Jak wyczyścić silikon w brodziku

Łazienka z racji tego, że panuje w niej wyższa temperatura, a także duża wilgotność powietrza to idealne miejsce na rozwijanie się pleśni i grzybów. Zwłaszcza silikon w brodziku lub przy wannie narażony jest na gromadzenie się nieestetycznych zabrudzeń oraz nalotów, które pozostawione same sobie sprzyjają rozwojowi pleśni i grzybów. 

Jeżeli jesteśmy na etapie kładzenia silikonu warto zainwestować w ten z przeznaczeniem do pomieszczeń sanitarnych. Jest on bardziej odporny na pleśń oraz osadzanie się zanieczyszczeń. Jednak i on wymaga regularnego czyszczenia. 

Oto kilka sprawdzonych metod jak wyczyścić silikon w brodziku.

Przy utrzymaniu silikonu w czystości bardzo ważne jest jego regularne czyszczenie. Grzyby i pleśń nie biorą się znikąd lecz rozwijają z zanieczyszczeń i wilgoci, która się gromadzi. Jeśli regularnie będziemy czyścić silikon to unikniemy poważniejszych zabrudzeń i zanieczyszczeń.

Specjalistyczne preparaty

Specjalistyczne preparaty chemiczne przeznaczone do czyszczenia silikonu (środki o właściwościach grzybobójczych. Są ogólnodostępne na działach z chemią gospodarczą.

Za pomocą gąbeczki nanosimy środek na silikon i delikatnie wcieramy. Następnie zostawiamy na czas określony na preparacie i dokładnie spłukujemy wodą. 

Ważne, aby nie zostawiać zalegającej wody na silikonie. Po wyczyszczeniu najlepiej wytrzeć go do sucha. Jeżeli tylko mamy taką możliwość to powinno się wycierać go po każdej kąpieli.

Domowe sposoby

Amoniak plus soda oczyszczona.

Roztwór tworzymy w proporcji 2/3 szklanki amoniaku i 3 łyżeczki sody oczyszczonej. Roztwór rozprowadzamy na zabrudzoną powierzchnię i pozostawiamy na około 1-2 godzin. Po tym czasie czyścimy silikon przy pomocy szczoteczki ( w razie konieczności aplikujemy jeszcze roztwór). Po wyczyszczeniu bardzo starannie wypłukujemy wszystko wodą i koniecznie osuszamy.

Ocet.

Jest bardzo pomocny w czyszczeniu wielu powierzchni, w tym łazienki. Najpierw aplikujemy go na silikon i pozostawiamy na około 1 godzinę. Potem za pomocą szczotki lub gąbeczki czyścimy zabrudzoną powierzchnię. Ocet świetnie radzi sobie z osadami z mydła, a także kamieniem.

Płyn do mycia naczyń.

W przypadku zabrudzeń i delikatnych osadów sprawdzi się idealnie. Wystarczy nanieść go na mokrą gąbeczkę i szorować silikon.

Proszek do pieczenia plus cytryna.

Wyciskamy sok z cytryny i mieszamy z 2 łyżeczkami proszku do pieczenia. Uzyskanym roztworem za pomocą gąbeczki lub szczoteczki czyścimy zabrudzony silikon.

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Jeżeli nie możemy poradzić sobie z doczyszczeniem silikonu to warto sprawdzić czy nie rozszczelnił się lub czy nie ma w nim ubytków i nie wchodzi pod niego woda. W takim przypadku należy zdjąć silikon i położyć nowy.

Pamiętajmy, że czyścimy silikon zawsze w gumowych rękawiczkach, aby nie podrażnić sobie skóry dłoni.

Obojętnie jakiego rodzaju preparatu używamy (chemiczny lub domowy) zawsze bardzo starannie wypłukujemy go wodą (aby podczas kąpieli nie miał kontaktu z naszą skórą),
a następnie starannie osuszamy czyszczone miejsce