Jak wyczyścić blachę piekarnika

Przypalona, brudna blacha piekarnika to prawdziwe utrapienie jednak istnieją proste i sprawdzone sposoby na to, by przy niewielkim wysiłku utrzymać ją w nienagannej czystości.

Poznaj siedem domowych metod na to jak wyczyścić blachę piekarnika, zaoszczędź czas i na zawsze zapomnij o wielogodzinnym, żmudnym szorowaniu!

Czego potrzebujemy do wyczyszczenia blachy piekarnika?

Podczas czyszczenia blachy piekarnika przydadzą nam się z pewnością produkty obecne chyba w każdym gospodarstwie domowym, będą to: ocet, soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, sól kuchenna, wrzątek oraz płyn do mycia naczyń. 

Oprócz tego pomocne przy pozbywaniu się zabrudzeń z blachy piekarnika mogą okazać się woda utleniona a także cytryna. Warto wyposażyć się również w gąbkę lub szmatkę i ręcznik papierowy.

Jak prawidłowo wykonać czyszczenie blachy piekarnika?

  1. Wrzątek + płyn – to najprostszy sposób na pozbycie się uporczywych zabrudzeń. Na początek za pomocą ręcznika papierowego należy usunąć nadmiar tłuszczu następnie do dużego pojemnika wkładamy blachę i zalewamy ją dużą ilością wrzącej wody z dodatkiem detergentu.
  2. Ocet – to silny środek dezynfekujący. Czyszczenie polega na zmieszaniu wody z octem w stosunku 3:1 i spryskaniu taką miksturą brudnej blachy. Pozostawiamy tak blachę na około godzinę a następnie myjemy gąbką.
  3. Ocet + soda oczyszczona – kolejnym dobrym sposobem na wyczyszczenie blachy piekarnika jest pasta czyszcząca. Wykonasz ją mieszając ze sobą około 10 łyżek sody, 3 łyżki octu oraz tyle samo gorącej wody. Ocet dodawaj powoli żeby uniknąć nadmiernego pienienia. Taką mieszankę wcieramy w blachę i pozostawiamy na kilka godzin a następnie usuwamy przy pomocy gąbki i wody.
  4. Kwasek cytrynowy + soda oczyszczona – obie substancje należy zmieszać i rozsypać równomiernie na całej powierzchni blachy. Następnie zalewamy wszystko niewielką ilością wody. Blachę pozostawiamy na kilka godzin (a nawet na całą noc). Po tym czasie należy dokładnie umyć blachę wodą i płynem przy użyciu gąbki.
  5.  Sól kuchenna – to świetny sposób na tłustą blachę. Sól rozsypujemy równomiernie na całej powierzchni blachy po czym wstawiamy do rozgrzanego piekarnika. Wyjmujemy blachę kiedy sól nabierze brązowego koloru – będzie to znaczyło że wchłonęła tłuszcz z blachy. Usuwamy sól przy pomocy ręcznika papierowego a następnie myjemy pod wodą.
  6. Cytryna – to sposób, który polega na wyciśnięciu na blachę soku z cytryny (dodaj też trochę wody). Następnie należy włączyć piekarnik z blachą w środku na około 20-30 minut a po tym czasie umyć blachę pod wodą przy użyciu płynu do naczyń.
  7. Woda utleniona + soda oczyszczona – blachę należy przykryć warstwą sody oczyszczonej następnie dodając wodę utlenioną i pokrywając kolejną warstwą sody. Tak przygotowaną blachę pozostawiamy na około dwie godziny a następnie przy pomocy gąbki lub szmatki okrężnymi ruchami czyścimy blachę. Po wszystkim należy ją wypłukać w gorącej wodzie i wytrzeć.
    Korzystając z powyższych sposobów na pewno uda Ci się uniknąć stresu i frustracji podczas czyszczenia blachy piekarnika.

Na co zwrócić uwagę podczas czyszczenia blachy piekarnika?

Przy czyszczeniu blachy piekarnika staraj się nie używać żadnych silnych, żrących detergentów ponieważ na blasze umieszczane są później produkty spożywcze. 

Staraj się wykorzystać przy czyszczeniu naturalne środki. Warto również pamiętać o tym, żeby przy każdym użyciu zabezpieczać blachę piekarnika kładąc na niej na przykład papier do pieczenia albo folię aluminiową. Taki zabieg pozwoli uniknąć dużych i bardzo uciążliwych zabrudzeń.