Jak wyczyścić baterię prysznicową

Estetyczna i zadbana łazienka jest nie tylko dopełnieniem eleganckiego wystroju mieszkania, ale także pozwala na przyjemniejsze korzystanie z niej w celu realizacji podstawowych funkcji życiowych każdego człowieka. Perfekcyjnie czysta łazienka nie tylko zwiększa komfort użytkowania, ale także zapewnia odpowiedni poziom higieny podczas korzystania. Lśniące elementy jak bateria prysznicowa dodatkowo zdobią łazienkę, jednak dbanie o ich czystość potrafi sprawiać problemy. Podczas korzystania z baterii, na jej powierzchni wytrącają się osady minerałów zawartych w wodzie, a także brud i kamień. Utrzymanie jej w nienagannej czystości pozwoli na długotrwałe i bezproblemowe użytkowanie, bez obaw o awarię.

Czego potrzebujemy, aby wyczyścić baterię prysznicową?

Materiałem stosowanym przy produkcji baterii jest mosiądz, który zostaje pokryty mieszanką niklu i chromu, aby zapewnić jej odpowiednie wartości wizualne. Dzięki temu stają się one odporne na uszkodzenia mechaniczne, jednak do ich mycia nie można używać substancji silnie żrących, ponieważ mogą one uszkodzić zewnętrzną warstwę pokrycia baterii. 

Powinniśmy w tym celu używać łagodnych środków myjących, mogą to być między innymi specjalnie przeznaczone do tych celów środki o obojętnym odczynie chemicznym. Jeśli nie korzystamy z gotowych środków myjących, możemy samodzielnie przygotować roztwory, w których skład wchodzą ogólnodostępne środki spożywcze.

 Pierwszym wariantem jest roztwór octu z wodą w proporcjach 1:1. Jego działanie pozwoli na usunięcie powierzchniowych osadów, bez obaw o uszkodzenie powierzchni baterii. 

Możemy także użyć ciepłej wody, w której rozpuścimy trochę płynu do mycia naczyń- przy systematycznym myciu będzie to wystarczająco skuteczny sposób. 

Na trudniejsze do usunięcia osady i zabrudzenia możemy użyć roztworu przygotowanego z wody i kwasku cytrynowego. Jego przygotowanie jest proste- jedną porcję kwasku rozpuszczamy w 200 ml wody i dokładnie mieszamy, po czym jest on gotowy do użycia.

Jak przeprowadzić czyszczenie baterii prysznicowej?

Należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby nadmiernie nie szorować baterii prysznicowej szorstkimi materiałami. Może to spowodować powstanie rys na powłoce baterii. 

Do nakładania środków czyszczących najlepiej użyć gąbki lub miękkiej ściereczki, które moczymy w roztworze, a następnie dokładnie pokrywamy nim całą baterię. Środek pozostawiamy na kilka minut, zależnie od poziomu zabrudzenia, aby mógł wejść w reakcję z osadami, a następnie dokładnie spłukujemy go ciepłą wodą. 

Aby bateria wyglądała jak najlepiej, należy wytrzeć ją do sucha, a następnie korzystając z suchej, miękkiej ściereczki wypolerować każdy jej zakątek. W przypadku naprawdę mocno zabrudzonej baterii, na której pojawiła się znaczna warstwa osadu, warto zastanowić się nad jej demontażem. Następnie można zanurzyć ją w przygotowanym roztworze i pozostawić tak na dłuższy czas, aby niechciane zabrudzenia zostały w pełni usunięte. Dalsze kroki pozostają takie same jak w przypadku mycia bez demontażu.

Istotne szczegóły, czyli na co zwrócić uwagę?

Baterii prysznicowej nie możemy w żadnym wypadku myć środkami żrącymi, kwasowymi, czy pastami zawierającymi granulki. Może to spowodować uszkodzenie zewnętrznej powłoki oraz pozostawienie nieestetycznie wyglądających rys i zadrapań.

Takie same niepożądane efekty przynieść może szorowanie baterii różnego rodzaju szczotkami, czy szorstkimi gąbkami. Warto mieć to na uwadze zabierając się za mycie baterii prysznicowej.