Jak wyczyścić zlew z kamienia

Kamień na zlewie to zmora wielu pań domu jednak wcale nie musi tak być, wystarczy, że poznasz pięć sprawdzonych, domowych sposobów na to jak wyczyścić zlew z kamienia a raz na zawsze zapomnisz o tym problemie! 

Warto pamiętać o tym, że zlewozmywaki mogą być wykonywane z różnych materiałów np. ze stali emaliowanej, nierdzewnej a także z kompozytów granitowych. 

Czyszczenie zlewu może się różnić w zależności od materiału, z którego został on wykonany.

Czego potrzebujemy do wyczyszczenia zlewu z kamienia?

W walce z kamieniem na pewno pomocny będzie ocet a także soda i kwasek cytrynowy – produkty niezwykle pomocne i użyteczne przy czyszczeniu wielu domowych powierzchni. Możesz pokusić się także o środki czyszczące usuwające kamień, które są dostępne na rynku. Oczywiście koniecznie należy wyposażyć się także w gąbkę do mycia (pamiętaj, żeby używać jej od miękkiej strony) lub szmatkę.

 

Jak prawidłowo wykonać czyszczenie zlewu z kamienia?

  1. Soda – wystarczy, że wymieszasz sodę z odrobiną wody (zwróć uwagę na to, żeby konsystencja nie była zbyt rzadka). W ten sposób przygotujesz pastę, którą następnie nabierz na gąbkę i dokładnie umyj nią cały zlew. Soda z pewnością poradzi sobie ze śladami codziennego użytkowania i kamieniem. Ten sposób sprawdzi się w przypadku zlewów granitowych.
  2. Kwasek cytrynowy – zasada działania jest analogiczna do sposobu spod numeru pierwszego, z tym że zamiast sody używamy właśnie kwasku cytrynowego (jeśli nie masz kwasku możesz z powodzeniem wykorzystać również sok z cytryny – działanie będzie podobne).
  3. Ocet – to niezwykle prosty sposób czyszczenia, który polega na wymieszaniu wody z octem (pamiętaj o zachowaniu proporcji 1:1) i tak przygotowaną mieszanką czyszczącą dokładnie myjemy cały zlew. Ten sposób pozwoli na pozbycie się kamienia i sprawdzi się zarówno w przypadku zlewów granitowych jak i tych ze stalowych.
  4. Soda + ocet – to połączenie również świetnie się sprawdzi w walce z uporczywym kamieniem. Wystarczy rozpuścić sodę w occie i tak przygotowanym płynem spryskać cały zlew a następnie wyczyścić go przy pomocy gąbki lub szmatki. Takie czyszczenie zda egzamin przy każdym rodzaju zlewozmywaków.
  5. Środki czyszczące – uporczywy kamień, który nie chce poddać się innym sposobom można spróbować usunąć przy pomocy środków czyszczących. Takie rozwiązanie nie jest dobre dla naszego zdrowia jednak w ostateczności możemy się o nie pokusić (oby nie za często!). Należy dobrać odpowiednie preparaty w zależności od rodzaju zlewu, który posiadamy, należy jednak pamiętać, by nie używać zbyt silnie żrących detergentów, ponieważ szkodzą one nie tylko naszemu zdrowiu ale mogłyby również trwale zniszczyć powierzchnię zlewozmywaka.

Na co zwrócić uwagę podczas czyszczenia zlewu z kamienia?

Przede wszystkim, niezależnie od rodzaju zlewu jaki posiadamy nie powinniśmy traktować go ostrymi drapakami czy bardzo żrącymi środkami chemicznymi. 

Po zakończonym czyszczeniu zlewozmywaka możemy dodatkowo pokusić się o olejowanie. Wystarczy przetrzeć powierzchnię czystego zlewu zwykłym olejem kuchennym, odczekać chwilę i przetrzeć ręcznikiem papierowym. 

Zlew nabierze blasku, odświeży się jego kolor a dodatkowo powstawanie zacieków zostanie zminimalizowane. 

Taki zabieg można wykonywać na każdym rodzaju zlewozmywaka. Żeby przed długie lata cieszyć się dobrym stanem swojego zlewu musisz również pamiętać o regularności jego czyszczenia – dzięki temu zabrudzenia nie będą trudne do usunięcia a Ty nie będziesz potrzebować całego dnia na ich usunięcie.