Mopy elektryczne

Mop elektryczny to urządzenie, które jednocześnie odkurza i myje podłogę. Dla osób zapracowanych pozwala zaoszczędzić czas. Stosowany jest nie tylko do czyszczenia
podłóg, ale także innych powierzchni zapylonych i brudnych. Doskonale sprawdza się w niedużych sklepach, na przykład w galeriach handlowych. 

Odkurzacz i mop w jednym

Każdy z nas wie, że zanim umyjemy podłogę, należy ją zamieść lub odkurzyć. Zamiatanie to najstarsza forma odkurzania, jednak minusem jest fakt, że drobny kurz unosi się w powietrzu i pomimo sprzątania pozostaje w pomieszczeniu. Jeśli zaraz po tym zmyjemy podłogę, to wprawdzie podłoga pozostanie bez kurzu, jednak ten kurz osiadł z pewnością także na meblach. Dlatego jednoczesne odkurzanie i mycie podłogi sprawiają, że kurz od razu wciągany jest zamaczany i nie unosi się w powietrzu. Łatwiej także oczyścić pojemnik, ponieważ wylewając brudną wodę, nie mamy przed nosem chmury brudnego pyłu. Jest oto szczególnie istotna kwestia dla osób z alergią, dla których sprzątanie bywa często powodem płaczu i cieknącego nosa. O kichaniu już nie wspomnę. 

Jak działa mop elektryczny?

Mop elektryczny powinien być używany do powierzchni twardych. Nie wyczyścimy nim miękkiego dywanu ani kanapy. Tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzi się myjka elektryczna. Wymiana wody w mopie elektrycznym jest szybka, pojemniki są łatwo dostępne. Bez problemu dolejemy wody i wyczyścimy brudny pojemnik, bez konieczności przerywania na dłużej pracy. System wymiany wody jest oszczędny i ekologiczny, woda jest dozowana niewielkimi ilościami, a szybko obracające się szczotki efektownie odkurzają i myją nawet silnie zabrudzoną powierzchnię. Minusem przy myciu dużych powierzchni może być przewód elektryczny, który ciągnie się za odkurzaczem. Jednak możliwość wciągnięcia go do odkurzacza nie przeszkadza w jego złożeniu w pomieszczeniu gospodarczym lub szafie.
Aktualnie w mopach montowane są naprawdę duże przewody, co nie powoduje dyskomfortu w odkurzaniu powierzchni całego domu lub mieszkania. 

Mop elektryczny to koszt od 500 zł do 1300 zł. Popularne marki to Karcher, Teesa czy Philips. Urządzenie dawniej używane głównie przez profesjonalne firmy sprzątające, dziś jest dostępne i szeroko stosowane do prywatnych domach, na prywatny użytek ich właścicieli.