Jak wyczyścić czekoladę z tapicerki

Czyszczenie tapicerki wcale nie jest takie trudne jak się wydaje. Czekolada jest jednym
z produktów, który może niespodziewanie znaleźć się na tapicerce. Oczywiście wydarzenie to może powodować wystąpienie palpitacji serca i podwyższone tętno. Jednak nie jest to kwestia, która powinna spowodować utratę panowania nad sobą. Tapicerka, w zależności od tego z czego jest wykonana, może zostać wyczyszczona
w pełni naturalnym sposobem bądź środkiem dedykowanym dla danego materiału.

Jak czyścić tapicerkę ze skóry naturalnej i syntetycznej z czekolady?

Czekolada jako produkt rozpuszczający się pod wpływem ciepła może rozmazać się i wtopić w tapicerkę. Jeśli jest ona wykonana ze skóry naturalnej lub sztucznej to wyczyszczenie jej nie będzie trudne. Oczywiście na wstępie należy usunąć wszelkie paprochy oraz kurz, który zalega we wszelkich zagięciach i wgłębieniach tapicerki. Po wstępnym uporządkowaniu najbliższych okolic miejsca, do którego dostała się czekolada, można przejść do zasadniczej części oczyszczania skórzanej tapicerki.

Wystarczy użyć miękkiej, bawełnianej ściereczki (warto zaopatrzyć się w dwie, trzy sztuki) oraz niewielkiej ilości detergentu wymieszanego z wodą. Może to być mydło w płynie, płyn do naczyń, a nawet płyn do kąpieli, który mamy w łazience. Woda, która posłuży jako rozcieńczalnik detergentu powinna być lekko ciepła. Ułatwi to usunięcie nawet największych zabrudzeń od czekolady. Druga ściereczka, jeśli zabrudzenie nie jest zbyt duże, posłuży do ostatecznego wytarcia tapicerki z nadmiernej ilości pozostałej wody. Dzięki temu unikniemy ciemniejszych plan lub ewentualnych mikrouszkodzeń.

Jak czyścić z czekolady tapicerkę materiałową?

 

 

Tapicerka wykonana z materiałów tekstylnych (np. zamsz czy alcantara) potrzebuje nieco innych sposobów oczyszczenia. Tutaj ryzyko uszkodzenia materiału jest nieco większe, więc trzeba uważać z ilością środków, które zamierzamy zastosować na oczyszczanej powierzchni. Naturalne sposoby przy tego typu tapicerkach są możliwe do zastosowania. Wystarczy wstępnie odkurzyć okolice wokół zabrudzenia, a następnie przygotować pastę z sody oczyszczonej i letniej wody. Powinna być ona dość gęsta, wręcz mieć postać proszku. Przed nałożeniem sody powinno się oczyścić „na sucho”, co pozwoli pozbyć się większych grudek czekolady z materiału. Następnie można przystąpić do oczyszczania pozostałości czekoladowego zabrudzenia już na mokro. Pastę sodową należy nakładać dość grubo na całą czekoladową plamę. Po lekkim podeschnięciu masę można odkurzyć domowym odkurzaczem. Jest to proces w pełni bezpieczny dla sprzętu.

Czyszczenie tapicerki z czekolady nie jest właściwie takie trudne. Wystarczy odrobina cierpliwości oraz chęci, a brud powinien schodzić z łatwością. Niesamowita ilość środków czyszczących oraz dostępność naturalnych metod, które są w pełni bezpieczne dla środowiska, pozwalają uzyskać niesamowite efekty po ich zastosowaniu. Niezależnie od tego, z jakiego materiału została wykonana tapicerka, zabrudzenia nie powinny być dla nas kwestią niemożliwą do rozwiązania