Jak wyczyścić klej po taśmie

Jeżeli zastanawiasz się, jak usunąć klej po taśmie masz do wyboru kilka sprawdzonych i bezpiecznych sposobów. Śmiało możesz użyć domowych specyfików lub specjalnych preparatów, które kupisz w sklepie lub zamówisz przez Internet. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, czego potrzebujesz do wyczyszczenia kleju po taśmie, jak to zrobić krok po kroku oraz na co zwrócić szczególną uwagę!

Czego potrzebujemy, aby wyczyścić klej po taśmie?

Do usunięcia nieestetycznych i trudnych śladów po taśmie możesz użyć następujących produktów:

 1. Tłuszcz:
  – oliwa z oliwek
  – mocno nawilżający krem do rąk
  – masło
  – majonez

  Pamiętaj też, że odradza się stosowanie tłustych produktów na powierzchniach, które są wyjątkowo chłonne na przykład na tapetach. Uważaj też na drewniane panele lub drewniane lamele – tutaj najlepiej jest kupić specjalny preparat przeznaczony do czyszczenia powierzchni drewnianych.

 2. Ciepła woda:
  Ciepła woda to niezawodny i delikatny sposób na plamy po kleju, ale tylko te, które powstały w przeciągu ostatnich 24 godzin. Woda niestety nie działa na mocno zaschnięte kleje, dlatego należy jej użyć tylko wtedy, kiedy ślad po taśmie jest świeży. Aby usunąć ślad po kleju przy pomocy wody trzeba nasączyć szmatkę ciepłą wodą i położyć ją na kleju dosłownie na kilka minut następnie starannie zetrzeć.
 3. Nafta:
  Nafta jest produktem, który nie szkodzi czyszczonym powierzchniom, ale trzeba zwrócić szczególną uwagę na zacieki. Nafty zawsze używamy oszczędnie i ostrożnie, gdyż nadmiar tego specyfiku może tylko pogorszyć sytuację i zamiast wyczyszczonej powierzchni, będziemy musieli wyczyścić też zacieki po nafcie! Odrobinę nafty nanosimy zatem na ślady kleju a następnie ścieramy ją przy pomocy czystej szmatki lub ścierki.
 4.  Profesjonalne gotowe produkty do kupienia w sklepach:
  W sprzedaży znajdziesz gumowe krążki nakładane na wiertarkę, które służą do usuwania kleju. Są one dobre do usuwania pozostałości kleju po remoncie. Do czyszczenia różnych powierzchni możesz też użyć gotowych specyfików na bazie terpentyny lub benzyny. Będą one delikatniejsze niż czysta benzyna a jednocześnie wykazują wysoką skuteczność. Zawsze stosuj się do instrukcji na opakowaniu i nie używaj preparatu do powierzchni, które się są wskazane w instrukcji, ponieważ możesz je zniszczyć. 

Jak wykonać czyszczenie kleju po taśmie krok po kroku?

 1. Przyłóż do pozostałości kleju szmatkę nasączoną odpowiednim preparatem, na przykład benzyną na co najmniej 2-3 minuty.
 2. Zetrzyj dokładnie i starannie szmatką resztki kleju.
  Uwaga: Przed zastosowaniem jakiegokolwiek produktu musisz sprawdzić, czy nie odbarwia on czyszczonej powierzchni, dlatego też w pierwszej kolejności trzeba nanieść małą ilość rozpuszczalnika na zasłonięta część zabrudzonej powierzchni (tą którą masz zamiar czyścić) tak aby się upewnić że jest ona na pewno odporna na rozpuszczalnik.

Na co zwrócić uwagę przy usuwaniu resztek kleju po taśmie?

W zależności od powierzchni, na której powstały zabrudzenia należy użyć innego preparatu:

 1. Do powierzchni plastikowych możesz użyć benzyny ekstrakcyjnej lub ciepłej wody.
 2. Jeżeli zabrudzeniu uległy powierzchnie drewniane (stoły, panele podłogowe, stolarka okienna, szafki i regały), wówczas najlepiej jest kupić gotowy preparat wielofunkcyjny przeznaczony do drewna, który jest nie tylko bezpieczny, ale ma też pożądaną, oleistą konsystencję.
 3. Do czyszczenia powierzchni szklanych nie można używać szczotek z chropowatą powierzchnią i detergentów. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się tłuste produkty z domowej kuchni, takie jak: masło, majonez ,oliwa z oliwek lub olej. Po usunięciu resztek kleju należy umyć okno płynem do szyb.

Ślady po taśmie klejącej można wyczyścić domowymi sposobami lub gotowymi preparatami. Warto zwrócić uwagę na to, jakie powierzchnie będą czyszczone, tak, aby nie zniszczyć domowych sprzętów.