Jak wyczyścić zabrudzone żelazko

O każde żelazko należy dbać. Niezależnie od jego marki czy typu. Zadbany sprzęt AGD posłuży znacznie dłużej.

Najbezpieczniejsza metoda czyszczenia żelazka

Uniwersalną oraz w pełni bezpieczną metodą usuwania zabrudzeń ze stopy: ceramicznej, grafitowej, szafirowej, tytanowej, teflonowej żelazka – jest szmatka (miękka mikrofibra/ bawełniane płótno) nasączona octem. Wspomniane powłoki cechuje wysoka odporność na zarysowania, nawet na akcesoria zdrapujące brud z płyt kuchni indukcyjnych. Wyjątek to modele o stalowej powłoce. Ostre krawędzie przyrządu mogą ją trwale zniszczyć.

Co potrzeba do konserwacji żelazka?

Do starannej pielęgnacji stopy żelazka będą Ci potrzebne:

  • ciepła woda
  • ocet spirytusowy
  • ścierki (też te przeznaczone do stali nierdzewnej i teflonu).

5 skutecznych metod domowych na zadbane żelazko

UWAGA!: Przed każdym czyszczeniem żelazka, musisz je odłączyć od sieci elektroenergetycznej. Jeżeli używałeś go, odczekaj, aż ostygnie, następnie podejmij dalsze czynności.

1. Czyszczenie żelazka wodą z octem

Czyść stopę żelazka szmatką nasączoną ciepłą wodą z dodatkiem octu spirytusowego. Istotne jest również dokładne wytarcie wszystkich wylotów pary wodnej i newralgicznych miejsc łączenia się stopy i zbiornika. Otwory przetkaj wykałaczkami z drewna zanurzonymi w occie.

2. Czyszczenie żelazka sodą oczyszczona z octem

Przyda się, kiedy stopa w Twoim żelazku uległa przypaleniu, przetrzyj ją szmatką nasiąkniętą sodą i octem.

Przygotowanie preparatu:

Do miski wsyp 2 łyżki sody i wlej nieco wody destylowanej oraz octu. Mieszaj całość, aż uzyskasz pastę. Teraz nałóż miksturę na stopę żelazka i pozostaw na 20 minut. Po czym wytrzyj ją wilgotną szmatką, a pozostałości zetrzyj suchą.

WAŻNE!: Soda, mleczko i sól kuchenna nie są zalecane do czyszczenia struktur żelazek teflonowych. Istnieje spore ryzyko nieodwracalnego ich uszkodzenia.

3. Czyszczenie żelazka wilgotną szmatką z odrobiną soli kuchennej

Postaw na sól drobnoziarnistą. Jej drobiny idealnie wsiąkają w ścierkę. Dzięki temu nie porysujesz stopy podczas ostrożnego czyszczenia i polerowania.

PAMIĘTAJ!: O regularnym płukaniu zbiornika z osadu. Gromadzący się w nim kamień negatywnie wpływa na trwałość sprzętu, jak i wygląd ubrań. To wyjaśnia wprowadzenie na rynek żelazek wyposażonych w antywapienny system usuwający osady. System ten eliminuje konieczność stosowania wody destylowanej.

4. Czyszczenie żelazka sokiem z cytryny

Przyciśnij ścierkę nasączonej sokiem do ciepłej, ale nie gorącej stopy żelazka. Wykonuj nią delikatne i okrężne ruchy.

5. Czyszczenie żelazka świecą z parafiny

Doskonale nadaje się w likwidowaniu zaschniętych śladów, aczkolwiek jest to dość czasochłonna praca. Pomimo tego „gra jest warta świeczki”- skuteczność tej metody.

Jak używać?

Używaj lekko rozgrzanej stopy żelazka i przecieraj ją białą parafinową świecą owiniętą
w płócienną ścierkę.
Powstałe tłuste zacieki usuniesz, prasując w niskiej temperaturze kuchenny papierowy ręcznik.

Podsumowując, ogólnodostępne naturalne środki czyszczące mają olbrzymią przewagę nad stosowaną chemią. Nie wydzielają oparów drażniących drogi oddechowe, nie wywołują bólu głowy, nudności ani alergii skórnych. 

Dodaj komentarz