Jak wyczyścić drewniany blat kuchenny

 Chcesz wyczyścić blat kuchenny wykonany z drewna? Podpowiadamy co jest ważne w pielęgnacji drewna aby zawsze było w super kondycji, a czego unikać żeby nie narobić sobie kłopotu, ponieważ renowacja drewnianego blatu kuchennego to dodatkowe koszty których możesz uniknąć.

Czego będziesz potrzebować

Utrzymanie drewnianego blatu kuchennego w czystości jest stosunkowo łatwą czynnością i nie wymaga specjalnych przygotowań.

Potrzebujesz:

  • miękkiej szmatki, która dobrze wchłania wodę i wilgoć, 
  • delikatnego detergentu
  • lub specjalnego środka do czyszczenia drewna, który może mieć kontakt z żywnością.

Bardzo ważne jest aby po każdym czyszczenie zawsze drewniany blat kuchenny wytrzeć do sucha, gdyż pomimo impregnacji drewno może chłonąć wilgoć przez co blat będzie ulegał zniszczeniu.

Pamiętaj również o tym, aby nie stawiać gorących naczyń bezpośrednio na drewniany blat i zawsze używaj specjalnych podkładek.

 

Czyszczenie drewnianego blatu z plam po alkoholu i gorących naczyniach

Do usuwania plam po gorących naczyniach lub alkoholu z drewnianego blatu kuchennego idealnie sprawdza się olej lniany. W pierwszym wypadku mieszamy go z solą kuchenną, w drugiej sytuacji nakładamy sam olej.

Czyszczenie blatu drewnianego z pleśni

Jeżeli zdarzy się iż na naszym blacie kuchennym wykonanym z drewna pojawi się pleśń (zdarza się), to w takiej sytuacji jedyną opcją będzie zastosowanie nafty.

W takim przypadku należy uważać na ilość jakiej chcemy użyć, ponieważ środek ten zastosowany w dużej ilości może zmatowić powłokę blatu.

Zalecenia co do użycia nafty są jasne, nakładamy tylko i wyłącznie na miejsca gdzie pleśń się pojawiła patyczkiem higienicznym i następnie miejsce to polerujemy suchą czystą, bawełnianą ściereczką lub naturalnym korkiem.

Czego unikać użytkując w kuchni drewniany blat

  • wody i wilgoci (najlepiej zaraz po zachlapaniu wytrzeć blat do sucha)
  • usuwania pleśni zbyt dużą ilością nafty (zawsze nakładamy tylko na miejsce gdzie pleśń się pojawiła)
  • stawiania gorących naczyń bezpośrednio na blat

Stosując tych kilka porad dotyczących czyszczenia drewnianych blatów kuchennych z pewnością będziemy mogli cieszyć się pięknem drewna w naszej kuchni przez wiele lat.

Nie da się ukryć że kuchnia w każdym domu i mieszkaniu jest bardzo ważnym pomieszczeniem. Powinna być nie tylko funkcjonalna, ale również urządzona w stylu jaki nam najbardziej odpowiada, tak abyśmy czuli się w niej jak najlepiej podczas przygotowywania posiłków. Jeżeli chodzi o miejsce w kuchni które jest jej sercem, to z pewnością będzie to blat kuchenny. 

Drewniany blat kuchenny posiada wiele zalet ponieważ drewno jest łatwe w obróbce, więc bez problemów można uzyskać dowolny kształt. Kolejnym atutem blatów kuchennych wykonanych z drewna jest to iż można je dowolnie łączyć z różnymi materiałami i zawsze będą się dobrze i elegancko prezentować. Nie można również pominąć faktu iż drewno jest ekologicznym produktem przyjaznym dla środowiska, co w dzisiejszych czasach jest bardzo ważnym aspektem życia.