Jak wyczyścić ścianę z tłuszczu

Aby usunąć tłuste plamy ze ściany, trzeba działać szybko

Kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do tego, w jaki sposób poradzimy sobie z usunięciem tłustej plamy jest czas jej powstania. Tłuszcz przenika bowiem przez wszystkie warstwy powłoki malarskiej oraz tynk, a czasem dociera również do muru.

Dlatego właśnie musimy działać szybko, aby nie dopuścić do przeniknięcia tłuszczu do głębszych warstw. Nie zawsze jest to możliwe, niekiedy bowiem niektóre z plam umykają nam lub są zrobione zupełnie nieświadomie i zauważamy je dopiero po jakimś czasie od ich powstania. Jednak im starsza tłusta plama – tym trudniej się jej pozbyć.

Metody usuwania tłustych plam ze ścian

Metodę usuwania zabrudzeń należy przede wszystkim uzależnić od rodzaju powłoki. 

W większości przypadków najbezpieczniejszym sposobem będzie umycie fragmentów ścian za pomocą miękkiej, wilgotnej gąbki lub też ściereczki nasączonej detergentem, najlepiej w tej roli sprawdzi się płyn do mycia naczyń, stworzony jest przecież do rozpuszczania tłustych zabrudzeń.

Nie należy jednak szorować powłoki lub przecierać jej szorstką stroną gąbki. Następnie przemywamy ścianę czystą wodą, zmywając tym samym z niej pianę i resztę detergentu i osuszamy ją za pomocą ręcznika papierowego.

Ręcznik papierowy i talk

Do domowych metod usuwania plam zaliczyć też możemy zebranie tłuszczu ręcznikiem papierowym, a kolejno posypanie fragmentu ściany talkiem lub mąką ziemniaczaną – zaabsorbują one zabrudzenie.

Usuwanie plam pianką do golenia

Kolejnym sposobem na usunięcie tłustej plamy jest wyciśnięcie na nią pianki do golenia, a także spryskanie plamy płynem do mycia okien, bądź też specjalnym preparatem do usuwania tłuszczu.

Nie sprawdzaj skuteczności w widocznym miejscu

Pamiętaj, że wszelkie zastosowane środki jednak mogą w różny, niekorzystny sposób oddziaływać na powłokę malarską. Najlepiej więc przetestuj je na małej, mniej widocznej powierzchni ściany – dzięki temu ewentualne zniszczenie lub zmiana koloru wyczyszczonej powierzchni nie będzie rzucała się w oczy.

Pamiętaj, że zmywając plamę, warto najpierw zacząć od metody najmniej inwazyjnej dla powłoki malarskiej. Dopiero jeśli ta metoda nie odniesie sukcesu, wówczas sięgnij po silniejsze środki – czasem nie pomoże już niestety nic oprócz ponownego pomalowania.

Tłuste plamy na ścianach sprawiają wiele problemu. Plamy z tłuszczu to jedne z najbardziej trudnych do usunięcia plam, a powstają one zwykle bardzo łatwo – wystarczy oprzeć się lub dotknąć ściany zabrudzoną częścią ciała, albo niechcący zabrudzić ją olejem. Najbardziej narażone na zatłuszczenie są oczywiście ściany w kuchni, jadalni, pokoju dziecięcym, a także przedpokoju i korytarzu. 

Małe dzieci lub zwierzęta domowe również przyczyniają się do ich powstawania, wszędobylskie rączki bowiem potrafią w krótkim czasie zostawić na ścianach ślady swojej bytności.