Jak wyczyścić deskę sedesową

Łazienka to miejsce, w którym warto zwrócić szczególną uwagę na poziom czystości. Chociaż czyszczenie deski sedesowej najprawdopodobniej nie jest Twoim ulubionym zajęciem, jest to niezwykle ważna czynność. 

Jak to zrobić? Przeczytaj artykuł i poznaj 4 sposoby jak wyczyścić deskę sedesową skutecznie i bez wielkiego wysiłku.

Czyszczenie deski sedesowej – to będzie Ci potrzebne

W zależności od preferencji, można postawić na chemiczne środki dostępne w sklepach lub wybrać domowe sposoby na utrzymanie czystości w toalecie. 

Jeśli decydujesz się na pierwszy z wymienionych sposobów, warto wybierać środki ekologiczne. Takie produkty nie drażnią zapachem, są bardziej przyjazne dla człowieka i środowiska.
Domowe środki czystości cieszą się coraz większą popularnością. Nie należy się temu dziwić, ponieważ dzięki nim można szybko i skutecznie posprzątać wiele pomieszczeń w domu, również łazienkę. 

Jeśli wybierasz ten sposób, przyda Ci się soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, ocet, woda, mydło kauczukowe, woda destylowana, grejpfrut, sól. Warto przygotować również ścierkę oraz szczotkę do czyszczenia toalety.

Czyszczenie deski sedesowej – 4 skuteczne sposoby

Jeśli już przygotowałeś wszystko to potrzebne, możesz przystąpić do działania. Pamiętaj, aby przed sprzątaniem deski sedesowej założyć rękawice do sprzątania. Dzięki temu możesz zadbać o bezpieczeństwo i higienę swoich dłoni, co jest niezwykle istotne podczas czyszczenia deski sedesowej. Oto 4 sposoby na efektowne sprzątanie:

  1. Soda w połączeniu z wodą – proporcje powinny być takie, aby ze składników powstała gęsta pasta.

    Przygotowany środek należy nanieść na czyszczoną powierzchnię i odczekać 15 minut.

    Po upływie wskazanego czasu warto potraktować toaletę szczotką a deskę wytrzeć ściereczką.

    Połączenie sody z wodą sprawi, że nieestetyczny żółty osad zniknie z deski sedesowej.
  2. Kwasek cytrynowy – warto go zastosować, jeśli chcesz aby deska sedesowa zachwycała bielą. Kwasek nanieś na oczyszczoną wcześniej powierzchnię, odczekaj 15 minut a następnie usuń kwasek z deski za pomocą wilgotnej ścierki.
  3. Soda oczyszczona z wodą destylowaną i mydłem kauczukowym – po połączeniu składników należy postąpić tak samo, jak w przypadku wcześniej opisanych sposobów. Jeśli chcesz poczuć w łazience przyjemny zapach, do mieszanki warto dodać kilka kropel olejku eterycznego.
  4. Grejpfrut i sól – owoc przekrój na pół i posyp solą, a następnie przetrzyj deskę sedesową. Takie połączenie składników radzi sobie z nawet najbardziej opornym żółtym osadem na desce sedesowej. Warto wspomnieć również o przyjemnym i orzeźwiającym zapachu, który będzie unosił się w łazience po użyciu soli połączonej z grejpfrutem.

Na to warto zwrócić uwagę

Składniki i sposoby opisane w tym artykule są skuteczne i warto je stosować. Istnieją również inne kwestie, o których należy pamiętać. 

Przede wszystkim ważne jest to, aby dbać o systematyczność. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której zanieczyszczenia nawarstwiają się przez długi czas, a później trudno je skutecznie i szybko usunąć. 

Czyszczenie deski za pomocą wybranego sposobu z tego artykułu powinno odbywać się raz w tygodniu. Kilka razy w tygodniu warto przetrzeć deskę sedesową płynem do naczyń, dzięki czemu stworzy się pewnego rodzaju bariera utrudniająca osadzanie się brudu. Pamiętaj jednak, aby po użyciu płynu do naczyń wytrzeć dokładnie deskę suchą i czystą ścierką.
Jeśli decydujesz się na użycie detergentów chemicznych dostępnych w sklepie, nie zapominaj o rękawiczkach ochronnych podczas sprzątania. Pamiętaj również, aby po skończeniu czyszczenia toalety dokładnie umyć ręce. Wybieraj takie środki, które tworzą na czyszczonej powierzchni barierę ochronną zapobiegającą osadzaniu się brudu. 

Korzystaj ze środków wysokiej jakości, aby sprzątanie było efektywne i nie zajmowało zbyt wiele czasu. Środki czystości wysokiej jakości są wydajne, co jest kolejnym powodem dla którego warto je wybrać.

Po oczyszczeniu deski sedesowej zajrzyj również na powierzchnię znajdującą się pod ubikacją. To właśnie tam gromadzą się plamy, o których nie należy zapominać. W zależności od rodzaju płytek podłogowych wybierz odpowiednie środki do czyszczenia zakamarków pod ubikacją.