Jak wyczyścić plamę z gumy do żucia

Plamy po gumie do żucia to dla wielu osób prawdziwe utrapienie, zwłaszcza jeśli posiada się dzieci. Guma przykleja się wszędzie – do ubrań, butów, tapicerki czy dywanów. Stara, zaschnięta guma do żucia wygląda nieestetyczne, jest niehigieniczna, a niewłaściwie potraktowana potrafi uszkodzić materiał.

Jak skutecznie wyczyścić plamę po gumie do żucia?

Gumę do żucia można usunąć na 3 sposoby:

  • poprzez zmrożenie,
  • poprzez podgrzanie,
  • stosując preparaty chemiczne.


Każdy z tych sposobów odpowiednio zastosowany jest skuteczny i można taki zabieg
przeprowadzić samemu, korzystając z domowych sposobów lub tych bardziej specjalistycznych.

Usuwanie gumy do żucia poprzez zmrożenie.

Jeśli ślady po gumie do żucia są na ubraniu to najprostszym i najskuteczniejszym sposobem, jest włożenie ubrania do zamrażarki w taki sposób, aby część poplamiona gumą nie dotykała innych części ubrania. Ubranie pozostawiamy w zamrażalce na ok. 3-4 godziny. Kiedy wyciągniemy zmrożone ubranie z zamrażalki, to guma do żucia łatwo da się skruszyć. Można ją też usunąć poprzez zdrapanie nie zbyt ostrym narzędziem.

Jeśli natomiast problem dotyczy dywanu lub wykładziny, to możemy zastosować kostki lodu i obłożyć nimi plamę z gumy do żucia, a następnie, kiedy stwardnieje zdrapać gumę z wykładziny lub dywanu. Tak samo możemy postąpić z plamą po gumie do żucia na tapicerce meblowej lub samochodowej.
Możemy również sięgnąć po bardziej specjalistyczne środki takie jak specjalne zamrażacze w aerozolu. Są to specjalistyczne preparaty, które zostały wyprodukowane głównie do usuwania resztek gum do żucia z  powierzchni tapicerowanych, wykładzin i dywanów. Z takich rozwiązań korzystają między innymi firmy sprzątające. Preparat zamraża resztki gumy do żucia, które
przywarły do tkaniny, przez co można je w łatwy sposób usunąć mechanicznie.

Czyszczenie plam z gumy do żucia metodą zamrażania jest skuteczne, jeśli guma do żucia nie powchodziła głęboko we włókna materiału. Jeśli tak się stało, to skuteczniejszą metodą może się okazać rozpuszczenie resztek gumy do żucia poprzez podgrzanie.

Usuwanie gumy do żucia poprzez podgrzanie.

Wysoka temperatura rozpuszcza resztki gumy do żucia, dzięki czemu można ją zebrać np. tępym nożem lub pilniczkiem. Aby wytworzyć wysoką temperaturę, możemy użyć suszarki do włosów. Jest to narzędzie, które prawie każdy w domu posiada i może sobie poradzić z problemem, używając właśnie suszarki do włosów. Po podgrzaniu plamy należy ściągnąć, ile się da gumy do żucia za pomocą niezbyt ostrego narzędzia.


Jeśli po wyczyszczeniu plamy zostanie jakiś ślad, to możemy wspomóc się wodą z octem w proporcji 1:3 i wytamponować plamę ściereczką z mikrofibry.

Innym sposobem na rozpuszczenie resztek gumy do żucia jest użycie parownicy. W wielu domach znajduje się takie urządzenie jak zwykła myjka parowa i można je z powodzeniem wykorzystać do podgrzania plamy po gumie do żucia.


Jeśli nie posiadamy parownicy, to możemy użyć żelazka. Żelazko ustawiamy na funkcję pary, następnie przykładamy do plamy ręcznik papierowy i przykładamy do niego żelazko. Resztki gumy do żucia zostaną na ręczniku papierowym.

Ważne

Metoda czyszczenia plamy po gumie do żucia tą metodą nie nadaje się do każdego rodzaju materiału. Wysokich temperatur należy unikać np. w przypadku takich materiałów jak alcantara lub skóra naturalna. Jest również wiele innych materiałów, które są wrażliwe na wysokie temperatury, dlatego tę metodę należy stosować z rozwagą i umiejętnie.

Chemiczne usuwanie gumy do żucia.

Ostatnią metodą usuwania plam po gumie do żucia jest zastosowanie dedykowanych
odplamiaczy i żelów dostępnych na rynku. Taki środek ma właściwości penetrujące, dzięki czemu rozpuszcza resztki gumy do żucia i można ją w łatwy sposób ściągnąć, używając tępego noża lub pilniczka do paznokci.

Preparat nanosimy na plamę i zostawiamy na ok. 5 minut. Następnie zbieramy gumę. Przy silniejszych zabrudzeniach środek zostawiamy na nieco dłużej, aby miał czas zadziałać. Po wyczyszczeniu plamy neutralizujemy środek z użyciem wody i octu w proporcji 1:3.

Ważne

Zanim podejmiemy się czyszczenia plamy po gumie do żucia, używając przeznaczonych do tego celu odplamiaczy, należy zawsze sprawdzić działanie preparatu w mało widocznym miejscu.
Niektóre odplamiacze mogą trwale odbarwiać materiał.