Jak wyczyścić słuchawki douszne

Słuchawki douszne charakteryzują się malutkim rozmiarem oraz tym, że są umieszczane w małżowinie usznej – tzw. jamie muszli. Nie są one szczelne (nie uszczelniają przewodu słuchowego), a tym samym nie stanowią izolacji od otoczenia (dźwięków). Jednak tak jak wszystko słuchawki douszne ulegają zabrudzeniom. Z racji tego, że wkładamy je do ucha powinniśmy regularnie dbać o ich czystość. Nasze uszy produkują wydzieliny oraz woskowinę, a także martwy naskórek które osadzają się na słuchawkach. Po pewnym czasie może to spowodować zaburzenia jakości brzmienia oraz nasz sprzęt będzie wyglądał nieestetycznie. Poniżej skupimy się właśnie czyszczenie tego rodzaju słuchawek, aby móc się nimi cieszyć przez długi czas.


Brudne słuchawki nie tylko wyglądają niehigienicznie i zniekształcają jakość dźwięku, ale także są pożywką do rozwijania się bakterii. Dlatego musisz zdawać sobie sprawę, że posiadanie słuchawek wiąże się z ich regularnym czyszczeniem.

Jak wykonać czyszczenie słuchawek dousznych?

 1. Alkohol izopropylowy.


  Potrzebujesz:

  – alkohol izopropylowy
  – szczoteczkę do zębów z miękkim włosiem
  – wacik kosmetyczny ( najlepiej bezpyłowy)

  Sposób wykonania:
  Najpierw za pomocą szczoteczki ruchami wymiatającymi pozbywamy się zanieczyszczeń, które osadziły się na zewnątrz słuchawek.

  Staramy się wykonywać takie ruchy, aby nie wpychać nic do wnętrza lecz wymiatać na zewnątrz.

  Następnie nasączamy wacik alkoholem izopropylowym. Robimy to w sposób delikatny, aby nie zamoczyć wacika lecz tylko delikatnie go nawilżyć.

  Takim wacikiem przecieramy całe słuchawki (obudowa, kabel). Czekamy chwilę aż alkohol odparuje i możemy używać słuchawek. Teraz są one nie tylko czyste, ale także zdezynfekowane, co ma bardzo duże znaczenie dla naszego zdrowia.

 2.  

 3. Czyszczenie silikonowych nakładek.
  Zazwyczaj najczęściej osadza się na nich woskowina uszna oraz martwy naskórek. Jednak bardzo łatwo się one ściągają, a że są wykonane z silikonu bardzo łatwo je wyczyścić.

  Potrzebujesz:

  – ciepła woda
  – mydło
  – patyczek do uszu
  – wacik
  – woda utleniona


  Sposób wykonania:

  Do miseczki nalewamy ciepłej wody i dodajemy do niej mydło. Wrzucamy do niej silikonowe nakładki i zostawiamy na około 20 minut.

  W tym czasie brud delikatnie się rozpuści i nie sprawi nam żadnego problemu jego usunięcie. Następnie wyciągamy je i przecieramy suchym wacikiem.

  Możemy także do tego użyć patyczka do uszu, który pozwoli nam dotrzeć nawet w najmniejsze zakamarki nakładek.

  Na koniec przelewamy nakładki wodą utlenioną w celu zdezynfekowania i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia.

Na co zwrócić uwagę podczas czyszczenia słuchawek?

Pamiętaj, że podczas czyszczenia słuchawek woda, ani żadna inna ciecz nie mogą dostać się do ich wnętrza. 

Zanim kabelek wepniemy w urządzenie upewnijmy się , że jest on całkowicie suchy (chyba że posiadamy słuchawki bezprzewodowe). Słuchawki należy czyścić regularnie, zwłaszcza, że wiele osób wybiera słuchawki douszne jako słuchawki wyjściowe (tzn. do poruszania się na zewnątrz, po mieście), bo nie izolują nas całkowicie od dźwięków otoczenia. 

Czyszcząc je regularnie unikniemy ich zatkania poprzez przedostanie się nagromadzonego brudu do ich wnętrza. Ponadto słuchawki to sprzęt, który ma bezpośredni kontakt z naszym ciałem, a więc w szczególności powinniśmy dbać o jego czystość (w trosce o nasze zdrowie i bezpieczeństwo).