Jak wyczyścić pożółkłe ramy okienne

Nawet najpiękniejsza okienna aranżacja bardzo szybko straci swój pierwotny blask, jeżeli ramy okienne będą pożółkłe. Utrata śnieżnej bieli jest w pewnym sensie nieunikniona, jednak naszym zadaniem jest sprawić, by wszelkie zażółcenia i wyblaknięcia zwalczyć w zarodku. Przedstawiamy Ci 5 sposobów na pożółkłe ramy okienne.

Co potrzebujemy aby wyczyścić pożółkłe ramy okienne?

Nie od dziś wiadomo, że najlepsze efekty przynoszą domowe sposoby. Oczywiście, sklepowe półki uginają się wręcz od chemii zalecanej właśnie do usuwania takich trudnych zażółceń czy odbarwień, jednak ich skład pozostawia wiele do życzenia. Jeżeli chcesz uporać się z problemem szybko i- co najważniejsze- naturalnie i bezpiecznie, zapewniamy Cię, że większość potrzebnych składników masz w domu. Poniżej znajdziesz 5 sposobów na pożółkłe ramy okienne. Każdy z nich jest sprawdzony i skuteczny. Do przeprowadzenia czyszczenia warto wypróbować:

  • Ocet
  • Sok z cytryny
  • Płyn do naczyń

Jak wykonać czyszczenie pożółkłej ramy okiennej?

1. Pierwszą metoda, którą zalecamy jest oparta na miksturze przygotowanej z tego, co z pewnością masz w swoim domu na wyciągnięcie ręki. Przygotuj:
• 1 ½ szklanki wody
• 1/3 szklanki octu
• 2 łyżki soku z cytryny
• Łyżeczkę płynu do mycia naczyń.

Wszystkie składniki połącz ze sobą, a następnie czyść nimi pożółkłą ramę okienną za pomocą miękkiej gąbki czy ściereczki. Najłatwiej jest mieszankę wlać do dyfuzora i bezpośrednio rozpylać ją na ramę. Jeśli zabrudzenia nie są zbyt stare, ta mieszanka powinna pomóc.

2. Jeżeli okaże się, że płynna mikstura nie daje efektów, bądź są one niezadowalające, wykorzystaj te same składniki z dodatkiem sody oczyszczonej. Rozpuść ją tak, by powstała papka, którą następnie nanoś na ramę okienną. Nie pozostawiaj mieszanki na ramie zbyt długo, by nie spowodowała odbarwień. Czyść powierzchnię przy użyciu szczoteczki, uważając, by jej nie porysować. Zmyj miksturę ciepłą wodą i sprawdź efekty. Jest duża szansa, że są one zadowalające!

3. Bardzo dobre efekty dają myjki parowe. Gorąca para potrafi zmiękczyć, a następnie usunąć nawet najtrudniejsze zabrudzenia i to nawet bez zastosowania jakichkolwiek detergentów. Pamiętaj, że para z myjki parowej jest bardzo gorąca, łatwo więc o poparzenie, jeśli nie zachowasz należytej ostrożności.

4. Jeżeli wszystkie sposoby zawiodą, spróbuj użyć mleczka wybielającego, które stosujesz do mycia umywalek czy łazienek. Mleczka te zawierają w sobie składniki, które przywracają biel, a jednocześnie nie niszczą powierzchni. Może się więc okazać, że będą skuteczne także i w tym przypadku.

Na co zwrócić uwagę przy czyszczeniu ram okiennych?

 

Pamiętaj, że ramy okienne żółkną nie tylko z brudu i zaniedbania, ale także od promieni słonecznych. Nie mamy na to właściwie wpływu. Jeżeli okaże się, że mimo szczerych chęci, zażółcenia nie zostały usunięte domowymi sposobami, pozostaje nam chemia. Pamiętaj jednak, by pod żadnym pozorem nie używać do tego celu żadnych rozpuszczalników, zmywaczy czy bardzo silnych detergentów. Mogą one trwale uszkodzić powierzchnię okna PCV, a takie uszkodzenia są już nieodwracalne. Pamiętaj, by każdy zakupiony środek chemiczny przed użyciem na całej powierzchni okna sprawdzić na niewielkim fragmencie ramy. Jeżeli okaże się, że środek nie niszczy powierzchni, a zażółcenie ustępuje, zastosuj detergent pamiętaj o ostrożności i odpowiedniej ochronie rąk oraz oczu.

Zbyt silne detergenty, takie jak np. rozpuszczalnik, z pewnością przywróci śnieżną biel ramom okiennym. Niestety, będzie to efekt krótkotrwały. Zawarte w tego typu środkach składniki mają bardzo agresywne działanie i wchodzą w reakcję z PCV. To sprawia, że po jakimś czasie w miejscu mycia powstanie zażółcenie, które nie będzie możliwe do usunięcia żadnym sposobem. Nie warto więc ryzykować, zwłaszcza, że opary rozpuszczalników wdychane przez nas w pokoju wpływają bardzo negatywnie na nasze zdrowie.

Jeżeli chcesz zastosować myjkę parową, która rzeczywiście, jest bardzo skuteczna w walce z wszelkimi zabrudzeniami, pamiętaj, że gorąca para bardzo destrukcyjnie wpływa na uszczelki okienne. Należy więc zachować dużą ostrożność i nie poddawać ramy okiennej działaniu gorącej pary zbyt długo.

Najlepszym sposobem walki z zażółconymi ramami okiennymi jest profilaktyka. Pamiętaj, by ramy okienne przecierać na tyle często, by nie powstawały żółte odbarwienia. Wówczas wystarczy jedynie wilgotna ściereczka czy odrobina soku z cytryny, by rama odzyskała pierwotny blask. To o wiele prostsze niż walka z powstałymi i trwałymi zażółceniami, których można uniknąć.

Dodaj komentarz