Jak wyczyścić sól z butów skórzanych

Usuwanie soli z butów skórzanych jest niezwykle proste. Do ich wyczyszczenia wystarczy odrobina wody z niewielką ilością detergentu (np. płynu do naczyń lub mydła w płynie). Żeby uniknąć zarysowań do mycia można użyć delikatnej gąbki, która nie pozostawi żadnych smug. W Internecie można zakupić tzw. “magiczną gąbkę”, która jest wykonana z materiału umożliwiającego zmycie nawet największych zabrudzeń pośniegowych i solnych. Detergent używany w kuchni czy w łazience jest na tyle delikatny, że nie

Inną, równie uniwersalną metodą jest zastosowanie octu z wodą, w proporcji 2:1. Ocet to świetny produkt, który można użyć przy myciu różnych powierzchni w domu. Dzięki swoim właściwościom oraz odpowiedniej temperaturze, taka mieszanka nałożona na wacik lub chusteczkę nie pozostawiającą włókien (np, z mikrofibry) z łatwością usunie nawet większe zabrudzenia z soli drogowej. Po przemyciu wodą z octem, dobrze jest przemyć buty niewielką ilością czystej wody. Pozwoli to pozbyć się ewentualnych resztek octu i soli, którą przeoczyliśmy w trakcie pierwszego oczyszczania obuwia.

Po wysuszeniu butów skórzanych warto je zabezpieczyć odpowiednim preparatem. Można je dostać w sklepach z obuwiem. Zazwyczaj sprzedawcy mają w swojej ofercie duży wybór środków, które dodatkowo zabezpieczą nasze obuwie. Środek można rozprowadzić na różne sposoby. Jest to spray, butelka z gąbką do rozprowadzania substancji chroniącej buty oraz pasta, którą po nałożeniu na ściereczkę, można rozprowadzić równomiernymi ruchami po powierzchni buta.

Jak wyczyścić z soli buty z naturalnego zamszu

Zamsz jest trudnym materiałem. Jednak jeśli odpowiednio o niego zadbamy to zamszowe buty będą służyć nam przez długi czas. Najważniejszą zasadą czyszczenia obuwia zamszowego to pozostawienie ich w ciepłym pomieszczeniu, w którym będą mogły wyschnąć. Dopiero jak buty będą całkowicie suche można zabrać się za ich oczyszczanie. W tym przypadku musimy wystrzegać się drastycznego traktowania takich butów środkami, które zawierają duże ilości wody czy np. mocznika, który potrafi wytrawić znaczną część wierzchniej warstwy zamszu.

Najlepsza do usunięcia grudek soli będzie gumowa szczotka z dość drobnymi wypustkami. Pomoże ona zdjąć nawet te najmniejsze, które utknęły w ciasnych zakamarkach zewnętrznej powierzchni buta. Sól drogowa powinna być usuwana w tym kierunku, w którym układa się zamsz. Inaczej powstaną nieładne smugi. Dzięki temu nasz but będzie potraktowany tak delikatnie, jak to tylko jest możliwe.

Zima i jesień to najgorsze pory roku dla naszych butów. Niezależnie od tego czy mamy skórzane czy zamszowe obuwie, usuwanie soli z butów skórzanych (naturalnych lub syntetycznych) zawsze jest dość uciążliwe i wymaga odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Początek sezonu jesiennego powinien być dla nas okresem, w którym odpowiednio będziemy zapobiegać przyszłym skutkom nadmiernej ilości soli, która z całą pewnością nagromadzi się w czasie, gdy nastanie zimowa plucha, a jezdnie będą intensywnie posypywane solą.