Jak wyczyścić skaj – domowe sposoby

Skaj (inaczej eko-skóra – imitacja skóry naturalnej) wykorzystuje się dość szeroko w pokryciach tapicerskich a także do wyrobu ubrań, galanterii czy nawet okładek książek.

Pielęgnacja tego materiału nie jest ciężka ani skomplikowana tym bardziej, że skaj charakteryzuje się dużą wytrzymałością i elastycznością a przy tym nie ma tendencji do skupiania na swojej powierzchni kurzu czy pochłaniania zapachów.

Jeśli jesteś posiadaczem produktów z eko-skóry koniecznie jednak poznaj cztery skuteczne, domowe sposoby na to jak wyczyścić skaj a żadne zabrudzenia, przebarwienia ani pęknięcia nie będą dla Ciebie straszne.

Czego potrzebujemy aby skutecznie wyczyścić skaj?

Na początek warto przyjrzeć się liście produktów potrzebnych przy czyszczeniu eko-skóry. Przydatne będzie zwykłe, szare mydło, bawełniana ściereczka a także papierowy ręcznik.

 Skaj, który zaatakowała pleśń może zostać uratowany dzięki terpentynie natomiast przetarcia lub pęknięcia możemy zniwelować przy pomocy igły i nici (dodatkowo mogą przydać się tzw. łatki czyli skrawki materiału zbliżone kolorem i strukturą do skaju, który chcemy uratować).

Jak prawidłowo wykonać czyszczenie produktów z eko-skóry?

  1. Woda – może wydać się to szokujące ale wiele zabrudzeń skaju będziesz w stanie usunąć samą wodą! Wystarczy przetrzeć materiał wilgotną szmatką a następnie wytrzeć go do sucha ręcznikiem papierowym. Większość zabrudzeń czyszczonych na bieżąco z łatwością podda się temu zabiegowi.
  2. Woda z mydłem – podstawowym i najlepszym sposobem czyszczenia skaju jest ciepła woda z dodatkiem szarego mydła. Eko-skóra jest wodoodporna dlatego możemy bez obaw czyścić ją przy użyciu dobrze odciśniętej bawełnianej ściereczki (możesz wykorzystać także miękką stronę gąbki). Kiedy już pozbędziemy się plam należy wytrzeć skaj do sucha ręcznikiem papierowym.
  3. Terpentyna – ten preparat sprawdzi się w przypadku kiedy nasz skaj zaatakowała pleśń. Powinniśmy jednak ostrożnie obchodzić się z terpentyną i użyć jej na początku na niewielkiej powierzchni żeby sprawdzić jak materiał na nią zareaguje, jeśli nie powstało odbarwienie moczymy gąbkę w terpentynie i przecieramy miejsca dotknięte pleśnią. Następnie wycieramy wszystko wilgotną szmatką i osuszamy dokładnie papierowym ręcznikiem.
  4. Igła i nić – gdy na naszej eko-skórze pojawią się przetarcia lub nawet pęknięcia na nic zda się wtedy czyszczenie za pomocą mydła czy szmatek. Pęknięcie jest wprawdzie uszkodzeniem mechanicznym a nie zabrudzeniem jednak warto wiedzieć jak zachować się również w przypadku tego typu problemów. W takich sytuacjach należy zastosować zdecydowane działanie inaczej pęknięcia mogą się pogłębiać. Uszczerbek, który nie jest duży wystarczy zszyć igłą do skaju i odpowiednio dobraną nicią jeśli jednak uszkodzenie jest większe może okazać się konieczne wykonanie tzw. łatki – czyli przyszycie w miejscu zniszczenia materiału o kolorze i strukturze jak najbardziej zbliżonej do naszego oryginalnego skaju.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas czyszczenia eko-skóry?

Pamiętaj, żeby podczas czyszczenia mebli obitych skajem pod żadnym pozorem nie używać detergentów mających w swym składzie silnie żrące środki. 

W eko-skórę nie powinniśmy również wcierać żadnych oliwek ani tłustych kremów ponieważ skaj nie wchłania takich preparatów, jak ma to miejsce w przypadku skóry naturalnej. 

Nie należy też stosować wybielaczy, rozpuszczalników czy zmywaczy ponieważ mogą one spowodować trwałe odbarwienie eko-skóry. 

Warto również pamiętać o tym, żeby wszystkie zabrudzenia usuwać na bieżąco – stare zaschnięte plamy zawsze są trudniejsze do wyczyszczenia.