Jak wyczyścić tapetę papierową

Sposobów na czyszczenie tapety papierowej jest kilka a wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy osiągnąć i z jakimi zabrudzeniami mamy do czynienia. Najważniejszym faktem jest to, że papierowe tapety zdecydowanie nie nadają się do mycia – w ten sposób możemy je jedynie zniszczyć.

Czego więc potrzebujemy aby skutecznie wyczyścić papierową tapetę?

Przydatnych może okazać się kilka przedmiotów, a niektóre z nich mogą być naprawdę zaskakujące.. Zabierając się do czyszczenia papierowej tapety możesz uzbroić się w wilgotną szmatkę, gumkę do ścierania, ręcznik papierowy, żelazko, pastę do zębów, skórkę od chleba a nawet .. naftę. 

Oczywiście nie cały arsenał broni musi być potrzebny akurat w Twoim przypadku. Najpierw warto ocenić z jakimi rodzajami zabrudzeń mamy do czynienia.

Jak prawidłowo oczyścić papierową tapetę?

Jeżeli Twoja tapeta nie nosi śladów żadnych poważniejszych zabrudzeń a chcesz ją jedynie odświeżyć i pozbyć się kurzu w takim przypadku wystarczy Ci lekko wilgotna, czysta szmatka, którą powinieneś delikatnie przetrzeć powierzchnię tapety.


Mając do czynienia ze śladami po ołówku lub kredkach niezwykle pomocna może okazać się zwykła gumka do ścierania. Papierowa tapeta powinna w dość łatwy sposób poddać się czyszczeniu gumką należy jednak tę czynność wykonywać delikatnie i tylko wtedy jeśli tapeta jest wystarczająco gruba.


Tapetę, która nosi ślady głębszych zabrudzeń (oraz w przypadku kiedy gumka do ścierania się nie sprawdziła) możemy spróbować wyczyścić.. pieczywem, a dokładniej wewnętrzną stroną skórki od chleba. Wykonanie takiego czyszczenia jest bardzo proste – podobnie jak przy użyciu gumki do ścierania, najzwyczajniej pocieramy skórką zabrudzone miejsce.


Podczas usuwania śladów po kredkach świecowych pomocna może okazać się pasta do zębów. Należy przygotować sobie wilgotną szmatkę z odrobiną pasty i delikatnie przetrzeć tapetę w miejscach zabrudzeń.


Największym utrapieniem ze wszystkich zabrudzeń są chyba jednak tłuste plamy na papierowej tapecie ale również na usunięcie takich istnieje dobry sposób. W miejscu zabrudzenia należy przyłożyć ręcznik papierowy (sprawdzi się także serwetka) i poprasować to ciepłym żelazkiem. 

Można też wypróbować starodawną metodę polegającą na robieniu z białego chleba kulki, którą następnie należy nasączyć naftą i pocierając zabrudzenie możemy spróbować wyczyścić tłustą plamę.Na co warto szczególnie zwrócić uwagę przy czyszczeniu papierowej tapety?

Przecierając tapetę wilgotną szmatką koniecznie zadbaj o to by nie była ona zbyt mokra. Nie trzyj również zbyt długo w jednym miejscu – w ten sposób możesz zniszczyć tapetę.
Decydując się na czyszczenie papierowej tapety skórką od chleba koniecznie zadbaj o wybór do tego celu białego pieczywa – ciemne zupełnie nie sprawdzi się w tej roli.
Używając żelazka do czyszczenia tapety pamiętaj, że powinno być ono tylko ciepłe a nie gorące.


Niezależnie od sposobu czyszczenia na jaki się zdecydujemy należy pamiętać, żeby wszystkie czynności wykonywać delikatnie i z wyczuciem oraz kontrolować stan naszej tapety w trakcie czyszczenia.