Jak wyczyścić stare lastryko

Lastryko to wdzięczny materiał, dość często wykorzystywany ze względu na swoje niewątpliwe zalety, jak chociażby dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. 

Powierzchnie wykonane z lastryko możemy spotkać zarówno w pomieszczeniach (na przykład parapety, schody, podłogi), jak również na zewnątrz (na przykład tarasy czy nagrobki). 

Warto poznać cztery najlepsze sposoby na to, jak wyczyścić stare lastryko ponieważ niezależnie od swoich licznych zalet z upływem czasu również ten materiał matowieje i szarzeje.

Co będzie nam potrzebne aby wyczyścić stare lastryko?

Chcąc przywrócić powierzchniom wykonanym z lastryko ich pierwotny połysk warto wyposażyć się w kilka niezbędnych do tego celu przedmiotów. 

Przydatna okaże się z pewnością ciepła woda oraz płyn do mycia naczyń. Dodatkowo warto wyposażyć się w szczotkę z twardym włosiem a także sodę oczyszczoną, wodę utlenioną, amoniak i jakiś rodzaj tłuszczu jadalnego (może to być na przykład olej kokosowy czy olej słonecznikowy) lub preparat nabłyszczający. 

Możemy również wyposażyć się w profesjonalne środki przeznaczone do czyszczenia lastryko, które dostępne są na rynku (w ich składzie znajdziemy między innymi kwas fosforowy, środki powierzchniowo czynne oraz kwas chlorowodorowy). 

Decydując się na bardziej inwazyjną metodę czyszczenia możemy zainwestować w szlifierkę kątową i tarcze o różnej gradacji.

W zależności od sposobu czyszczenia na jaki się zdecydujemy będą nam potrzebne inne przedmioty dlatego nie musisz kupować ich wszystkich.

Jak wykonać czyszczenie starego lastryko?

Sposobów na czyszczenie starego lastryko jest kilka, różnią się one od siebie nakładem finansowym i stopniem trudności ich wykonania. Warto zaczynać od najmniej inwazyjnych sposobów, które z dużą dozą prawdopodobieństwa zapewnią nam osiągnięcie upragnionego efektu.

  1. Delikatne środki czyszczące – powierzchnię z lastryko polewamy wodą z płynem a te bardziej uciążliwe zabrudzenia dodatkowo posypujemy sodą oczyszczoną i zostawiamy na kilkanaście minut. Po tym czasie przy użyciu szczotki szorujemy zabrudzenia. Tak wymytą powierzchnię opłukujemy i wycieramy a dodatkowo nacieramy olejem co nie tylko zapewni ładny połysk ale także dodatkowo zabezpieczy powierzchnię przed przywieraniem brudu.
  2. Woda utleniona + amoniak – w miejscu zabrudzenia możemy pozostawić szmatkę nasączoną wodą utlenioną i amoniakiem. To skuteczny sposób usuwania zabrudzeń jednak musimy uważać, by nie pozostawić takiego okładu dłużej niż kilka minut bo może to spowodować trwałe odbarwienie powierzchni.
  3. Specjalne środki czyszczące – decydując się na przeprowadzenie czyszczenia przy pomocy profesjonalnych środków koniecznie należy pamiętać o zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa jak na przykład używaniu rękawic czy unikaniu kontaktu specyfiku z oczami. Należy nanieść niewielką ilość specyfiku na powierzchnię lastryko i poszorować następnie spłukać wodą i wytrzeć (warto najpierw sprawdzić na małej powierzchni czy produkt nie powoduje odbarwień).
  4. Szlifowanie – to ostatnia z metod czyszczenia starego lastryko, która polega na użyciu szlifierki kątowej. Konieczny jest wybór sprzętu przystosowanego do pracy na mokro – w przeciwnym razie ilość powstałego pyłu może uniemożliwić czyszczenie. Zeszlifuj powierzchnię lastryko najpierw gruboziarnistą a następnie drobnoziarnistą tarczą, po czym wyczyść dokładnie zeszlifowaną powierzchnię z pyłu i innych pozostałości. Możesz dodatkowo zabezpieczyć wyczyszczone lastryko nabłyszczającym preparatem.

Na co zwrócić uwagę podczas czyszczenia starego lastryko?

Przede wszystkim decydując się na czyszczenie specjalnymi środkami lub roztworem wody utlenionej i amoniaku musimy uważać by nie spowodowały one odbarwień. 

Również przy natłuszczaniu lastryko należy zachować ostrożność – jeśli mamy do czynienia na przykład ze schodami nadmierna śliskość może okazać się niebezpieczna.

Dodaj komentarz