Jak wyczyścić drewnianą deskę do krojenia

Oto sprawdzone metody jak utrzymać w czystości drewnianą deskę do krojenia.  Pamiętaj, że drewnianej deski nie myjemy w zmywarce oraz nie moczymy jej długo w wodzie. Aby deska była czysta nie wystarczy jej tylko umyć za pomocą płynu i wody jak to ma miejsce w przypadku produktów wykonanych z tworzyw sztucznych. Tutaj musimy się troszkę więcej natrudzić.

Czego potrzebujesz do wyczyszczenia drewnianej deski do krojenia?

Do wyczyszczenia deski potrzebujesz produkty, które z pewnością znajdą się w każdym domu, a mianowicie:

  • połówka cytryny
  • gąbeczka do naczyń
  • płyn do naczyń
  • szmatka do wytarcia

Jak wyczyścić deskę?

Jeżeli na kroiliśmy na desce coś o intensywnym zapachy np. ryby to zapach lubi na niej pozostać. Oto sposób na wyczyszczenie deski i pozbycie się przykrego zapachu. Najpierw na gąbeczkę dajemy trochę płynu do naczyń i dokładnie myjemy deskę. Następnie spłukujemy i wycieramy na sucho. Bierzemy połówkę cytryny i nacieramy nią deskę ( pozostawiamy na około 20-30 minut). Dokładnie spłukujemy deskę pod wodą i wycieramy szmatką do sucha.

Jeżeli deska uległa większym zabrudzeniom ( zwłaszcza odbarwieniom) to należy je wyczyścić od razu, aby nie wniknęły w strukturę drewna. Już sama impregnacja w dużym stopniu chroni produkt przed odbarwieniami jednak dokładne wyczyszczenie to podstawa.

Co potrzebujemy do wyczyszczenia mocno zabrudzonej deski?

  • połówkę cytryny
  • łyżkę soli lub sody oczyszczonej
  • płyn do naczyń
  • gąbeczkę do naczyń
  • szmatkę do wytarcia

Jak czyścimy mocno zabrudzoną deskę?

Za pomocą gąbki i płynu do naczyń usuwamy powierzchowne zabrudzenia. Dokładnie wypłukujemy deskę i osuszamy za pomocą szmatki. Do miseczki wyciskamy sok z połówki cytryny i dodajemy do niego łyżkę soli lub sody oczyszczonej. Za pomocą gąbki nacieramy przygotowaną miksturą deskę i pozostawiamy ją na około 20-30 minut. Po tym czasie dokładnie spłukujemy wszystko z deski wodą i wycieramy ja za pomocą czystej szmatki do sucha.

Na co należy zwrócić uwagę?


Zawsze po umyciu deski należy wytrzeć ją do sucha. Drewno pije wodę, i staje się wilgotne. Wilgotne środowisko to idealne siedlisko dla bakterii, pleśni oraz grzybów. Z tego także powodu nie należy myć drewnianej deski w zmywarce oraz pozostawiać ją długo zamoczona w wodzie.

Dodatkowo - zaimpregnuj deskę

Przed pierwszym użyciem drewnianej deski warto ją zaimpregnować. Oczywiście będzie ona miała kontakt z produktami, które spożywamy więc należy to zrobić naturalnym sposobem za pomocą oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego. Nacieramy nimi deskę a następnie myjemy w wodzie i pozostawiamy do wyschnięcia. Zapobiegnie to wchodzeniu zabrudzeń w drewno oraz rozwijania się tam bakterii. Jednak istotne jest , że wraz z użytkowaniem nasz naturalny impregnat się wypłukać i czynność należy powtórzyć ( zazwyczaj co dwa tygodnie). 

Drewniane deski do krojenia znajdują się w wyposażeniu prawie każdej kuchni. Nie tylko bardzo ładnie wyglądają, ale są bardzo praktyczne i przede wszystkim trwalsze. Jednak najistotniejszy jest surowiec z jakiego zostały wykonane – drewno – jest to surowiec w pełni naturalny.