Jak wyczyścić fugi octem

Aby wyczyścić fugi octem należy się zaopatrzyć w:

  • ocet,
  • wodę,
  • miękką szczoteczkę (może być szczoteczka do zębów),
  • miękka ściereczka z mikrofibry,
  • spryskiwacz do okien.
Kiedy mamy już wszystko przygotowane, to możemy zabrać się do pracy. Należy wymieszać ocet z wodą w proporcji 1:1 i następnie nanieść roztwór na fugę. Za pomocą szczoteczki czyścimy fugę. Po wyczyszczeniu fugi zmywamy całość ciepłą wodą za pomocą ściereczki z mikrofibry.

Jeśli zabrudzenia są silne, to możemy dla wzmocnienia efektu zastosować sam ocet, aby pozbyć się trudnych do usunięcia zabrudzeń z osadu wapiennego, mydlin, błota, rdzy, tłuszczu. Po naniesieniu octu należy odczekać ok. 10 minut, aby środek zaczął działać, a następnie przystąpić do czyszczenia.

Czyszczenie fug octem nie należy do najprzyjemniejszych, ponieważ ocet ma dość intensywny zapach i może, na niektórych działać drażniąco.

Jest jednak sposób, aby zniwelować nieprzyjemny zapach. Możemy zastosować sodę oczyszczoną, która nie tylko złagodzi nieprzyjemny zapach, ale również wzmocni działanie roztworu do czyszczenia fug. 

 

Czyszczenie fug octem z dodatkiem sody oczyszczonej.

Aby zrobić samemu roztwór z octu i sody, należy wymieszać ocet z wodą 1:1. Powiedzmy, że będzie to 200 ml na 200 ml. Do tego roztworu dodajemy sodę oczyszczoną, jedno opakowanie na 1 l. wody. Całość mieszamy tak długo, aż soda się rozpuści i uzyskamy konsystencję pasty.

Następnie pastę nakładamy na fugę za pomocą szczoteczki i czekamy kilka minut. Następnie całość zmywamy ciepłą wodą, używając wspomnianej już ściereczki
z mikrofibry.

Możemy również dodać do tego roztworu kilka kropel olejku eterycznego. Uzyskujemy
w ten sposób skuteczny, ekologiczny roztwór do czyszczenia fug, o całkiem przyjemnym zapachu.

Czyszczenie fug za pomocą octu daje wiele korzyści. Jest to domowy sposób bez użycia chemii, która jest agresywna nie tylko dla fug i płytek, ale przede wszystkim szkodliwa dla zdrowia i środowiska. Zwłaszcza jeśli ktoś ma alergię na chemię, to odetchnie z ulgą, stosując domowe sposoby czyszczenia fug octem.

Dlaczego warto regularnie czyścić fugi.

Osoby, które chcą być na bieżąco z trendami, a także zależy im na tym, aby aranżacja łazienki, kuchni lub salonu zapewniła oczekiwany efekt, nie wybierają koloru fugi przypadkowo i w pośpiechu.
Starannie analizują jaki efekt mają oddać płytki w konkretnym pomieszczeniu i wybierają kolor fugi, który spełni ich oczekiwania. Jeśli na przykład chcemy optycznie powiększyć pomieszczenie, to najczęściej wybieramy fugę w kolorze płytek, co daje nam jednolitą powierzchnię. Jeśli fugi z jasnych zrobią się czarne, to płytki przestają spełniać swoją funkcję estetyczną i optyczną.
Niestety fugi to najszybciej brudzące się miejsca w naszej łazience, kuchni czy salonie. Dzieje się tak, gdyż fugi znajdują się poniżej powierzchni płytek i właśnie tam najszybciej zbiera się brud.
Dodatkowo fugi nie są gładkie tak jak płytka i kiedy myjemy płytki mopem czy ściereczką, to część zabrudzeń zatrzymuje się właśnie na fugach. W ciągu zaledwie kilku miesięcy fugi potrafią zmienić kolor z jasnej na ciemną z powodu zabrudzeń, jakie się tam gromadzą.

W rezultacie płytki w naszej łazience, kuchni czy salonie tracą swój urok i wyglądają
nieestetyczne. Dodatkowo na fugach zaczynają pojawiać się niewidoczne grzyby i pleśnie, które są szkodliwe dla zdrowia. 

Dlatego, aby zachować czyste fugi i estetyczny wygląd naszego salonu bądź łazienki, należy przeprowadzać co jakiś czas czyszczenie fug.