Jak wyczyścić mikrofalówkę

Kuchenki mikrofalowe można uznać za podstawowe wyposażenie każdego nowoczesnego domu. Kuchenka ułatwia podgrzewanie jedzenia i pozwala przygotować smaczne i szybkie posiłki. Ale jedyną rzeczą, której żaden właściciel domu nie chce robić, jest sprzątanie brudnej kuchenki mikrofalowej. W przeciwieństwie do czyszczenia konwencjonalnego piekarnika, kuchenkę mikrofalową można wyczyścić w kilku prostych krokach.

Oto kilka wskazówek  jak poradzić sobie z tym wyzwaniem i pozwolić, aby kuchenka mikrofalowa działała przez długi czas.

Czego będziesz potrzebować do wyczyszczenia kuchenki mikrofalowej

  • 1 szklanka wody
  • gąbka
  • kwasek cytrynowy
  • ocet
  • soda oczyszczona
  • płyn do mycia naczyń
  • ściereczki z mikrofibry

Czyszczenie kuchenki mikrofalowej mokrym ręcznikiem papierowym

Jeśli twoja kuchenka mikrofalowa nie wygląda jakby nastąpiła eksplozja w jej wnętrzu, do jej wyczyszczenia wystarczy użyć kilku mokrych ręczników papierowych. Wystarczy umieścić mokre ręczniki papierowe w kuchence mikrofalowej i włączyć kuchenkę na około 5 minut. Wytworzy się para, która pomoże ci usunąć niechciany brud i zanieczyszczenia w kuchence mikrofalowej. Oczywiście trzeba ten brud zetrzeć.

Czyszczenie kuchenki mikrofalowej płynem do mycia naczyć

Ta metoda działa prawie tak samo jak metoda mokrego ręcznika papierowego. Napełnij niemetalową miskę nadającą się do kuchenki mikrofalowej częściami wody i płynu do naczyń i umieść ją w kuchence mikrofalowej. Pozostaw na 1 minutę w wysokiej temperaturze lub do momentu, aż zacznie parować. Wyjmij miskę i użyj gąbki do wytarcia wnętrza kuchenki mikrofalowej. Nie zapomnij wyczyścić drzwi kuchenki mikrofalowej, gdy jesteś przy niej.

Czyszczenie kuchenki mikrofalowej sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona to między innymi środek czyszczący. Po prostu zrób pastę z sody oczyszczonej i wody i umieść ją na każdym stwardniałym jedzeniu, które znajduje się w kuchence mikrofalowej. Pozostaw na co najmniej 5 minut, a następnie wytrzyj mokrą gąbką lub ręcznikiem. Możesz powtarzać proces, aż będziesz mógł całkowicie i łatwo usunąć niechciane przypalone jedzenie z wnętrza.

Czyszczenie roztworem octu i wody

Proces korzystania z tego rozwiązania jest podobny do metody z pŁynem do mycia naczyń. Weź miskę nadającą się do kuchenki mikrofalowej i wymieszaj w jednej filiżance wody i octu w równych częściach.

Umieść miskę w kuchence mikrofalowej i pozwól trochę parować. Pamiętaj, aby przed ponownym użyciem wytrzeć urządzenie do sucha, aby w kuchence mikrofalowej nie pozostały żadne ślady octu.

Woda z octem to ponadczasowy, wszechstronny, naturalny środek czyszczący, który pomaga w usuwaniu uporczywych plam i brudu. 

 

Czyszczenie kuchenki mikrofalowej kwaskiem cytrynowym/cytryną

Podobnie jak ocet, cytryna to kolejny świetny, naturalny środek dezynfekujący do kuchenki mikrofalowej. Wystarczy przeciąć jedną cytrynę na pół i położyć wyciętą stroną do dołu na talerzu do kuchenki mikrofalowej. Dodaj kilka łyżeczek wody i włóż talerz do kuchenki mikrofalowej, aż wytworzy się para. Wyjmij talerz i zetrzyj nadmiar płynu w kuchence mikrofalowej, to wszystko, to naprawdę takie proste. Pamiętaj, aby wytrzeć wewnętrzną i zewnętrzną stronę drzwiczek kuchenki mikrofalowej.

Dodatkowe uwagi

Prawidłowo wyłącz i odłącz kuchenkę mikrofalową przed czyszczeniem, aby uniknąć niepożądanych wypadków, chyba że do czyszczenia urządzenia musisz użyć ciepła.
Nigdy nie wkładaj żadnych metalowych przedmiotów do kuchenki mikrofalowej. Do czyszczenia kuchenki mikrofalowej nie używaj szczotek metalowych itp.
Zachowaj ostrożność podczas używania wody. Kuchenki mikrofalowe to maszyny elektryczne, które mogą doprowadzić do uszkodzenia urządzenia, jeśli nie będziesz szczególnie ostrożny podczas czyszczenia urządzenia wodą.

Od czasu do czasu wyjmuj i czyść talerz obrotowy kuchenki mikrofalowej. Całkowicie bezpiecznie można go myć ręcznie jak każdy inny talerz lub wrzucać do zmywarki. Tylko pamiętaj, aby był suchy przed ponownym użyciem. 

Zawsze używaj pokrywek podczas podgrzewania jedzenia lub napojów w kuchence mikrofalowej. Zmniejsza to liczbę odprysków, co maksymalizuje czas między kolejnym czyszczeniem.

Jeśli to możliwe, utrzymuj niskie ustawienie podczas korzystania z kuchenki mikrofalowej, aby zmniejszyć ryzyko rozpryskiwania lub przypalania żywności. Pamiętaj, aby prawidłowo używać kuchenki mikrofalowej nie tylko po to, aby ułatwić czyszczenie, ale także po to, aby uniknąć wypadków w kuchni.

Unikaj używania silnych środków chemicznych podczas czyszczenia kuchenki mikrofalowej. Pamiętaj, że podgrzewasz w niej jedzenie lub napoje i nie chcesz przypadkowo spożyć tych chemikaliów.