśni najlepszym rozwiązaniem jest przetarcie jej alkoholem. Świetnie sprawdzi się w tej roli spirytus lub też inny, tańszy alkohol, np. izopropylowy. 

Po tym zabiegu odstawmy parasol do wyschnięcia, jednak czas oczekiwania będzie o wiele niższy z racji właściwości alkoholi.

Czyszczenie czarnego parasola

Do tej metody potrzebujemy wody i soli. Idealnym rozwiązaniem na przywrócenie ciemnemu parasolowi czerni jest zastosowanie roztworu wody z solą i „wykąpanie” w nim parasola. Po wysuszeniu będzie jak nowy.

Bardzo ważne jest aby wyżej wymienione 4 sposoby jak wyczyścić parasol egzekwować od razu po jego zabrudzeniu, ponieważ świeże plamy czy przyklejony brud łatwiej podda się wówczas zmyciu. 

Poza tym warto pamiętać, że odwlekanie tej czynności może spowodować, że już danej plamy nie będziemy w stanie się pozbyć. Jeśli nie widzimy na poszyciu żadnego zabrudzenia to i tak warto przetrzeć parasol wilgotną szmatką, bo niektóre plamy mogą się pokazać po wchłonięciu i wyschnięciu. 

W profilaktyce pomocne może ukazać się stosowanie sprayu impregnacyjnego, który pomoże tkaninie poszycia w odprowadzaniu wody przez co parasol będzie sechł szybciej a ilość pozostałego na nim brudu będzie mniejsza.

Dodaj komentarz