Jak wyczyścić zabrudzone żelazko

O każde żelazko należy dbać. Niezależnie od jego marki czy typu. Zadbany sprzęt AGD posłuży znacznie dłużej.

Najbezpieczniejsza metoda czyszczenia żelazka

Uniwersalną oraz w pełni bezpieczną metodą usuwania zabrudzeń ze stopy: ceramicznej, grafitowej, szafirowej, tytanowej, teflonowej żelazka – jest szmatka (miękka mikrofibra/ bawełniane płótno) nasączona octem. Wspomniane powłoki cechuje wysoka odporność na zarysowania, nawet na akcesoria zdrapujące brud z płyt kuchni indukcyjnych. Wyjątek to modele o stalowej powłoce. Ostre krawędzie przyrządu mogą ją trwale zniszczyć.

Co potrzeba do konserwacji żelazka?

Do starannej pielęgnacji stopy żelazka będą Ci potrzebne:

  • ciepła woda
  • ocet spirytusowy
  • ścierki (też te przeznaczone do stali nierdzewnej i teflonu).

5 skutecznych metod domowych na zadbane żelazko

UWAGA!: Przed każdym czyszczeniem żelazka, musisz je odłączyć od sieci elektroenergetycznej. Jeżeli używałeś go, odczekaj, aż ostygnie, następnie podejmij dalsze czynności.

1. Czyszczenie żelazka wodą z octem

Czyść stopę żelazka szmatką nasączoną ciepłą wodą z dodatkiem octu spirytusowego. Istotne jest również dokładne wytarcie wszystkich wylotów pary wodnej i newralgicznych miejsc łączenia się stopy i zbiornika. Otwory przetkaj wykałaczkami z drewna zanurzonymi w occie.

2. Czyszczenie żelazka sodą oczyszczona z octem

Przyda się, kiedy stopa w Twoim żelazku uległa przypaleniu, przetrzyj ją szmatką nasiąkniętą sodą i octem.

Przygotowanie preparatu:

Do miski wsyp 2 łyżki sody i wlej nieco wody destylowanej oraz octu. Mieszaj całość, aż uzyskasz pastę. Teraz nałóż miksturę na stopę żelazka i pozostaw na 20 minut. Po czym wytrzyj ją wilgotną szmatką, a pozostałości zetrzyj suchą.

WAŻNE!: Soda, mleczko i sól kuchenna nie są zalecane do czyszczenia struktur żelazek teflonowych. Istnieje spore ryzyko nieodwracalnego ich uszkodzenia.

3. Czyszczenie żelazka wilgotną szmatką z odrobiną soli kuchennej

Postaw na sól drobnoziarnistą. Jej drobiny idealnie wsiąkają w ścierkę. Dzięki temu nie porysujesz stopy podczas ostrożnego czyszczenia i polerowania.

PAMIĘTAJ!: O regularnym płukaniu zbiornika z osadu. Gromadzący się w nim kamień negatywnie wpływa na trwałość sprzętu, jak i wygląd ubrań. To wyjaśnia wprowadzenie na rynek żelazek wyposażonych w antywapienny system usuwający osady. System ten eliminuje konieczność stosowania wody destylowanej.

4. Czyszczenie żelazka sokiem z cytryny

Przyciśnij ścierkę nasączonej sokiem do ciepłej, ale nie gorącej stopy żelazka. Wykonuj nią delikatne i okrężne ruchy.

5. Czyszczenie żelazka świecą z parafiny

Doskonale nadaje się w likwidowaniu zaschniętych śladów, aczkolwiek jest to dość czasochłonna praca. Pomimo tego „gra jest warta świeczki”- skuteczność tej metody.

Jak używać?

Używaj lekko rozgrzanej stopy żelazka i przecieraj ją białą parafinową świecą owiniętą
w płócienną ścierkę.
Powstałe tłuste zacieki usuniesz, prasując w niskiej temperaturze kuchenny papierowy ręcznik.

Podsumowując, ogólnodostępne naturalne środki czyszczące mają olbrzymią przewagę nad stosowaną chemią. Nie wydzielają oparów drażniących drogi oddechowe, nie wywołują bólu głowy, nudności ani alergii skórnych.