Czym wyczyścić panele podłogowe

Panele podłogowe myjemy kilka razy w tygodniu lub nawet częściej. Wybieramy podłogi tego typu ponieważ są łatwe do utrzymania w czystości, trwałe i ładnie wyglądają. Niemniej jednak bardzo często zdarza się, iż zaraz po umyciu tracą swój blask, mają nieestetyczne smugi i wyglądają jakby w ogóle nie były umyte. 

Co na to poradzić? Czym czyścić panele podłogowe aby zawsze wyglądały pięknie i jak nowe? W tym artykule przedstawimy 3 sposoby na czyszczenie podłóg z paneli, które nie wymagają skomplikowanych zabiegów a efekt zawsze jest zadowalający. 

Pierwsza i najważniejsza zasada brzmi: Panele podłogowe nie lubią nadmiaru wody! Należy to zapamiętać i zawsze o tym myśleć podczas czyszczenia paneli. Zaczynamy.

Czyszczenie paneli podłogowych przy pomocy wody z octem

Przed przystąpieniem do czyszczenia paneli podłogowych należy je pierwsze dokładnie odkurzyć, aby żadne drobinki nie porysowały naszej podłogi. 

Pamiętając również o tym iż panel nie lubi nadmiaru wody ani środków czyszczących to cały proces przeprowadzamy szybko i sprawnie. 

Do pierwszego sposobu potrzebny będzie ocet. Ocet spożywczy jest bardzo dobrym środkiem czyszczącym a w przypadku paneli podłogowych dodatkowo je nawilży i oczywiście sprawi że nie powstaną matowe smugi. 

Do wiadra z wodą dolewamy octu w proporcjach około 0,5 szklanki octu na 5 litrów wody i gotowe. Sposób, tani i ekologiczny a efekt gwarantowany.

Czyszczenie paneli podłogowych wodą z szarym mydłem lub wodą z płynem do mycia naczyń

Woda z dodatkiem szarego mydła lub płynu do naczyń to kolejny sposób na czyszczenie paneli podłogowych tak aby pozostawić je czyste, bez smug i lśniące. 

Produkty te jak wiadomo bardzo dobrze radzą sobie z zabrudzeniami, natomiast są delikatne i nie pozostawiają tłustego nalotu. Do wiadra z ciepłą wodą wlewamy odrobinę płynu do naczyń, lub szarego mydła w płynie i przecieramy panele. 

Bez względu na to czy do mycia używamy mopa, czy też szmatki ważne jest aby nie były one mokre lecz wilgotne. 

Panele podłogowe po czyszczeniu powinny jak najszybciej wyschnąć, a przecieranie ich wilgotnym materiałem zdecydowanie to ułatwi.

Czyszczenie paneli podłogowych przy użyciu środków do czyszczenia paneli

Środki do mycia paneli dostępne w sklepach również są bardzo dobrym rozwiązaniem, ale istotne jest aby dobrać odpowiedni produkt do rodzaju paneli jaki posiadamy w domu lub mieszkaniu. 

O ile dwa powyższe sposoby są neutralne o tyle wśród gotowych produktów istnieje rozróżnienie na panele błyszczące lub matowe, a nawet kolor. 

Ważne jest aby preparatów używać zawsze zgodnie z zaleceniami producenta ponieważ dzięki temu uzyskamy zamierzony efekt. 

Warto również rozważyć zakup specjalnego urządzenia do czyszczenia paneli, będzie to z pewnością inwestycja która się zwróci pod postacią pięknych i zadbanych paneli.

Czyste i zadbane panele podłogowe to ozdoba każdego pomieszczenia. Czyszczenie powinno odbywać się regularnie przy użyciu odpowiednich środków, a we wszystkim powinien być zachowany umiar. 

Jeżeli do mycia dodamy dużo środka czyszczącego to wcale nie sprawi, iż nasza podłoga będzie wyglądać na super czystą a wręcz przeciwnie pojawią się tłuste zacieki i smugi. 

Raz na 2 lub 3 miesiące warto panele nabłyszczyć specjalnym płynem który stosuje się tylko i wyłącznie na suchą podłogę. 

Gdy będziemy przestrzegać tych kilku zasad możemy mieć pewność, iż nasze panele podłogowe będą nam służyć przez długi czas zawsze wyglądając jak nowe. 

Jak widać istnieje kilka ciekawych metod na czyszczenie paneli podłogowych, które wcale nie wymagają dużego nakładu pracy, warto wypróbować każdą i wybrać dla siebie najlepszą.