Jak wyczyścić zaśniedziałe monety

Posiadacze starych, brudnych i zaśniedziałych monet często zastanawiają się jak przywrócić im dawne piękno i blask tak by znów budziły zachwyt. Poznaj cztery zdecydowanie najlepsze, domowe sposoby na to jak wyczyścić zaśniedziałe monety i pozbyć się na dobre uciążliwego problemu. Na początek przyjrzyjmy się produktom, które mogą okazać się pomocne w osiągnięciu naszego celu.

Czego potrzebujemy aby wyczyścić zaśniedziałe monety?

Żeby przeprowadzić domowe czyszczenie zaśniedziałych monet na pewno przydatny okaże się ocet, który ma wiele zastosowań jako środek czyszczący. 

Równie pomocnym sojusznikiem może okazać się soda oczyszczona, która powinna być obecna w każdym gospodarstwie domowym. 

Kolejnym sprzymierzeńcem wartym przetestowania będzie kwasek cytrynowy. 

Do czyszczenia zaśniedziałych monet możemy wykorzystać także delikatne mydło. Oprócz tego z pewnością przyda nam się szczotka – niezwykle ważny jest tu dobór odpowiedniego produktu jak na przykład specjalna szczotka przeznaczona do czyszczenia sreber i monet ewentualnie szczotka z włókna naturalnego (ważne jest by nie używać twardych, sztucznych szczotek, które mogłyby porysować powierzchnię monet i trwale ją zniszczyć), możemy także wykorzystać miękką szmatkę.

Podstawą każdej wygranej bitwy jest dobre przygotowanie, dlatego kiedy już wyposażysz się w arsenał czyszczący możesz przejść do ataku na zaśniedziałe monety – koniecznie jednak pamiętaj o odpowiedniej technice czyszczenia!

Jak prawidłowo wykonać czyszczenie zaśniedziałych monet?

Istnieje kilka metod na przywrócenie monetom ich dawnego blasku i świetności, poznaj je wszystkie i sam zdecyduj, który sposób wybierzesz.

  1. Ocet – to niezwykle prosty sposób, który każdy może wypróbować. Wystarczy nalać octu do pojemnika i zanurzyć w nim monetę (ważnie jest żeby monety czyścić pojedynczo – jeżeli masz kilka egzemplarzy przygotuj więcej pojemniczków w przeciwnym razie monety będą leżały jedna na drugiej co może znacznie utrudnić proces czyszczenia). Pozostaw monety w occie na przynajmniej 30 minut a najlepiej na całą noc. Po tym czasie opłucz je pod ciepłą wodą i delikatnie osusz ręcznikiem.
  2. Ocet + soda – sposób przeprowadzenia czyszczenia jest właściwie taki sam jak w pierwszym przypadku a jedyna różnica polega na dodaniu do octu sody oczyszczonej, która spotęguje jego działanie i pomoże pozbyć się przebarwień.
  3. Woda + kwasek cytrynowy – również ta metoda niewiele różni się w sposobie wykonania od swoich dwóch poprzedniczek z tym, że sodę zastępuje tu kwasek cytrynowy a ocet – woda. Na około 250 ml ciepłej wody wsyp całe opakowanie kwasku cytrynowego i pozostaw tak zanurzone monety przynajmniej na 15 minut (lub dłużej) po tym czasie opłucz monety pod wodą i wytrzyj.
  4. Mydło – przygotuj wodę z dodatkiem płynu do mycia lub innego delikatnego mydła i w takim roztworze namaczaj monety przynajmniej pół godziny. Użyj szczoteczki lub miękkiej szmatki i delikatnie pocieraj monety usuwając zabrudzenia. Po wszystkim opłucz monety pod ciepłą wodą i delikatnie osusz ręcznikiem.

Na co zwrócić uwagę podczas czyszczenia zaśniedziałych monet?


Podejmując się czyszczenia zaśniedziałych monet należy pamiętać o tym, żeby pod żadnym pozorem nie skrobać uciążliwych zanieczyszczeń za pomocą jakichkolwiek ostrych narzędzi – taki zabieg może trwale uszkodzić powierzchnię naszej monety. Z tego samego powodu na bok odsuwamy również wszelkiego rodzaju środki i materiały abrazyjne (ścierne). Pamiętaj, że jeśli jesteś posiadaczem bardzo wartościowych monet najrozsądniej będzie oddać ich czyszczenie w ręce specjalisty co pozwoli w 100 % uniknąć ich przypadkowego uszkodzenia.