Jak wyczyścić krew z ubrania

Krew to jedne z najtrudniejszych do usunięcia plam. Jak wyczyścić krew z ubrania domowymi sposobami? Sukces w usuwaniu tego rodzaju plam jest w dużej mierze uzależniony od tego, jak szybko zareagujemy. Jeśli plama z krwi jest świeża, istnieje duża szansa usunięcia plamy w 100%, stosując domowe sposoby.

O to niektóre ze sposobów na wyczyszczenie plamy z krwi.

Usuwanie plamy z krwi za pomocą sody oczyszczonej.

Soda oczyszczona to naturalny środek, który najczęściej mamy w domu, a więc możemy
szybko zareagować, jeśli pojawi się plama z krwi na naszym ubraniu. Plamę z krwi należy
spłukać zimną wodą, a następnie posypać sodą oczyszczoną i zostawić na około 30 minut. Po tym czasie zaplamione miejsce należy sprać i wypłukać zimną wodą.

Usuwanie plamy z krwi za pomocą soli kuchennej

Kolejnym sposobem na usunięcie plamy z krwi jest sól kuchenna. Sól kuchenna znajdzie się w każdym domu, a więc gdy pojawi się problem, to nie musimy biegać po sklepach w
poszukiwaniu odplamiaczy, tylko możemy od razu zareagować.

Na 1 litr zimnej wody wsypujemy 1.5 łyżki soli, a następnie moczymy zaplamione ubranie przez 60 minut. Jeśli plama jest stara, to wsypujemy 3 łyżki soli na litr zimniej wody. Po tym czasie należy sprać plamę i wypłukać tkaninę w zimnej wodzie.

Usuwanie plamy z krwi wodą utlenioną.

Woda utleniona jest bardzo skuteczna, ale nie należy stosować jej na kolorowych ubraniach, ponieważ może odbarwić tkaninę. Natomiast do białych tkanin jak najbardziej się nadaje. Na plamę nanosimy wodę utlenioną, a następnie czyścimy ubranie pod zimną wodą. Możemy również zrobić roztwór 200 ml wody utlenionej na 1 litr zimnej wody. W takim roztworze moczymy plamę przez około 30 minut, a następnie tkaninę należy wypłukać w zimnej wodzie.

Usuwanie plamy z krwi za pomocą krochmalu

.Kolejnym sposobem na usunięcie plamy z krwi jest krochmal. Moczymy plamę w zimniej
wodzie, a następnie posypujemy krochmalem. Kiedy krochmal wyschnie, płuczemy plamę
zimną wodą.

Opisane powyżej sposoby są najczęściej stosowanymi domowymi metodami na usunięcie świeżej plamy z krwi. Kiedy pojawi się problem, nie mamy chwili do stracenia, ponieważ czas reakcji jest bardzo istotnym czynnikiem w skuteczności usuwania plam z krwi. Wtedy najlepiej skorzystać z tego, co już mamy pod ręką.

Czasami jednak plamy nie dają się usunąć domowymi sposobami, zwłaszcza jeśli są już stare i zaschnięte. Warto wtedy pomyśleć o specjalistycznych środkach, które są dedykowane do tego rodzaju plam. Odplamiacze są dostępne w sklepach i hurtowniach,
w których zaopatrują się firmy sprzątające.

Na koniec jeszcze jedna ważna zasada. Plamy z krwi zawsze czyścimy zimą wodą. Nigdy nie stosujemy ciepłej lub gorącej wody, ponieważ w ten sposób pogłębiamy problem i jeszcze bardziej utrwalamy plamę, zmniejszając szanse na jej usunięcie.