Odkurzacze bezprzewodowe (pionowe)

Bezprzewodowe pionowe odkurzacze są bardzo wygodne w użytkowaniu i co najważniejsze, mogą pochwalić się dużą skutecznością w usuwaniu zabrudzeń. Między innymi dlatego też stają się one coraz większą konkurencją dla tradycyjnych modeli. Niniejszy artykuł to idealny wybór dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, czym tak naprawdę są odkurzacze bezprzewodowe i jakie są ich największe zalety.

Czym wyróżnia się odkurzacz bezprzewodowy?

Odkurzacze bezprzewodowe, to nic innego jak popularne odkurzacze pionowe, które dzięki nietypowej konstrukcji są bardzo wygodne w użytkowaniu.

Odkurzacz pionowy bezprzewodowy swoim kształtem przypomina elektryczną miotłę. Jest długi, zakończony wygodną rączką. Jest lekki, poręczny, pchamy go przed sobą, a nie ciągniemy ciężkie urządzenie z tyłu. Idealnie sprawdzi się w domu jednorodzinnym.

Jego wadą może być nieduży pojemnik bezworkowy na pył, który często wymaga
opróżnienia po każdym odkurzaniu. Jeżeli odkurzacz bezprzewodowy nie jest ładowany regularnie, możemy się niejednokrotnie rozczarować jego rozładowaniem w momencie gdy jest nam niezbędny.

Każdy odkurzacz bezprzewodowy składa się oczywiście ze szczotki, specjalnego zbiornika na kurz, niezawodnych filtrów i wydajnego silnika. Szczotki w dużym skrócie mówiąc odpowiadają za zbieranie zanieczyszczeń bezpośrednio z powierzchni poziomych. Jeżeli chodzi o zbiorniku na kurz, to mowa tutaj oczywiście o pojemniki do którego trafiają zanieczyszczenia. Wielkość zbiornika należy dostosować do swoich indywidualnych potrzeb, a dokładniej mówiąc do wielkości czyszczonych powierzchni. Silnik odpowiada z kolei za pracę odkurzacza, a filtry za usuwanie kurzu i alergenów zgromadzonych w powietrzu.

Moc silnika ma znaczenie

Wybierając odkurzacze bezprzewodowe w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na moc silnika, a dokładniej mówiąc na moc ssania. Jak łatwo się domyślić im większa jest moc silnika, tym oczywiście zdecydowanie wyższa siła ssania. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że w Unii Europejskiej nie można kupić odkurzaczy o mocy większej niż 900W. Kolejny element na który należy zwrócić uwagę jest klasa energetyczna. Godne polecenia są odkurzacze z klasą A+++. W dużej mierze to właśnie dzięki tym urządzeniom, będzie można znacząco obniżyć rachunki za energię elektryczną.

Wyposażenie dodatkowe

Producenci odkurzaczy bezprzewodowych chcą przyciągnąć do siebie jak największych liczbę potencjalnych klientów, dlatego też systematycznie unowocześniają swoje urządzenia. Dzięki dodatkowemu wyposażeniu, można znacząco zwiększyć funkcjonalność nowego odkurzacza. Praktycznie każdy renomowany producent oferuje oddzielne szczotki do dywanów, parkietów, czy mebli. Coraz większą popularność zdobywają elektroszczotki, dzięki którym można dokładnie wyczesać dywan podczas sprzątania. Nowoczesne odkurzacze pionowe bardzo często wyposażone są także w mini-odkurzacze, które w każdej chwili można odłączyć i użyć w trudno dostępnych zakamarkach. Dla wielu osób ciekawą propozycją mogą okazać się odkurzacze z funkcją mycia, które wyposażone są w specjalne końcówki do mopowania podłogi albo mycia płytek ceramicznych.

Jakie filtry wybrać?

Przeglądając na rynku odkurzacze bezprzewodowe należy zwrócić uwagę także na rodzaj zamontowanych filtrów. Ma to olbrzymie znaczenie przede wszystkim dla alergików. Osoby, które muszą zmagać się z różnego typu alergiami i roztoczami, powinny postawić na modele wyposażone w filtry HEPA. Mowa tutaj oczywiście o specjalnych filtrach wykonanych z kompozytu poliestrowo-szklanego. Oryginalne filtry HEPA H13 od renomowanego producenta są w stanie zatrzymać nawet 99,95% cząstek o średnicy 0,3µm. Z praktycznego punktu widzenia najlepszym wyborem są filtry, które można wyjąć i wyczyścić. Dzięki możliwości czyszczenia znacząco zwiększa się żywotność samych filtrów.

Długość pracy akumulatora

Odkurzacze pionowe zasilane są specjalnym akumulatorem, dlatego też jest to najlepszy wybór dla osób, które chcą raz na zawsze zapomnieć o kłopotliwych kablach. Pamiętać należy jednak o tym, że nawet w najlepszych odkurzaczach energia w akumulatorze prędzej, czy później się wyczerpie. Aby wybrać wysokiej jakości sprzęt należy zwrócić uwagę nie tylko na maksymalny czas pracy akumulatora, ale również na czas ładowania. Najtańsze odkurzacze bezprzewodowe na jednym ładowaniu mogą pracować jedynie do 20 minut. Średniej klasy sprzęt umożliwia sprzątanie przez 20-40 minut. Najdroższe modele umożliwiają z kolei pracę nawet przez 1 godzinę.

Jakie największe zalety i wady?

Odkurzacze bezprzewodowe wyróżniają się niewielkimi rozmiarami, dlatego też mogą pochwalić się dużą mobilnością. Kompaktowe konstrukcje doskonale sprawdzą się przede wszystkim w niewielkich pomieszczeniach. Na zwiększony komfort pracy duży wpływ ma nie tylko budowa, ale również bardzo lekka waga. Jak wspomniano powyżej nowoczesne odkurzacze pionowe wyposażone są w wiele dodatkowych elementów, dzięki którym znacząco zwiększa się ich funkcjonalność. Opisując największe zalety warto wspomnieć także o bardzo atrakcyjnej cenie i dużej bezawaryjności. Bezprzewodowe odkurzacze mają oczywiście nie tylko same zalety, ale również kilka wad o których należy zawsze pamiętać. Przy większych powierzchniach do czyszczenia, problemem może okazać się niewielka pojemność zbiornika na kurz. W dużym mieszkaniu niezbędne jest dość częste opróżnianie pojemnika. Wadą jest także konieczność ładowania akumulatora.

Na jakie marki postawić?

Nowy odkurzacz bezprzewodowy to inwestycja na lata, dlatego też tym bardziej warto postawić na wysokiej jakości sprzęt od renomowanego producenta. Uważać należy z kolei na chińskie odkurzacze pionowe, których niestety jest pełno na aukcjach internetowych. W Polsce największym zainteresowaniem cieszą się odkurzacze pionowe marki Electrolux i Philips. Coraz większą popularność zdobywają także urządzenia sprzątające wyprodukowane przez firmę Xiaomi, Bosch, Dyson, iRobot oraz Moneual.