Jak wyczyścić torebkę skórzaną

Skórzane torebki to dla wielu kobiet jeden z ulubionych elementów garderoby. 

Większości pań torebki towarzyszą niemal wszędzie dlatego łatwo narazić je na różnego rodzaju zabrudzenia. 

Żeby przedmiot cieszył swoją użytecznością i nienagannym wyglądem przez wiele długich lat warto poznać cztery sprawdzone i skuteczne sposoby na to, jak wyczyścić torebkę skórzaną!

Co będzie przydatne aby wyczyścić skórzaną torebkę?

Mydło, ręcznik papierowy i miękka szmatka (np. z mikrofibry) będą stanowiły podstawę jednej z prostszych metod na nadanie torebce jej dawnej świetności. 

W walce z zabrudzeniami możemy sięgnąć również po nawilżane chusteczki dla dzieci. Przydatna może okazać się także gumka do ścierania oraz sztyft do usuwania śladów po długopisie. 

Wyposażeni w powyższe przedmioty powinniśmy bez trudu poradzić sobie z zabrudzeniami szpecącymi naszą torebkę.

Jak prawidłowo wykonać czyszczenie skórzanej torebki?

  1. Szmatka + płyn – w większości przypadków ten zestaw sprawdzi się idealnie. Pozbędziemy się za jego pomocą niewielkich, codziennych zabrudzeń i plam. Wystarczy zwilżyć miękką szmatkę z mikrofibry w ciepłej (ale nie gorącej!) wodzie z dodatkiem mydła (możesz też śmiało wykorzystać płyn do mycia naczyń). Tak przygotowaną szmatką należy delikatnie pocierać zabrudzone miejsca, aż do wyczyszczenia skóry. Po zakończeniu czyszczenia pamiętaj, żeby dokładnie osuszyć torebkę miękką szmatką lub najlepiej papierowym ręcznikiem. Ten sposób czyszczenia możesz wykorzystać również w przypadku zabrudzeń występujących wewnątrz torebki. W przypadku trudnych plam możesz zamiast mydła zastosować np. proszek lub płyn do prania.
  2. Chusteczki nawilżane dla dzieci – ich niewątpliwą zaletą jest delikatność, dodatkowo nie zawierają alkoholu ani innych szkodliwych dla skóry składników dzięki czemu są w pełni bezpieczne dla materiału (nie musimy obawiać się odbarwień czy uszkodzenia struktury torebki). Wystarczy przetrzeć torebkę chusteczką by pozbyć się kurzu i drobnych zabrudzeń natomiast w przypadku bardziej uciążliwych plam należy przytrzymać na nich produkt do czasu gdy zabrudzenia zaczną się rozpuszczać. Po wszystkim należy dokładnie osuszyć torebkę ręcznikiem papierowym.
  3. Gumka do ścierania – posiadaczki torebek z jasnych skór doskonale zdają sobie sprawę jak widoczne są na nich wszelkie zabrudzenia. Sprzymierzeńcem w dbaniu o ich elegancki wygląd może okazać się zwykła gumka do ścierania. Za jej pomocą skutecznie pozbędziesz się plam z jasnej skóry. Warto pamiętać, żeby gumka była czysta i biała dzięki czemu nie pozostawi na skórze żadnych śladów. Wystarczy potrzeć gumką zabrudzone miejsca a następnie usunąć powstałe resztki przy pomocy miękkiej szczoteczki.
  4. Sztyft do usuwania plam po długopisie – jeśli mamy do czynienia z plamami powstałymi na skutek maźnięcia długopisem warto sięgnąć po sztyft do ich usuwania. Za jego pomocą powinno udać się pozbyć nieeleganckich zarysowań. Wystarczy delikatnie potrzeć zabrudzone miejsca.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas czyszczenia skórzanych torebek?

Przystępując do czyszczenia torebki pamiętaj żeby sprawdzić zalecenia producenta zawarte na metce i bezwzględnie się do nich stosować. 

Unikaj stosowania środków zawierających alkohol i substancje żrące – może to doprowadzić do odbarwień a w efekcie trwałego zniszczenia naszej torebki. 

Po zakończonym czyszczeniu, żeby dodatkowo zabezpieczyć swoją torebkę przed zabrudzeniami a nawet ewentualnymi pęknięciami warto pamiętać o jej regularnym natłuszczaniu i olejowaniu (chyba że posiadasz torebkę ze skóry lakierowanej – ten rodzaj nie wymaga takich zabiegów). 

Możesz to zrobić za pomocą specjalnych preparatów dostępnych na rynku ale równie dobrze sprawdzi się tłusty krem czy na przykład wazelina.