Jak wyczyścić garnitur domowymi sposobami

Każdy mężczyzna posiada przynajmniej jeden garnitur, jest to najbardziej oficjalna część garderoby dlatego dobrze jest wiedzieć jak prawidłowo dbać o tego typu ubranie. Co ciekawe, wizyta w pralni nie zawsze jest koniecznością jeżeli chcemy odświeżyć nasz garnitur. Poznaj pięć sprawdzonych metod na to jak wyczyścić garnitur domowymi sposobami.

 

Czego będziemy potrzebowali do wyczyszczenia garnituru?

Przede wszystkim przyda się nam szczotka przeznaczona do czyszczenia garniturów oraz rolka do ubrań z taśmą klejącą. 

Dodatkowo warto uzbroić się w miękką ściereczkę z mikrofibry oraz płyn do prania delikatnych tkanin. 

Co ciekawe do czyszczenia garnituru może nam się przydać… zaparowana łazienka.
W niektórych przypadkach możemy też zdecydować się na użycie pralki.

Jak prawidłowo wykonać czyszczenie garnitury domowymi sposobami?

Jest kilka sposobów na efektywne wyczyszczenie garnituru, warto poznać i wypróbować je wszystkie żeby zawsze wyglądać i czuć się świeżo, i elegancko.

  1. Szczotka – to niezbędny asortyment do czyszczenia garnituru. Po każdym użyciu powinno się zawieszać ubranie na dobrze dopasowanym wieszaku (tak by nie powstawały żadne zagięcia i odkształcenia materiału) i delikatnie wyszczotkować. Taki zabieg zapewni nam pozbycie się kurzu, pyłów czy włosów i zapewni czystość garnituru.
  2. Rolka do ubrań – rolką osiągniemy podobne efekty jak w przypadku szczotki do garnituru. Jeśli ubranie nie jest przepocone ani brudne a wymaga jedynie odświeżenia i pozbycia się drobnych pyłów możemy śmiało skorzystać z lepkiej rolki do ubrań.
  3. Ściereczka + płyn – w przypadku wystąpienia bardziej uciążliwych zabrudzeń powieś marynarkę na wieszaku, który nie będzie jej zniekształcał i miękką ściereczką (namoczoną w letniej wodzie z dodatkiem płynu do prania delikatnych tkanin) potrzyj zabrudzone miejsca i pozostaw garnitur do wyschnięcia.
  4.  Kąpiel parowa – jeśli akurat zamierzasz wziąć gorącą kąpiel lub prysznic wykorzystaj tę okazję do odświeżenia garnituru. Powieś ubranie w zaparowanej łazience a po kilku minutach będziesz cieszyć się nieskazitelnym garniturem bez żadnych zagnieceń. W taki sposób pozbędziesz się również nieprzyjemnych zapachów jak na przykład trudnej do usunięcia woni papierosowej. Garnitury z bawełny i wełny odzyskują podczas kąpieli parowej swoją naturalną elastyczność.
  5. Pralka – niektóre garnitury są przystosowane do prania w zwykłych pralkach jakie są używane we właściwie każdym gospodarstwie domowym. Decydując się na wypranie garnituru koniecznie pamiętaj o doborze odpowiednich detergentów wysokiej jakości. Ustaw również odpowiednie parametry pralki, przede wszystkim zadbaj o odpowiednią temperaturę ( nie więcej niż 30 stopni Celsjusza) i dobór właściwego programu myjącego (najlepiej do tkanin delikatnych). Po wypraniu wywieś garnitur na porządnym wieszaku – nie rozwieszaj go na suszarce jak w przypadku innych ubrań.

Na co zwrócić uwagę podczas czyszczenia garnituru domowymi sposobami?

Przede wszystkim przed przystąpieniem do czyszczenia domowymi sposobami koniecznie dokładnie przeczytaj zalecenia umieszczone przez producenta na metce i, jeśli nie chcesz zniszczyć lub uszkodzić ubrania, bezwzględnie się do nich stosuj. 

Pamiętaj, że nie każdy garnitur można prać w standardowej pralce – w takiej sytuacji oprócz odświeżania go w domu warto jednak raz na jakiś czas skorzystać z usług profesjonalnej pralni. 

Po każdym użyciu należy pamiętać o odświeżeniu garnituru i jego odpowiednim zabezpieczeniu – takie zabiegi pozwolą maksymalnie wydłużyć żywotność ubrania.