Jak wyczyścić szczotkę do włosów z kurzu

Szczotka do włosów to akcesoria kosmetyczne, które posiada każda kobieta. Używa się jej co najmniej dwa razy dziennie.
Szczotka jest niezastąpiona podczas rozczesywania , zwłaszcza tych niesfornych włosów. Rodzajów szczotek jest wiele. Jedne służą tylko do czesania inne zaś do modelowania. Są szczotki syntetyczne jak również te zawierające naturalne włosie. 

Szczotki ulegają zabrudzeniom i to w zawrotnym tempie. Osadzają się w nich nie tylko włosy, ale także inne zanieczyszczenia oraz kurz. Jak wiadomo to idealne siedlisko dla różnego rodzaju bakterii i roztoczy, które nie mają dobrego wpływu na nasze zdrowie. 

Dlatego szczotki wymagają odpowiedniego i regularnego czyszczenia. O tym jak zadbać o szczotkę, aby przedłużyć jej żywotność dowiesz się właśnie w tym artykule.

Jak wyczyścić szczotkę do włosów z kurzu i innych zanieczyszczeń

Używanie brudnej szczotki jest najzwyczajniej w świecie niehigieniczne. Ponadto czesanie włosów szczotką, na której znajdują się zanieczyszczenia będzie powodowało szybsze przetłuszczanie się włosów oraz ich oklapnięcie. Poniżej sposoby na wyczyszczenie szczotki do włosów:

 1. Szampon z sodą oczyszczoną.

  Sprawdza się w przypadku szczotek wykonanych z syntetycznego włosia.

  Potrzebujesz:
  – szampon do włosów
  – soda oczyszczona
  – woda
  – miseczka
  – jednorazowa szczoteczka do zębów.

  Sposób czyszczenia:

  Pierwszym krokiem zanim zabierając się za czyszczenie szczotki jest usunięcie z niej zalegających włosów oraz innych większych zanieczyszczeń. Możesz użyć do tego grzebienia lub po prostu swoich dłoni.

  Dopiero po wykonaniu tego można zabrać się za dalsze czyszczenie.
  W małej miseczce należy przygotować miksturę z wody, szamponu do włosów oraz sody oczyszczonej. Następnie przygotowaną substancję wcieramy za pomocą jednorazowej szczoteczki do zębów w naszą szczotkę do włosów.

  Możemy na koniec zrobić ruchy wymiatające, aby ewentualnie pozbyć się z włosia wydobytych zanieczyszczeń. Na koniec musimy dokładnie przepłukać szczotkę wodą, tak aby całkowicie pozbyć się naszej mikstury czyszczącej.
  Teraz pozostało już tylko całkowicie wysuszyć szczotkę i będziemy mogli jej używać.

 2. Pianka do golenia.

  Sprawdza się w przypadku szczotek syntetycznych. Rozpuszcza brud i kurz pozwalając na łatwiejsze jego usunięcie.

  Potrzebujesz:
  – pianka do golenia
  – jednorazowa szczoteczka do zębów

  Sposób czyszczenia:

  Po dokładnym usunięcia ze szczotki włosów oraz większych zanieczyszczeń spsikujemy ją pianką do golenia.

  Za pomocą szczoteczki do zębów dokładnie wcieramy piankę w głębsze warstwy, gdzie zazwyczaj osadza się najwięcej brudu i kurzu.

  Pozostawiamy szczotkę z pianką na około 20 minut. Następnie wszystko bardzo dokładnie wypłukujemy wodą i osuszamy.

 3. Olejek z drzewa herbacianego

  Ten sposób sprawdza się w przypadku szczotek posiadających naturalne delikatne włosie, które wymaga specjalnego traktowania.

  W przypadku tych rodzajów szczotek powyżej przedstawione metody nie będą odpowiednie. Świetnie sprawdzi się jednak olejek z drzewa herbacianego, który wyczyści i dodatkowo odkazi włosie.

  Potrzebujesz:
  – olejek z drzewa herbacianego
  – woda
  – miękka ściereczka

  Sposób czyszczenia:

  Przygotuj mieszankę z ciepłej wody oraz olejku herbacianego. Taką mieszanką zwilżamy szczotkę, a następnie za pomocą miękkiej ściereczki wycieramy ją.

  Pozbędziemy się w ten sposób zalegających zanieczyszczeń oraz kurzu.

Na co zwrócić uwagę podczas czyszczenia szczotki do włosów

Zawsze na koniec czyszczenia możesz dodatkowo zdezynfekować szczotkę używając do tego środka dezynfekującego, który dostaniesz w każdej aptece lub wody utlenionej.