Jak wyczyścić lustro ze smugami

Zacznijmy od tego że tafla lustra nie jest tym samym co szyba w oknie, dlatego należy o tym pamiętać podczas czyszczenia. Co prawda na obu powierzchniach bardzo często powstają smugi (nieprawidłowe czyszczenie), to jednak lustro należy traktować z większą delikatnością gdy je myjemy, tak aby nie uszkodzić warstwy srebra. Przedstawimy Państwu niezawodne sposoby na usuwanie smug z lustra, które są łatwe, szybkie, tanie a przede wszystkim skuteczne. Więc jak wyczyścić lustro ze smugami? Zaczynamy!

Lustro bez zabrudzeń ze smugami

ten sposób jest bardzo skuteczny, bezpieczny oraz ekologiczny. Potrzebujesz  dwóch ściereczek z mikrofibry oraz ciepłej wody. Ten sposób bardzo dobrze sprawdza się w przypadku gdy na tafli naszego lustra nie ma na przykład tłustych zabrudzeń, natomiast pojawiły się smugi. 

W takim przypadku jedną ściereczkę używamy na mokro, następnie drugą suchą i czystą wycieramy lustro tak aby żadna kropelka wody nie została na powierzchni. Ważne jest aby na mokro jak i na sucho użyć mikrofibry, ponieważ bawełna pozostawi nam delikatne włókna, które są trudne w usunięciu.

Lustro z zabrudzeniami i smugami

Kolejne metody są bardziej skuteczne w momencie gdy na naszym lustrze ze smugami pojawiły się również inne zanieczyszczenia. 

Czyszczenie lustra octem

Istotne jest aby do rozprowadzenia wcześniej przygotowanej mieszanki użyć butelki ze spryskiwaczem. Jest to bardzo ważne, ponieważ bezpośrednie nakładanie płynu na przykład z miseczki może doprowadzić do gromadzenia się go pod ramą i stopniowego uszkadzania powłok lustra. Ocet należy mieszać z wodą w proporcjach 1 do 4, czyli na każde cztery miarki wody należy dodać jedną miarkę wody. Po spryskaniu lustra wycieramy oczywiście do sucha ściereczką z mikrofibry i po smugach nie zostaje ani śladu.

Czyszczenie lustra amoniakiem

Środek ten można zakupić w sklepie (na przykład budowlanym lub ogrodniczym), i gdy połączymy go z wodą tak jak w przypadku octu, to uzyskamy idealny środek czyszczący który poza usunięciem zabrudzeń z naszego lustra sprawi iż żadne smugi się na nim pojawią. Również obowiązuje zasada spryskiwania powierzchni lustra najlepiej z odległości 20-30 centymetrów i następnie wytarcia do sucha ściereczką z mikrofibry lub ręcznikiem papierowym

Czyszczenie lustra spirytusem

Spirytus nie tylko usunie trudne zabrudzenia, ale również pozostawi nasze lustro piękne, błyszczące i bez smug, których najczęściej chcemy się pozbyć. Wybierając ten sposób wystarczy na ściereczkę z mikrofibry lub ręcznik papierowy (może pozostawiać pyłek) nanieść spirytus i przetrzeć powierzchnię lustra. Spirytusu w tym przypadku nie rozcieńczamy z wodą ale wiadomo iż alkohol z powierzchni szybko się ulatnia, więc po przetarciu tafla będzie od razu sucha i błyszcząca i bez smug oczywiście.

Czyszczenie lustra ziemniakami 🙂

Nie wiemy czy ta informacja was zaskoczy, ale do wyczyszczenia lustra ze smugami bardzo dobrze nadają się ziemniaki. Tak, właśnie ziemniaki wykazują bardzo dobre właściwości jeżeli chodzi o pozbycie się smug. Wystarczy przekroić ziemniaka i „posmarować” nim lustro. Co prawda będziemy potrzebować również denaturatu, który rozcieńczamy z wodą w proporcjach 1 do 6 ( 1 miarka denaturatu i 6 miarek wody), następnie moczymy w tym roztworze papierowy ręcznik i przecieramy powierzchnię lustra. Jeżeli jednak mamy ziemniaki a nie mamy denaturatu, to spróbujmy przetrzeć powierzchnię lustra tylko ściereczką z mikrofibry. Z pewnością jest to sposób warty wypróbowania.

Lustra są ozdobą w wielu domach i mieszkaniach. Bardzo często to nie tylko lustro w łazience nad umywalką, ale pięknie wyeksponowane przedmioty , które nadają szyku i elegancji pomieszczeniom. Właśnie dlatego niezwykle istotne jest, aby zawsze były czyste, błyszczące i oczywiście bez smug. Zastosowanie każdego z powyższych sposobów sprawi, iż będziemy mogli cieszyć się pięknem luster przez cały czas.

Dodaj komentarz