Jak wyczyścić dywan z włosów

Czy w ogóle realne jest całkowite usunięcie włosów z dywanu? Oczywiście, że tak i nie jest to takie trudne jakby mogło się to niektórym wydawać. Na pozbycie się włosów z dywanu i utrzymanie go w czystości jest wiele sposobów. Oto najskuteczniejsze z nich. 

  • odkurzacz z turboszczotką. To rozwiązanie sprawdza się świetnie jeśli włosy nie są mocno wbite we włosie dywanu. Taka turboszczotka z łatwością poradzi sobie z nimi , a także z sierścią zwierząt. Warto zwrócić uwagę przed zakupem odkurzacza czy taką dodatkową opcję w postaci szczotki do zadań specjalnych posiada.
  • Rolka do czyszczenia ubrań. Jeśli włosy i sierść zalegają na wierzchniej części dywany to przylepią się do klejącej taśmy na rolce. Jednak ten sposób sprawdza się raczej w przypadku bardzo małych dywanów. Gdy mamy dużą powierzchnią do wyczyszczenia zużyjemy bardzo dużo produktu.
  • gumowa szczotka. Świetnie sprawdza się zwłaszcza do dywanów z krótkim włosiem. Za jej pomocą bez potrzeby schylania się pozbędziemy się włosów , a nawet sierści.
  • szczotka ryżowa. To najstarszy i najskuteczniejszy sposób na usunięcie zarówno włosów jak i sierści z dywanów. Na ten sposób decyduje się bardzo wiele osób, gdyż taka szczotka świetnie poradzi sobie nawet z włosami wplątanymi w długie włosie dywanu. Co prawda ten sposób czyszczenia wymaga od nas trochę czasu i trudu ( pozycja na kolanach), ale efekt jest tego wart. Szczotka ryżowa charakteryzuje się twardymi sztywnym włosiem, które doskonale wyczesuje włosy z powierzchni czyszczonej.

Co potrzebujemy, aby najskuteczniej wyczyścić dywan z włosów?

  • szczotki ryżowej
  • wiaderka lub miski z wodą
  • opcjonalnie płyn do czyszczenia dywanów

Jak czyścimy?

Do wiaderka lub miski wlewamy ciepłą wodę. Możemy dodać do niej płyn przeznaczony do czyszczenia dywanów, ale jeśli takiego nie posiadamy możemy pozostać na czystej wodzie. 

Szczotkę ryżową należy zamoczyć w wodzie i delikatnymi kulistymi ruchami wyczesywać dywan. I tak kawałek po kawałeczku. Efekty zobaczymy od razu, gdyż włosie szczotki wyciąga nawet te najgłębiej wplątane włosy czy sierść. 

Co pewien czas musimy usunąć zalegające włosy na szczotce. W taki oto sposób czyścimy dywan kawałek po kawałeczku. 

Jedynym minusem tego sposobu usuwania zanieczyszczeń jest niezbyt wygodna pozycja ( klęcząca bądź kucająca) i czasochłonność – zwłaszcza jeżeli mamy duży dywan i mocno zanieczyszczony włosami. 

Pamiętajmy, że znacznie szybciej usuniemy włosy z dywanu o krótkim włosiu niż z tych o dłuższym. Jednak efekt jest wart naszego wysiłku.

Włosy i sierść to prawdziwa zmora wszystkich posiadaczy dywanów. Potrafią one tak wniknąć w jego włosie, że za pomocą zwykłego odkurzacza nie jesteśmy w stanie usunąć. Kiedy zalegają one w dywanie traci on swój blask oraz intensywność barw przez co nie wygląda estetycznie i czysto. 

Ponadto jeżeli mamy małe dzieci to w szczególności powinniśmy wszystko bardzo dokładnie z dywanu usunąć, gdyż maluch dużo bawi się na nim co może skutkować połknięciem włosów, które przyczepią się do jego dłoni.