Jak wyczyścić płytę ceramiczną [domowe sposoby]

Płyta ceramiczna to świetne urządzenie i na co dzień jest całkiem proste w czyszczeniu wystarczy bowiem przemycie wilgotną szmatką. 

Z czasem jednak na powierzchni płyty mogą pojawić się nieeleganckie zmatowienia i ślady oraz trudniejsze zabrudzenia na przykład w postaci zaschniętych resztek po jedzeniu. 

Warto poznać pięć najlepszych, domowych sposobów na to jak wyczyścić płytę ceramiczną.

Czego potrzebujemy aby wyczyścić płytę ceramiczną?

Z pomocą przy czyszczeniu płyty ceramicznej domowymi sposobami pospieszy nam na pewno soda oczyszczona i ocet. 

Pomocna okaże się także gąbka do naczyń, ręcznik papierowy i płyn do szyb oraz ten do mycia naczyń. Dodatkowo warto wyposażyć się także w wodę utlenioną. 

Mając przygotowane powyższe produkty żaden brud na płycie ceramicznej nam nie straszny. Poniżej dowiesz się jak prawidłowo przeprowadzić czyszczenie poszczególnymi metodami.

Jak poprawnie wykonać czyszczenie płyty ceramicznej?

  1. Płyn do szyb – niewielkie zabrudzenia powinny ustąpić przy użyciu zwykłego płynu do szyb, którym spryskujemy powierzchnię płytki i przecieramy ją do sucha ręcznikiem papierowym. Warto regularnie dbać w ten sposób o płytkę co zmniejszy ryzyko wystąpienia bardziej uciążliwych zabrudzeń.
  2. Płyn do mycia naczyń – to również stosunkowo prosty sposób czyszczenia a sprawdza się przy trudniejszych zabrudzeniach i tłustych plamach. Wystarczy zmoczyć gąbkę, odcisnąć z niej nadmiar wody i nanieść na nią niewielką ilość płynu do mycia naczyń. Tak przygotowaną, miękką stroną gąbki przecieramy powierzchnię płyty. Po skończeniu czyszczenia wycieramy ją i w celu nabłyszczenia możemy użyć dodatkowo płynu do szyb lub octu (świetnie się sprawdza ponieważ nie zostają po nim żadne smugi).
  3. Soda oczyszczona – na trudne plamy i resztki jedzenia doskonale sprawdzi się soda oczyszczona. Wystarczy nasypać odrobinę na zabrudzone powierzchnie i delikatnie potrzeć wilgotną, miękką stroną gąbki. Kiedy plamy ustąpią wystarczy spryskać płytkę na przykład płynem do szyb i przetrzeć ją ręcznikiem papierowym.
  4. Soda + ocet – ta mieszanka bez problemu poradzi sobie z matowymi plamami. Wystarczy rozpuścić sodę w occie i taką miksturą spryskać powierzchnię płyty a dla jeszcze lepszego efektu możemy nasączyć nią szmatkę i pozostawić w miejscu zabrudzeń na dłuższy czas. To powinno zagwarantować zniknięcie plam. Po takim czyszczeniu można dodatkowo przemyć płytę płynem do mycia szyb i wytrzeć ręcznikiem papierowym.
  5. Soda + woda utleniona – z kolei ta mieszanka poradzi sobie z uporczywymi przypaleniami. Do sody wystarczy dodać kilka kropel wody utlenionej (nie za dużo, konsystencja ma przypominać pastę) i tak przygotowany preparat nanieść na zabrudzenia i odczekać kilka minut. Po tym czasie należy delikatnie pocierać te miejsca przy użyciu miękkiej strony gąbki. Po skończonym czyszczeniu należy przemyć płytę wodą i wytrzeć do sucha.

Na co zwrócić uwagę podczas czyszczenia płyty ceramicznej?

Przede wszystkim musisz koniecznie pamiętać, żeby nie skrobać niczym płyty ceramicznej bo w ten sposób doprowadzisz do jej uszkodzenia i porysowania. 

W tym przypadku odstaw na bok wszelkiego rodzaju drapaki i detergenty z mikrodrobinami. 

Czyszczenie powinniśmy przeprowadzać kiedy płyta ostygnie jednak w przypadku gdy wykipi nam zupa dobrze jest wytrzeć płytę na bieżąco, zanim zabrudzenie zdąży się przypalić – możemy w ten sposób uniknąć sporo pracy. 

Prawidłowe przeprowadzanie czyszczenia i regularne dbanie o dobrą kondycję płyty ceramicznej sprawi, że będziemy mogli cieszyć się jej nieskazitelnym wyglądem przez długie lata.