Jak wyczyścić rdzę z ubrań

Rdza to niejednolita warstwa produktów utleniania żelaza i jego stopów w wodzie, wilgotnej atmosferze lub gruncie. Osiada na pozostawionych samochodach, na płotach, ale może również pojawić się na ubraniu, jeżeli dotkniemy czegoś, co jest pokryte rdzą.

Takich plam oczywiście chce się jak najszybciej pozbyć i jest to oczywiście możliwe, trzeba tylko pamiętać o kilku istotnych rzeczach, a wybawienie plam nie będzie aż tak uciążliwe, jak się do tej pory myślało.

Co przygotować?

Plamy z rdzy na ubraniu mogą być świeże lub zauważone po jakimś czasie. Z tego względu inaczej podchodzi się do oczyszczenia ubrania, używa do tego innych środków. Z pewnością warto jest mieć pod ręką:

  • cytrynę
  • sól kuchenną. 
  • szare mydło
  • żelazko 

Sprawdza się także nabiał – zsiadłe mleko lub kefir. Ich użycie zależne jest nie tylko od rodzaju plamy, ale także materiału, na którym plama się znajduje

Jak wykonać czyszczenie ubrań z rdzy?

Pozbycie się rdzy z ubrania jest zależne od tego, jak świeża jest plama oraz materiał, na którym się znajduje – chce się bowiem usunąć rdzę, ale przy tym nie zniszczyć ubrania. Przy każdej z metod ważna jest ostrożność i zachowanie kilku kroków postępowania.

Usuwanie świeżej plamy z rdzy

Jeżeli zanieczyszczenie jest świeże, najłatwiej potraktować je sokiem z cytryny lub kwasem cytrynowym. Plamę wystarczy skropić kilkoma kroplami soku lub roztworem z kwasku. Tak samo postąpić ze solą kuchenną, jeżeli się jej użyje – plamę posypać solą. Następnie odzież się pierze.

Metoda ta nie jest polecana wraz z praniem w przypadku ubrań z delikatnego materiału, gdyż można wówczas naruszyć strukturę włókna.

Starsza, zaschnięta plama z rdzy

Kiedy plama jest starsza i zaschnięta, także można potraktować ją sokiem z cytryny, ale w nieco innym wydaniu – najpierw skrapia się plamę sokiem lub ewentualnie roztworem z kwasu, a następnie błyskawicznie umieszcza ubranie pod strumieniem pary wodnej, na przykład z gorącego czajnika. Kolejnym krokiem jest zanurzenie materiału w zimnej wodzie i wypranie odzieży. Ta metoda także nie jest zalecana w przypadku odzieży z delikatnego materiału.

Usuwanie plamy z rdzy z delikatnego materiału

 

Kiedy odzież jest delikatna, należy ją również delikatnie potraktować. W przypadku zanieczyszczenia jej rdzą, należy ostrożnie skropić plamę roztworem kwasku cytrynowego z wodą oraz potrzeć szarym, suchym mydłem. Następnie to miejsce należy zaprasować żelazkiem z użyciem cienkiej szmatki.

Starając się pozbyć zabrudzenia z rdzy na kolorowym ubraniu, należy zachować szczególną ostrożność, gdyż może dojść do odbarwienia tkaniny. Należy też pamiętać, iż nigdy nie należy zaprasowywać tkaniny z plamą rdzy przed próbą wyczyszczenia, gdyż to sprawi, iż plama zostanie utrwalona. 

Jeżeli samemu nie uda się wyczyścić ubrania, można oddać do pralni – tam zdołają sobie z tym poradzić.

To, że ubrania się brudzą, jest naturalną koleją rzeczy – w końcu chodzi się w nich w różne miejsca, osiada na nie kurz czy też padają krople błota, kiedy nieostrożny kierowca przejedzie przez kałużę – niczym dziwnym jest więc czyszczenie ich. Zdać sobie trzeba sprawę z tego, iż do każdego zabrudzenia należy podejść z wiedzą, tak jest na przykład z plamami z rdzy.