Jak wyczyścić rolety dzień noc

Rolety to bardzo popularny i powszechnie używany w domach i mieszkaniach system osłonowy. 

Dzielą się one na wewnętrzne oraz zewnętrzne ( te pełnią dodatkowo funkcję antywłamaniową). 

ju Bardzo popularne są rolety wewnętrzne typu dzień noc. Pozwalają ona na regulowanie dostępności światła dziennego bez całkowitego ich odsłaniania (tak jak ma to miejsce w przypadku zwykłych materiałowych rolet). Dość łatwo utrzymać ich w czystości jednak od czasu do czasu należy je wyczyścić. Najczęściej robimy to , aby pozbyć się osadzającego się na nich kurzu. Rolety mogą ulec też poplamieniu przez dotknięcie brudnymi palcami lub pryśnięciu jakiejś substancji.

Czyszczenie rolet dzień noc

Jeżeli są to rolety które bezpośrednio  przymocowujemy do oka bez wiercenia i zakładania ich tam na stałe możemy je ściągnąć.

 1. Pranie (w przypadku ściąganych rolet)
  Pierzemy rolety tylko w przypadku mocniejszych zabrudzeń (np. poplamienia) lub jeśli chcemy je po długim czasie odświeżyć.

  Potrzebujesz:
  – miskę z wodą lub wannę
  – płyn do prania

  Sposób czyszczenia:
  Najpierw musisz zdjąć roletę z okna oraz rozwinąć ją na całej jej długości. Zarówno na górze jak i na dole roleta zakończona jest plastikową listewką, którą nie zamaczamy w wodzie (muszą się znaleźć nad taflą wody). Dobierz taką wielkość miski, aby roleta się za bardzo nie pomięła zwłaszcza na szerokość. Do miski wlewamy ciepłą wodę i dodajemy delikatny płyn do prania. Jeśli zabrudzenia są tłuste to możemy także dodać płynu do naczyń. Jeśli posiadamy rolety różnokolorowe to do prania wrzućmy chusteczkę wyłapującą kolor, aby nie doszło do zafarbowania materiału. Zamocz w wodzie roletę oczywiście bez plastikowych czy metalowych końcówek. Następnie delikatnie dłonią lub za pomocą miękkiej gąbeczki możesz potrzeć materiał, pozwoli to na usunięcie większych zabrudzeń. Kolejnym etapem jest dokładne wypłukanie rolety i najlepiej użyć do tego prysznica. Następnie suszymy roletę, a dopiero po jej całkowitym wyschnięciu zakładamy na okno.

 2. Odkurzanie.

  Potrzebujesz:
  – odkurzacz

  Sposób czyszczenia:
  Dzięki odkurzaniu pozbędziemy się kurzu oraz pajęczyn jeśli oczywiście takie są. Do tej czynności nie musisz ściągać rolet z oka. Wystarczy zamocować małą końcówkę do odkurzacza i ustawić nie za mocne ssanie, aby nie uszkodzić delikatnych rolet. Powoli przesuwamy odkurzaczem góra – dół, aż kurz zostanie całkowicie usunięty.

 3. Czyszczenie na mokro bez zdejmowania.

   

  Potrzebujesz:
  – wilgotnej delikatnej ściereczki

  Sposób czyszczenia:
  Za pomocą ściereczki zamoczonej w wodzie delikatnymi ruchami czyścimy całą roletę kawałek po kawałku. Jest to bardzo fajny sposób jeśli nie ma na niej mocnych zabrudzeń (bez potrzeby namaczania i prania ręcznego) a samo odkurzanie nie wystarczyło. Żeby nie rozcierać po materiale kurzu, który się znajduje na rolecie najpierw zaleca się jej dokładne odkurzenie lub omiecenie za pomocą specjalnie przeznaczonej do tego delikatnej omiataczki do kurzu.

Na co zwrócić uwagę przy czyszczeniu rolet dzień noc

Rolety wykonane są z delikatnego materiału, dlatego do jego czyszczenia nie używaj mocnych detergentów, gdyż mogą one spowodować odbarwienie tkaniny.

Tak samo nie zaleca się pocierać ich szorstką gąbką lub szczoteczką bo doprowadzi to do uszkodzeń materiału z jakiego zostały wykonane.

Podczas odkurzania uważamy, aby nie nastawić za dużej mocy ssącej i by nie zassało nam materiału bo może się uszkodzić, zwłaszcza boki lubią się postrzępić.