Jak wyczyścić złotą obrączkę

Obrączka to symbol zawartego związku małżeństwa. Jest ona ważna dla każdego. Wielu nie rozstaje się z nią na co dzień. Inni muszą ściągać np. w pracy ze względów bezpieczeństwa oraz wymogów. Jednak noszenie obrączki na co dzień wiąże się z tym, że szybciej się ona brudzi oraz ulega zarysowaniom. Na szczęście na przywrócenie blasku zabrudzonej obrączce jest wiele sposobów.

Oczywiście najprostszym z nich jest oddanie obrączki do złotnika, który w profesjonalny sposób odświeży wygląd biżuterii, ale istnieją także domowe sposoby.

Poniżej przedstawię najskuteczniejsze metody czyszczenia, które możesz zastosować samodzielnie w domu.

Skuteczne metody czyszczenia obrączki.

 1. Woda z mydłem.
  Najprostszy sposób na pozbycie się delikatnych zabrudzeń od potu oraz tłuszczu, które powstają na skutek codziennego noszenia biżuterii.

  Potrzebujesz:
  – miseczka
  – mydło
  – woda
  – miękka ściereczka ( mikrofibra)

  Sposób czyszczenia:

  Do miseczki wlej ciepłą wodę, dodaj mydło i wszystko dobrze wymieszaj. Następnie włóż do powstałego roztworu obrączkę i pozostaw na około 30 minut. Po upływie tego czasu wyciągnij i wytrzyj do sucha ( jednocześnie polerując) miękką ściereczką z mikrofibry lub kawałkiem flaneli.
 2. Woda z sodą i sokiem z cytryny.
  Przywróci biżuterii blask oraz poradzi sobie z trudniejszymi zabrudzeniami.

  Potrzebujesz :
  – miseczka szklana
  – folia aluminiowa
  – woda
  – cytryna
  – soda oczyszczona
  – miękka ściereczka( mikrofibra)

  Sposób czyszczenia:
  Miseczkę wyłóż folią aluminiową. Wlej do niej gorącą wodę około 250 ml. Dodaj sok z 1 cytryny oraz 2 łyżki sody oczyszczonej , wszystko dokładnie wymieszaj. do powstałego roztworu włóż obrączkę na około 20 minut.
  Po upływie tego czasu wyciąg biżuterię i przepłucz dokładnie samą wodą.
  Następnie za pomocą miękkiej szmatki wypoleruj do sucha.
 3. Proszek do pieczenia.

  Potrzebujesz :
  – proszek do pieczenia
  – wodę
  – wacik
  – miękką ściereczkę

  Sposób czyszczenia:

  Wacik delikatnie zwilż wodą, a następnie nałóż na niego trochę proszku do pieczenia. Powstanie papka, którą nałóż na obrączkę i delikatnymi ruchami chwilę powcieraj (około minuty). Pozostaw papkę z proszku do pieczenia na biżuterii przez około 20 minut lub dłużej (czas uzależniony jest od poziomu zabrudzenia). Po upływie tego czasu wypłucz obrączkę dokładnie w wodzie i wypoleruj do sucha miękką ściereczką.
 4. Spirytus

  Ten sposób sprawdzi się przy zdobionych obrączkach oraz tych z zabrudzeniami, które nie są już pierwszej świeżości. Na dodatek działa także odkażająco co w dobie coronawirusa ma duże znaczenie.

  Potrzebujesz:
  – spirytus
  – woda
  – miękka szmatka
  – patyczek do uszu

  Sposób czyszczenia:

  Przygotuj roztwór z wody i spirytusu w proporcji 1:1, czyli na daną ilość wody przypada taka sama ilość spirytusu. Zamocz szmatkę w przygotowanym roztworze i delikatnie poleruj nim obrączkę. Jeśli na biżuterii znajdują się rowki to użyj w celu lepszego dotarcia do w nie patyczka do uszu. Pozwoli to na dokładniejsze doczyszczenie złota. Pamiętaj, aby nie moczyć w roztworze obrączki, bo zbyt długa styczność z roztworem o takim stężeniu mogłaby ją zmatowić.

Na co zwrócić uwagę przy czyszczeniu złotej obrączki

Nie używaj do czyszczenia szmatek lub gąbek o chropowatej ostrej powierzchni, gdyż usuną zabrudzenia ale porysują biżuterię.
Jeśli Twoja obrączka jest dość mocno zabrudzona i posiada rowki, w które ciężko dotrzeć to najlepiej oddać ją do jubilera na profesjonalne czyszczenie.
Możesz do czyszczenia obrączki posiadającej rowki użyć szczoteczki do zębów, ale tylko z miękkim włosiem. Pozwoli ona na precyzyjniejsze dotarcie do małych zakamarków.