Jak wyczyścić podkładkę pod mysz

Podkładka pod mysz ma na celu lepsze i płynne przesuwanie myszki , co w efekcie przekłada się na komfort naszej pracy na komputerze. 

Kolejną bardzo ważną funkcją podkładki jest zabezpieczenie blatu stołu czy biurka przed delikatnym porysowaniem od ciągłego przesuwania. 

Są przeróżne rodzaje podkładek (kolory, kształty), ale zazwyczaj budowa ich jest taka sama. Od spodu są wykonane z tworzywa piankowego, aby zapobiegać ślizganiu się po blacie natomiast strona wierzchnia jest gładka – lepsze prowadzenie myszki. 

W tym artykule właśnie podpowiem wam jak w łatwy sposób wyczyścić podkładkę pod myszkę.

Czyszczenie podkładek pod myszkę.

Podkładkę należy przede wszystkim czyścić regularnie.

 1. Czyszczenie za pomocą płynu do szyb.
  Potrzebujesz:
  – płyn do szyb
  – szmatki najlepiej z mikrofibry

  Sposób czyszczenia:
  Szmatkę spryskujemy delikatnie płynem do szyb (rozpuszcza tłuszcze, a na podkładce gromadzi się nasz pot z dłoni ora wydzieliny takie jak tłuszcze czy martwy naskórek) i delikatnie pocieramy podkładkę kawałek po kawałku. Podkładka będzie chwilowo mokra, więc musimy poczekać, aż wyschnie, aby zobaczyć finalny efekt. Podkładkę pocieramy szmatką na różne strony (góra, dół , boki, ruchy koliste), aby jak najdokładniej usunąć zanieczyszczenia, które nagromadziły się w mikrowłóknach.
 2. Czyszczenie pod bieżącą wodą – tylko podkładki, których producent na to zezwala
  Potrzebujesz:
  – płyn do naczyń (świetnie radzą sobie z nawet mocniejszymi zabrudzeniami)
  – miękka gąbeczka
  – woda
  – delikatny ręcznik
  Sposób czyszczenia:
  Podkładkę delikatnie zwilżamy wodą. Na gąbeczkę nalewamy płynu do naczyń i delikatnymi ruchami (we wszystkie strony) szorujemy powierzchnię podkładki.
  W międzyczasie przepłukujemy gąbkę. Następnie delikatnie spłukujemy podkładkę i wycieramy delikatnym ręcznikiem. Następnie odkładamy do całkowitego wyschnięcia.

Na co zwrócić uwagę podczas czyszczenia

Do czyszczenia podkładek używamy tylko i wyłącznie miękkich ściereczek.

Nie szorujemy ostrymi stronami gąbek bo możemy uszkodzić podkładkę.

Nie używa się ręcznika papierowego, gdyż podczas tarcia się ściera i jego drobinki wnikają we włókna podkładki, przez co traci na wydajności.

Nigdy nie używamy nie doschniętych podkładek. Nie jest to wskazane dla dobrego funkcjonowania sensora myszki. Wilgotna podkładka podczas dotyku będzie się znacznie szybciej brudziła, gdyż zanieczyszczenia będą się z łatwością do niej przyklejały.

Pod wodą czyścimy tylko i wyłącznie podkładki wodoodporne, wtedy mamy pewność, że nie dojdzie do ich uszkodzenia (najczęściej rozwarstwienia lub zacieków).

Nie zdrapujemy nic z powierzchni podkładek paznokciami bo uszkodzimy jej nawierzchnię i taka podkładka będzie spowalniała ruch kursora, a co za tym idzie stanie się po prostu bezużyteczna i trzeba będzie ją wymienić na nową.

W jaką podkładkę warto zainwestować?

Podkładek pod myszkę na rynku jest całe mnóstwo. Ceny także wahają się, ale warto zaznaczyć, że jakoś produktu odzwierciedlona jest jego ceną. 

Jeśli wybierzemy te najtańsze to ich żywotność będzie krótsza. Dlaczego tak się dzieje? Otóż są to zazwyczaj podkładki klejone a jakość ich wykonania i materiałów z jakich są zrobione jest bardzo niska. Kiedy jest ona dużo eksploatowana po prostu się rozkleja, w wyczyszczeniu także nie należy do najprostszych, gdyż lubi się rozwarstwiać. Te droższe mają solidniejsze wykonanie, zabezpieczone brzegi przed rozwarstwianiem oraz jakość surowca jest dużo lepsza.