Jak wyczyścić białe talerze

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Jeżeli zastanawiasz się jak wyczyścić białe talerze szczególnie te wykonane z porcelany, powinieneś pamiętać przede wszystkim o tym, że myjemy taką zastawę ręcznie. Aby białe talerze wyglądały schludnie i estetycznie, konieczne będzie użycie ściereczek mających gładką powierzchnię lub miękkich gąbek. W przypadku czyszczenia białych talerzy nie zaleca się drucianych gąbek oraz szczotek z ostrym włosiem, które mogłyby prowadzić do porysowania zastawy stołowej.

Czyszczenie białych talerzy krok po kroku:

Najlepszą metodą na czyszczenie białej zestawy będzie użycie sody oczyszczonej..

  1. Umyj talerze przy pomocy płynu do naczyń i miękki i gąbki.
  2.  Wytrzyj je bawełnianą ściereczką do sucha.
  3. Przygotuj roztwór sody oczyszczonej:
    -do roztworu możesz dodać również octu, który ma działanie bakteriobójcze i pięknie nabłyszcza talerze, nie tylko porcelanowe. Do przygotowania roztworu potrzebujesz: 1 łyżkę sody oczyszczonej, pół szklanki octu i około 2 l ciepłej wody. Jeśli zwiększasz ilość wody, proporcjonalnie dodaj także więcej octu i sody oczyszczonej. Gotowy roztwór możesz wlać do miski lub bezpośrednio przygotować w misce albo w komorze zlewu. Do tak przygotowanego roztworu włóż białe talerze i odczekaj mniej więcej godzinę.
    Po tym czasie należy wyjąć talerze z roztworu i następnie starannie umyć je tak, aby pozbyć się pozostałości sody oczyszczonej i zapachu octu. Ostatnim, końcowym etapem będzie opłukanie zastawy stołowej pod bieżącą, zimną lub letnią wodą.
  4. Białe talerze możesz zostawić do osuszenia na ociekaczu (talerze białe, ale nie z porcelany) lub wytrzeć je bawełnianą ściereczką (w przypadku talerzy porcelanowych).

Na co zwrócić szczególną uwagę przy czyszczeniu białych talerzy?

Porcelana, która ma elementy dekoracyjne lub złocenia a także inne podobne zdobienia, powinna być myta w zimnej wodzie z dodatkiem soku z cytryny. 

Do mycia starych, białych talerzy porcelanowych użyj waty nasączonej w wodzie z dodatkiem domowego wybielacza. 

Jeżeli talerze są bardzo mocno zabrudzone, wówczas należy je pozostawić w roztworze nie na godzinę tak jak było to napisane powyżej, ale przynajmniej na sześć osiem godzin. Pamiętaj również, że jeżeli decydujesz się na mycie białych talerzy w zmywarce stosuj wyłącznie łagodne środki myjące. 

Musisz też zwrócić uwagę na to, aby talerze nie obijały się o siebie w trakcie mycia w zmywarce. Białe, nieporcelanowe talerze bez żadnych zdobień można wyczyścić mleczkiem do czyszczenia, ale nigdy nie wolno w tym celu używać gąbek z drucianą lub chropowatą powierzchnią. 

Środki do czyszczenia, takie jak mleczka pozostawiają niestety biały osad. Po wyczyszczeniu białych, nie porcelanowych talerzy mleczkiem, zawsze trzeba je umyć i kilkukrotnie, starannie opłukać.

Nie bez znaczenia jest również sposób przechowywania. Aby Twoje talerze wyglądały nienagannie, powinieneś przechowywać je w kredensie lub w szafce. Zawsze należy przełożyć je papierowymi ręcznikami lub serwetkami. Jeżeli w domu planujesz remont, postaraj się umieścić talerze w szczelnym pudełku i dodatkowo owinąć naczynia folią bąbelkową.

UWAGA: Talerzy białych z porcelany nie zostawiamy na suszarce, ponieważ może to przyczyniać się do powstawania nieestetycznych zacieków. Warto również wiedzieć, że porcelana źle znosi nagłe wahania temperatur, dlatego talerzy nie powinno się przekładać bezpośrednio ze zmywarki do mikrofalówki lub też na odwrót, bowiem może to skutkować ich pęknięciem