Jak wyczyścić wosk z ubrania

Podczas zabawy lub pracy często dochodzi do zabrudzenia ubrania różnymi substancjami. Nawet zachowanie ostrożności może skończyć się plamami. Niektóre z nich są łatwe do zmycia, z innymi trzeba powalczyć trochę dłużej. Jak się to ma do wosku – jak wyczyścić wosk z ubrań, by te się przy tym nie zniszczyły. Warto przestrzegać kilku kroków, by nie musieć pozbywać się ciuchów ze swojej szafy.

Czego potrzebujesz, aby wyczyścić wosk z ubrania

Do zabrudzenia ubrania woskiem dochodzi najczęściej podczas użytkowania świec używanych do zabawy jak w noc andrzejkową, ustawianych podczas romantycznej kolacji czy też dla stworzenia w pomieszczeniu odpowiedniego klimatu. By wywabić powstałą przez niego plamę, dobrze jest mieć pod ręką kilka produktów, które sobie z nim poradzą.

Po pierwsze, w walce z woskiem – parafiną czy steryną – sprawdzi się torebka, do której da się włożyć ubranie, by następnie umieścić ją w zamrażalniku, oraz tępy nóż. 

Po drugie, przydatna będzie bibuła lub papier śniadaniowy oraz żelazko. W przypadku, kiedy plama znajduje się na delikatnym materiale, takim jak przykładowo jedwab, dobrze jest użyć folii aluminiowej oraz kostek lodu. 

W przypadku wełnianych ubrań dobrze jest mieć również rozpuszczalnik lub spirytus, który można wykorzystać.

Jak wykonać czyszczenie

Zanim rozpocznie się czyszczenie, trzeba rozeznać się w rodzaju materiału, z jakiego wykonane jest ubranie – nie ma bowiem jednej metody, który sprawdzi się na każdej tkaninie bez niszczenia jej. Przedstawione poniżej metody pomogą w przypadku kilku materiałów.

Zamrażalnik i nóż

ZSposób ten sprawdzi się w większości tkanin i niezależnie, czy ubraniem jest koszulka, czy para dżinsów. Pobrudzone odzienie należy umieścić w torebce foliowej, a następnie w zamrażalniku. Zabieg ten powoduje, iż wosk zastyga. Kiedy tak się stanie, można usunąć go za pomocą ostrza tępego noża, a materiał na tym nie ucierpi.

Bibuła i żelazko

Nie jest to inny sposób, a kolejny krok po tym, jak uda się pozbyć wosku po zamrożeniu i z pomocą noża. Ubranie po tym zabiegu należy potraktować następująco: pod i na zaplamione miejsce położyć kawałek bibuły lub papieru śniadaniowego, po czym potraktować je żelazkiem. Zabieg ten sprawi, iż pozostała po wosku plama również zniknie z ubrania. Po tym kroku ubranie należy wyprać.

Sama metoda użycia bibuły/papieru i żelazka sprawdza się w przypadku ubrań typu kurtka, które są po prostu za duże, żeby zmieścić je do zamrażalnika. Wówczas trzeba ten zabieg stosować kilkukrotnie, nim plama zejdzie, ale finalnie zniknie, a o to przecież chodzi.

Folia i kostki lodu

Utwardzenia wosku na ubraniach z jedwabiu można dokonać, okładając plamę kawałkiem folii i poprzez przyciśnięcie do niego kostek lodu. Gdy wosk będzie twardszy, należy go zeskrobać, a pozostałość potraktować jak wyżej bibułą i żelazkiem.

Ubranie z wełny

W przypadków odzienia wełnianego po wykonaniu zabiegu z bibułą i żelazkiem dobrze jest miejsce po plamie przetrzeć rozpuszczalnikiem lub spirytusem.

Na co zwrócić uwagę

Jedna kwestia w przypadku zabrudzenia ubrania woskiem jest niezwykle istotna – jeżeli jest ono z jedwabiu, pod żadnym pozorem nie należy go prać! Zabieg ten spowoduje, iż wosk się nie zmyje, a bardziej wniknie w materiał, przez co ciuch może być już nie do uratowania.

A najważniejszą rzeczą jest po prostu nie spalić ubrania podczas używania do opisanych zabiegów za pomocą żelazka.