Jak usunąć plamy z twardych podłóg

Chociaż twarde podłogi mogą być dość łatwe w utrzymaniu, nadal są one podatne na zużycie, a także na plamy. Plamy składają się z wielu chemikaliów lub składników chemicznych, dlatego ważne jest, aby zrozumieć, jakich środków czyszczących można użyć do danego rodzaju plamy.

Istnieje założenie, że twarde podłogi są gładkie, ale to nieprawda. Podłogi drewniane mają rowki, a nawet płytki mogą być porowate i wchłaniać plamy. Silne chemikalia nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem – wybielacz może usunąć lakier z drewnianych podłóg, więc zawsze bezpieczniej jest zacząć od lżejszego roztworu, takiego jak mydło i woda, aby uniknąć uszkodzenia podłóg.

Zacznij powoli od mydła i wody. Powierzchnie metalowe mogą stanowić zagrożenie korozją, jeśli używasz produktów, które są zbyt ścierne – zawsze zaczynaj od ciepłej wody z mydłem, aby sprawdzić, czy najpierw można usunąć plamy.
Działaj szybko z plamami na marmurowej posadzce. Marmur to porowaty materiał kamienny – pozostawienie plam na marmurowej posadzce może spowodować trwałe uszkodzenia. W przypadku plam na bazie oleju, które mogą zawierać typowe artykuły gospodarstwa domowego, takie jak olej kuchenny, mleko, masło, a nawet balsam do rąk, użyj płynu czyszczącego, który zawiera domowy detergent, spirytus lub aceton.


Oszczędnie używaj produktów na bazie wybielaczy. Niektóre plamy, takie jak herbata, kawa lub czerwone wino, powodują przebarwienia, dlatego może być konieczne nałożenie wybielacza na tego rodzaju plamy – ale tylko w niewielkich ilościach. Zawsze najpierw przetestuj produkt na bardziej niepozornej części podłogi i bądź cierpliwy podczas czyszczenia – i zawsze czytaj etykietę! Nałożenie zbyt dużej ilości na raz może spowodować nieodwracalne odbarwienie zarówno plamy, jak i podłóg.
Nie mieszaj i nie dopasowuj! Chociaż możesz chcieć pozbyć się plam, bądź cierpliwy w tym procesie. Zatrucia związane z łączeniem domowych środków czyszczących wzrosły podczas pandemii Covid-19 , gdy ludzie starali się czyścić swoje domy mieszaniną środków dezynfekujących i wybielaczy.


Pamiętaj, aby wcześniej odkurzać, używając odpowiednich akcesoriów, aby dostać się do pęknięć i szczelin, aby usunąć cały kurz – zarówno widoczny, jak i niewidoczny, aby uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii podczas późniejszego czyszczenia.