Jak wyczyścić garnek z wosku

Wróżby andrzejkowe to świetna zabawa, dla dużych i małych. Podobnie, jak przygotowywanie ozdób wykonanych z wosku. Jednak po takim użytkowaniu należy posprzątać. Najwięcej problemu może sprawić doprowadzenie garnka do stanu sprzed zabawy. Jeśli zastanawiasz się jak wyczyścić garnek z wosku, zapraszam do lektury.

Czego potrzebujesz do wyczyszczenia?

Warto sięgnąć po sprawdzone metody naszych babć. Co najważniejsze, nie wymagają one wyszukanych składników. Większość znajdziemy w naszych kuchniach lub w każdym sklepie. Domowe sposoby pozwolą usunąć wosk z garnka w bezpieczny dla niego sposób, nie uszkadzając jego powierzchni i nie rysując go.

Jak wyczyścić garnek z wosku?

Jednym z najprostszych sposobów usunięcia wosku z garnka, jest jego podgrzanie. Musisz tu jednak zachować wszelkie środki ostrożności, by się nie poparzyć. Po rozpuszczeniu wosku, do garnka wkładamy kilka listków ręcznika papierowego i za pomocą drewnianej łyżki zbieramy resztki wosku. Następnie wlewamy oliwkę, którą podgrzewamy pod przykryciem. Kiedy już się podgrzeje, wówczas znów wkładamy do środka ręcznik papierowy i przecieramy za pomocą łyżki drewnianej. Następnie przy użyciu płynu do naczyń, myjemy garnek pod bieżącą, ciepłą wodą.

Wosk z garnka można usunąć specjalną pastą, którą przygotujemy na bazie octu i sody oczyszczonej. Sposób wykonania takiej pasty jest niezwykle prosty. Wystarczy zmieszać pół szklanki octu z 1/4 szklanki sody oczyszczonej. Tak powstałą pastę nanosimy na powierzchnię, na której znajduje się wosk. Zostawiamy na kilka minut, a następnie zbieramy brud miękką szczoteczką do zębów. Ważne, aby włosie było miękkie, by nie porysowało garnka. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiednich proporcji, by garnek się nie odbarwił.

Kolejnym sposobem na usunięcie wosku z garnka jest przygotowanie pasty z mąki, octu i soli. ¼ szklanki octu, ¼ szklanki mąki pszennej i 1,5 łyżeczki soli – to proporcje do jej przygotowania. Wystarczy nałożyć pastę na wosk i pozostawić na około 15 minut. Następnie należy umyć garnek w gorącej wodzie, przecierając lekko ściereczką.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że skutecznym sposobem na pozbycie się wosku z garnka jest umycie go płynem do mycia szyb samochodowych. Specjalistyczny płyn do spryskiwaczy rozpuszcza wosk i wszelkie zabrudzenia. Kiedy już usuniemy wosk z garnka, koniecznie umyjmy go tradycyjnym płynem do mycia naczyń. Następnie zagotujmy w nim dwa – trzy razy wodę i wylejmy. Po tych zabiegach garnek będzie zdatny do użycia.

Te proste sposoby na pozbycie się wosku z garnka sprawią, że nie będziecie mieli problemu z przywróceniem blasku i świetności naczyniu, na którym znalazły się resztki wosku.

Własnoręczne przygotowywanie ozdób z wosku to wspaniała zabawa. Wystarczy świeca, garnek oraz formy, by móc tworzyć swoje świece czy zawieszki. Dawniej do wyrobu świec używano naturalnego wosku pszczelego. Obecnie świece wykonane są z parafiny czy stearyny. Ta ostatnia wpływa na długość palenia się świecy, zwiększając jej trwałość. Parafina z kolei jest tłusta i nie rozpuszcza się w wodzie czy etanolu. Stąd też pojawiają się problemy z usunięciem wosku ze świecy. Na szczęście plamy z wosku można usunąć wykorzystując do tego domowe sposoby.