Jak wyczyścić prysznic z kamienia

Wielu z nas ceni sobie prysznic za wygodę oraz szybkość kąpieli. Sprawdza się także w przypadku osób mających problemy z układem ruchowym, gdyż czasem wstanie i wydostanie z wanny może stanowić dla nich poważny problem. Utrzymanie prysznica nieskazitelnej czystości wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Warto czyścić go regularnie, wtedy nie będzie nas to kosztowało wiele wysiłku, a efektami naszej pracy będziemy się cieszyć cały czas. 

Właściciele kabin prysznicowych nie rzadko zachodzą w głowę jak doczyścić osad, który się gromadzi ora kamień. W tym artykule podpowiemy jak w skuteczny sposób poradzić sobie z osadem z kamienia, który spędza nam sen z powiek.

Domowe metody na wyczyszczenie prysznica z osadu z kamienia

Przed zabraniem się za czyszczenie musimy pozbyć się wszystkich rzeczy znajdujących się pod prysznicem ( kosmetyków, gąbek).

Przystępując do czyszczenia prysznic musi być pusty, nic nie może w nim zalegać.

Do czyszczenia prysznica mamy szereg środków chemicznych specjalnie do tego przeznaczonych lub sprawdzone i skuteczne metody domowe. To właśnie na tych drugich skupimy się w tym artykule.

 1. Woda z octem
  To jeden z niezawodnych sposobów walki z osadem z kamienia.

  Potrzebujesz:
  – ocet spirytusowy
  – wodę
  – gąbeczkę
  – rękawiczki jednorazowe
  – miska
  – rozpylacz

  Sposób czyszczenia:

  W misce należy przygotować roztwór wody z octem w proporcjach 1:1, czyli na daną ilość wody przypada taka sama ilość octu. Jeśli posiadamy rozpylacz to przelewamy do niego przygotowany roztwór.
  Następnie spryskujemy nim całą kabinę prysznicową (łącznie z baterią) i zostawiamy na około 30 minut.
  Jeśli nie posiadamy rozpylacza to przygotowany roztwór nanosimy za pomocą gąbki na cały prysznic i pozostawiamy na około 30 minut.
  Pamiętajmy , że przed nanoszeniem gąbką roztworu oraz przed przystąpieniem do czyszczenia należy założyć jednorazowe rękawiczki, aby zabezpieczyć skórę dłoni.

  Po upływie 30 minut kiedy mieszanka już delikatnie rozpuściła zalegający osad z kamienia za pomocą gąbeczki przechodzimy do dokładnego mycia prysznica. W razie potrzeby możemy jeszcze dołożyć roztworu. Dokładnie szorujemy nie tylko kabinę, ale także baterie i brodzik, a także płytki znajdujące się na ścianie pod prysznicem bo na nich także osadza się nalot z kamienia.

  Po wymyciu wszystkiego cały prysznic należy dokładnie wypłukać wodą (najlepiej użyć do tego słuchawki prysznicowej), a następnie wytrzeć wszystko do sucha.

 2. Soda oczyszczona z sokiem z cytryny

  Potrzebujemy:
  – woda
  – cytryna
  – soda oczyszczona
  – gąbeczka
  – rękawiczki jednorazowe

  Sposób czyszczenia:

  Przygotowujemy mieszaninę czyszczącą składającą się z pół litra wody wymieszanej z wyciśniętym sokiem z całej cytryny i całym opakowaniem sody oczyszczonej.

  Zabezpieczamy dłonie za pomocą rękawiczek jednorazowych i przy pomocy gąbki i powstałego roztworu czyścimy dokładnie cały prysznic kawałek po kawałeczku.

  Po wyczyszczeniu musimy dokładnie wszystko wypłukać czystą wodą, a następnie wytrzeć do sucha.

Na co zwrócić uwagę przy czyszczeniu prysznica z kamienia

Aby zapobiegać powstawaniu osadu na ściankach prysznica, po każdej kąpieli należy go dokładnie wytrzeć do sucha.

Regularne czyszczenie prysznica także odgrywa istotne znaczenie. Dużo łatwiej usunąć nam świeżo powstały nalot niż regularnie odkładany osad z kamienia.

Podczas czyszczenia prysznica będą się wydobywały drażniące nas oparu z octu więc należy zadbać o dobrą wentylację łazienki ( otworzyć okno – jeśli posiadamy lub chociażby uchylić drzwi).