Jak wyczyścić kanapę sodą oczyszczoną

Kanapa to jeden z podstawowych mebli , który jest obecny w każdym domu. Zazwyczaj znajduje się w jego najbardziej reprezentacyjnej części czyli w salonie. To na niej spędzamy czas z rodziną, odpoczywamy, oglądamy filmy czy programy telewizyjne. 

Sposobów czyszczenia kanapy jest wiele. W tym artykule skupimy się na wykorzystaniu do tego substancji obecnej w każdym domu, a mianowicie sody oczyszczonej.

 

Czyszczenie kanapy przy pomocy sody oczyszczonej

 1. Soda oczyszczona z sokiem z cytryny
  Ten sposób świetnie sprawdza się w szczególności w przypadku kanap wykonanych z materiałów tkaninowych lub mikrofibry. Pamiętaj, aby przed czyszczeniem dokładnie odkurzyć kanapę (nie pomijając jej zgięć i zagłówków).

  Potrzebujesz:
  – wiaderko
  – wodę
  – cytrynę
  – opakowanie sody oczyszczonej
  – ściereczkę z mikrofibry

  Sposób czyszczenia:
  Do wiaderka wlej 2 litry ciepłej wody. Dodaj do tego wyciśnięty sok z całej cytryny oraz opakowanie sody oczyszczonej. Wszystko dokładnie mieszamy i możemy przystąpić do czyszczenia.

  Jeśli robimy to pierwszy raz dla sprawdzenia trwałości i jakości koloru naszej kanapy nakładamy trochę przygotowanego roztworu z tyłu w jej niewidocznym miejscu i sprawdzamy czy nie odbarwia koloru.

  Jeśli wszystko jest w porządku to bierzemy się za czyszczenie całości. Za pomocą ściereczki z mikrofibry nakładamy naszą miksturę kawałek po kawałku na całą tapicerkę delikatnie wmasowując kolistymi ruchami.

  Jeżeli są miejsca ,w których kanapa jest bardziej zabrudzona to należy je dłużej opracować. Po wyczyszczeniu najlepiej przetrzeć wszystko szmatką delikatnie nasączoną w samej wodzie.

  Pozostawiamy wszystko do całkowitego wyschnięcia. Gdy tapicerka będzie już całkowicie sucha, całość dokładnie odkurzamy, aby w razie potrzeby pozbyć się resztek sody.

 2. Skoncentrowana pasta na uciążliwe plamy.
  Taka pasta sprawdza się do doczyszczenia uciążliwych i trudnych do usunięcia zabrudzeń. Świetnie radzi sobie również z przeróżnymi tłustościami, które wniknęły w tapicerkę.

  Potrzebujesz:
  – szklanka ciepłej wody
  – trochę płynu do naczyń
  – 2 łyżki sody oczyszczonej
  – miękką gąbeczkę

  Sposób czyszczenia:
  Najpierw nalej wodę do miseczki i dodaj pozostałe składniki i wszystko wymieszaj. Taka mikstura sprawdza się do czyszczenia miejscowego bardzo uciążliwych plam (zwłaszcza tłustych).

  Za pomocą gąbeczki nanieść preparat na plamę , delikatnie wmasować i pozostawić na około godzinę. Następnie przystąpić do czyszczenia, czyli delikatnego pocierania gąbeczką plamy (w razie konieczności możemy dołożyć naszej mikstury).

  Po usunięciu plamy przecieramy czyszczone miejsce parę razy czystą gąbeczką z wodą w celu pozbycia się preparatu. Pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia.

Na co zwrócić uwagę?

Zawsze przed przystąpieniem do czyszczenia sprawdź czy zrobiona mieszanka nie odbarwia tkaniny obiciowej kanapy. Soda oczyszczona świetnie rozpuszcza nawet trudne zabrudzenia jednak po wyschnięciu w postaci delikatnego proszku lubi osadzać się na tapicerce, więc należy odkurzyć kanapę w celu jej całkowitego usunięcia.

Bardzo często siedząc na kanapie sięgamy po różnego rodzaju przekąski, a co za tym idzie jest ona w dużej mierze narażona na wszelakiego rodzaju zabrudzenia. 

Aby mebel utrzymać w czystości i by zachęcał, aby na nim usiąść i odpocząć należy o niego regularnie dbać. Zaleca się przynajmniej dwa razy w tygodniu odkurzyć dokładnie kanapę, by pozbyć się kurzu i większych suchych zanieczyszczeń typu paprochy czy okruchy. 

Jednak to nie wystarcza, dlatego aby nasza kanapa lśniła czystością, musimy ją także dokładnie wyczyścić na mokro minimum 2-3 razy w roku. Oczywiście jeśli zajdzie taka potrzeba to częściej.