Odkurzacze bezworkowe

Odkurzacze bezworkowe nie wymagają worka. Zasysany brud gromadzony jest w
plastikowym pojemniku. Są to tak zwane odkurzacze cyklonowe. Ich zaletą jest bezkosztowy i wygodny sposób opróżniania pojemnika z odpadami. Siła ssania jest taka sama, niezależnie od zapełnienia. Odkurzacze o mniejszej pojemności zbiornika są lekkie i kompaktowe. Natomiast te z większym pojemnikiem na pył sprawdzają się przy dużych powierzchniach i sporym zanieczyszczeniu. Osoby z alergią na pył, mogą odczuwać dyskomfort przy ich opróżnianiu, ponieważ konieczny jest chwilowy kontakt z pyłem.

Zanim wybierzemy odpowiedni dla siebie sprzęt, warto poznać wady i zalety odkurzacza bezworkowego.

Jak działa odkurzacz bezworkowy?

W przypadku tradycyjnego odkurzacza zbieramy z podłogi i innych powierzchni kurz i brud trafia do specjalnego worka w komorze odkurzacza. Z reguły jest on papierowy i trzeba go wymieniać raz na jakiś czas. Częstotliwość wymiany worków zależy od tego, jak często używamy urządzenia i jaki, był stopień zabrudzenia sprzątanych pomieszczeń. Możemy również kupić wielorazowe worki do odkurzacza, które uszyte są z materiału. Należy je opróżniać i prać.

W przypadku odkurzacza bezworkowego ów worek na kurz zastąpiono specjalnym pojemnikiem, który jest stałą częścią urządzenia i nie podlega wymianie. Pojemniki na kurz różnią się wielkością w zależności od modelu odkurzacza. Z reguły są one wykonane z przeźroczystego tworzywa, tak aby można było bez problemu ocenić, kiedy taki pojemnik opróżnić.

Zgromadzony w pojemniku kurz i inne nieczystości po prostu wyrzucamy go kosza na śmieci, a sam pojemnik myjemy ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Najlepiej oczywiście wybrać środek o działaniu odkażającym i antyroztoczowym. Następnie pojemnik wycieramy do sucha i ponownie instalujemy w odkurzaczu. Pamiętajmy, by nigdy nie wkładać do urządzenia mokrego pojemnika.

Czym się kierować przy wyborze odkurzacza? Cechy dobrego odkurzacza bezworkowego, podobnie zresztą jak w przypadku tradycyjnych modeli z workiem, to:

1. Wyposażenie w nowoczesne filtry antyalergiczne typu HEPA.
2. Cicha praca.
3. Energooszczędność.
4. Duża mobilność urządzenia- ergonomiczny kształt i dobre kółka.
5. Wyposażenie w wymienne końcówki pozwalające zadbać o czystość na różnych powierzchniach.
6. W przypadku odkurzaczy przewodowych- odpowiednio długi przewód zasilający, pozwalający na swobodne przemieszczanie się z urządzeniem.
7. W przypadku odkurzaczy bezprzewodowych- dobry akumulator, pozwalający na optymalny czas pracy urządzenia bez konieczności ponownego ładowania.
8. Przystępna cena odkurzacza.

Jakie są wady i zalety odkurzaczy bezworkowych?

Każde urządzenie, zarówno to wyposażone w wymienny worek, jak i to, ze wbudowanym pojemnikiem na kurz, ma swoje plusy i minusy. To, który wariant odkurzacza będzie dla nas najlepszy, jest w dużej mierze uzależniony od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Zalety odkurzaczy bezworkowych to:

– możliwość częstego opróżniania pojemnika z kurzem- nawet po każdym sprzątaniu,
– łatwe i szybkie czyszczenie pojemnika z kurzu,
– dzięki codziennemu opróżnianiu pojemnika, wydłużamy żywotność filtrów HEPA,
– większa higiena sprzątania- w tradycyjnym odkurzaczu workowym, niestety pewne ilości kurzu wydostają się z urządzenia, podczas kilku kolejnych dni z tym samym workiem. W odkurzaczu bezworkowym, jeśli opróżniamy pojemnik codziennie, to nie ma takiej możliwości.
– odkurzacz bezworkowy jest bardziej przyjazny dla osób z takimi problemami zdrowotnymi jak alergia, czy astma- właśnie ze względu na większą higienę urządzenia.
– nie jest już konieczny zakup worka do odkurzacza.

Z kolei wady odkurzaczy bezworkowych to:

– konieczność mycia i wycierania pojemnika na kurz, co zabiera więcej czasu niż prosta wymiana papierowego worka,
– kłopot z wymianą pojemnika na nowy, gdy ulegnie on zniszczeniu, przykładowo spadnie nam na płytki i pęknie. Początkowo nie jest to problem, ale kiedy urządzenie ma już kilka lat, może się zdarzyć, że nasz model nie jest już produkowany w tej samej wersji, a pojemniki od tej nowszej niestety nie pasują.

Odkurzacze bezworkowe znajdziemy w każdym elektromarkecie. Ich ceny zaczynają się już od około 150 złotych. Oczywiście im lepiej wyposażone i bardziej renomowanej firmy urządzenie, tym droższe. Odkurzacze bezworkowe występują na kołach lub w formie odkurzaczy pionowych. Najtańsze odkurzacze bezworkowe kupimy już za 120 zł, produkują je mało znani producenci, tacy jak Prime3 lub Adler.

 Za odkurzacze marki Philips, Bosh czy Flex musimy liczyć się z kosztami około 1000 zł. Zdecydowanie warto jednak wybierać odkurzacze dobrych, sprawdzonych producentów. Nie tylko ze względu na lepsze filtry, większą energooszczędność oraz cichszą pracę urządzenia, ale również dlatego, że mamy wtedy pewność, iż jest ono wykonane z dobrych trwałych materiałów. Jest to gwarancją jego wieloletniego bezawaryjnego użytkowania i dużej trwałości pojemnika na kurz.